Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus. WHO stawia Szwecję za wzór innym państwom

717

Rząd Szwecji odmówił narzucenia mieszkańcom odgórnych ograniczeń w związku z pandemią COVID-19. Zamiast tego skupiono się na rozpowszechnianiu zaleceń odnośnie przestrzegania zasad higieny oraz utrzymywania dystansu społecznego. Ta strategia znalazła uznanie wśród urzędników Światowej Organizacji Zdrowia.

Czy taki sposób walki z COVID-19 nie przyniesie odwrotnych skutków?
Czy taki sposób walki z COVID-19 nie przyniesie odwrotnych skutków? (Getty Images)

Sposób działania władz Szwecji wzbudza wiele kontrowersji. Międzynarodowa opinia publiczna wyrażała obawy, czy taki sposób walki z COVID-19 nie przyniesie odwrotnych skutków i masowych zarażeń koronawirusem wśród Szwedów.

Koronawirus: Światowa Organizacja Zdrowia o strategii Szwedów

Na temat sytuacji w Szwecji wypowiedział się dr Mike Ryan. Główny ekspert WHO do spraw Sytuacji kryzysowych oświadczył, że świat może się wiele nauczyć od Skandynawów, którzy postanowili zaufać obywatelom i polegają na ich samodyscyplinie.

Doktor Mike Ryan określił postępowanie Szwecji "partnerstwem z ludnością". Jak zapewnił, kraj dysponuje wystarczającym zapleczem medycznym, aby w razie konieczności móc zapewnić chorym na COVID-19 opiekę na wysokim poziomie.

Zobacz także: Zobacz też: Tu wszystkie sklepy i bary są otwarte. Lekceważą zalecenia rządu

Istnieje przekonanie, że Szwecja nie wprowadziła środków kontroli i po prostu pozwoliła na rozprzestrzenianie się choroby. Nic nie może być dalsze od prawdy. [...] Jeśli mamy osiągnąć nową normę, Szwecja stanowi model, jak wrócić do społeczeństwa, w którym nie ma blokad – cytuje dr Ryana "MTV.com".

Z opinią WHO nie zgadza się wielu naukowców. 2300 specjalistów wystosowało oficjalny list, w którym wezwali rząd Szwecji do ponownego przemyślenia strategii. Jak argumentowali, jeśli władze nie przejmą całkowitej kontroli nad sytuacją, wkrótce zapanuje chaos.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić