Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Otwarcie przedszkoli i żłobków. Minister zdrowia przekazał nowe informacje

46
Podziel się:

Dużo kontrowersji wzbudza kwestia wznowienia działalności żłobków i przedszkoli od 4 maja. W czwartek odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której minister zdrowia Łukasz Szumowski starał się rozwiać wątpliwości.

Łukasz Szumowski przekazał nowe informacje ws. otwarcia przedszkoli i żłobków
Łukasz Szumowski przekazał nowe informacje ws. otwarcia przedszkoli i żłobków (PAP)

Najważniejsza informacja jest taka, że otwarcie żłobków i przedszkoli ma charakter fakultatywny dla samorządów. Nie jest zatem powiedziane, że wszystkie placówki wznowią działalność. - Niektóre osoby muszą wrócić do pracy lub pracować dalej. Zapewnienie opieki dla dzieci tych osób jest niezbędne. Chcemy w tej chwili uruchomić miejsca opieki nad dziećmi, ale nie jest to obowiązkowe - wyjaśnił minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Musimy zrobić to w maksymalnej możliwej trosce o bezpieczeństwo i ochronę zdrowia dzieci i pracowników. Konieczne jest wietrzenie sal, dezynfekowanie powierzchni i wszystkich miejsc zabaw i zabawek dostępnych dla dzieci - dodał.

Zobacz także: Oszczędności w administracji publicznej. Rzecznik rządu zapowiada zmiany

Szumowski podkreślił też, że nie można wychodzić z dziećmi na zewnętrzne place zabaw. - Można natomiast - przy odpowiedniej dezynfekcji - wykorzystywać place zabaw wewnętrzne. Zalecenia są dostępne od wczoraj na stronach ministerstw - powiedział.

Nakreślone zostały podstawowe wytyczne dla przedszkoli i żłobków. Placówki, które chcą wznowić działalność, muszą zadbać o: ograniczoną liczbę dzieci w grupie, dostępność środków do dezynfekcji, ograniczenie możliwości przebywania osób z zewnątrz, nieprzyjmowanie dzieci z objawami chorobowymi podobnymi do COVID-19, a także brak kontaktu pomiędzy poszczególnymi grupami dzieci.

Rodzice nadal mogą liczyć na zasiłki

Jeżeli placówki będą zamknięte lub rodzice nie będą mogli posyłać do nich swoich dzieci, pojawi się możliwość dalszego korzystania z zasiłków opiekuńczych. - Troska o zdrowie i życie Polaków jest dla nas najważniejsza. Zapewniamy zasiłki opiekuńcze dla tych rodziców, którzy nie posyłają dzieci do placówek - przyznała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg

Pojawiało się wiele pytań dot. otwierania przedszkoli i żłobków, dlatego umieściliśmy kilkustronicowy dokument z odpowiedziami na wszystkie pytania, które spływały - dodał z kolei minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

KOMENTARZE
(46)
lekarz
2 lata temu
Szumowski co z ciebie za kardiolog jak caly czas masz nadcisnienie(czerwona g e b a)
mosze goldman
2 lata temu
SZumowski zaslaniaj cala twarz nie chce zeby moje dzieci mialy koszmary nocne.
hellboy
2 lata temu
pis to kara Boska !!!! oni pochodza z samego dna piekła !!!!!
jola
2 lata temu
Ten żołnierz jest zastraszany!!!
No tak
2 lata temu
Otwierają przedszkola i żłobki ale decyzję zostawiają samorzondom.. Oczywiście bo jak będzie wzrost zachorować to będą mieli na kogo zwalić winę że to samorząd danego miasta wydał taka decyzję. I to przez samorządy jest wzrost zachorowań a nie przez przeprowadzenie wyborów... Cwaniactwo straszne
Krysia
2 lata temu
Każdy jest odpowiedzialny za własne dziecko... Wiadomo ,że pieniądze są ważne , ale życie i zdrowie dziecka jest najważniejszą wartością.
prezc
2 lata temu
przestancie juz udawac znawców !!! przypomnijcie sobie jak wysmiewal maseczki a teraz nas nimi gnębi !!!
erere
2 lata temu
koszmarny facet nie da sie na niego patrzec !!!!
Rolnik
2 lata temu
Panie ministrze! Co mam zasiać w tym roku i kiedy mogę zacząć doić kozy, bo widzę, że z pana mądry człowiek, zna się pan na wszystkim i wypowiada się na każdy temat?
laborantka
2 lata temu
goje przygotujcie siebie i swoje pociechy na przyjecie smiertelnej szczepionki
kui
2 lata temu
Te wory to na pieniądze z wałków jakie ujawnia Stonoga .
Krkrk
2 lata temu
Zmienia zdanie co 5min albo mówi jak mu karzą.
Ania
2 lata temu
Wytłumaczcie mi jedną rzecz. O co to całe halo? Wyraźnie minister powiedział że do przedszkola pójdą TYLKO dzieci rodziców którzy pracują i nie mają z kim je zostawić.Pozostali dostaną zasiłki.Dla rodzica który pracuje przedszkole to wybawienie. Więc nie wiem czemu się czepiacie nie chcesz dziecka wysłać do przedszkola to zostaw go w domu.
Marian
2 lata temu
Wy googlujcie sobie jak w 24 godziny,na koncie Szumowskich znalazło się 40 milionów złotych. Tak się robi ciemny lud w bambuko
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić