Papież Franciszek o pedofilii w Kościele. "Czeka nas ogromny wstrząs"

474

Papież Franciszek wystosował ważne przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich. Biskup Rzymu odniósł się do problemu pedofilii w Kościele i nawoływał do "wsłuchania się w głos pokrzywdzonych".

Papież Franciszek o pedofilii w Kościele. "Czeka nas ogromny wstrząs"
Papież Franciszek mówił o pedofilli w Kościele (Getty Images, Mondadori Portfolio/Archivio Grzegorz Galazka/Grzegorz Galazka)

Papież Franciszek zwrócił się wiernych i duchownych z okazji spotkania pod hasłem "Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją", zorganizowanego przez Papieską Komisję do spraw Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Konferencja rozpocznie się w niedzielę w Warszawie. Biskup Rzymu mówił m.in. o pedofilii w Kościele.

Papież Franciszek o pedofilii w Kościele

Drodzy Bracia i Siostry, jestem szczęśliwy, że mogę was przywitać na spotkaniu, na którym zebraliście się, by rozważyć, jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła oraz to, w jaki sposób może on odpowiedzieć bardziej adekwatnie na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy - zaczął Franciszek.

Głowa Kościoła katolickiego przypomniała, że w lutym 2019 roku apelował, aby dobro pokrzywdzonych osób nie zostało zepchnięte na drugi plan z powodu "źle pojętej troski o wizerunek Kościoła jako instytucji"

- Jedynie przyjmując prawdę o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia pokrzywdzonych i ocalałych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce, w którym ci, którzy są w potrzebie, mogą być przyjęci i czuć się bezpiecznie - mówił papież.

Nasze wyrazy skruchy powinny przemienić się w konkretną drogę reformy, zarówno po to, aby zapobiegać dalszemu wykorzystywaniu, jak i po to, aby zagwarantować, by inni mogli uwierzyć w to że nasze wysiłki doprowadzą do realnej i wiarygodnej zmiany - powiedział Franciszek.

Papież podkreślał, jak ważne jest "wsłuchanie się w głos pokrzywdzonych" i zaangażowania się w dyskusje na ten temat. Zwrócił się także do osób duchownych, którzy jego zdaniem powinni uznać błędy Kościoła.

- To pewne, że uznanie naszych błędów i naszych upadków może spowodować, że poczujemy się istotami podatnymi na zranienie i kruchymi. Ale może też stanowić czas wspaniałej łaski, czas ogołocenia, który otwiera nowe horyzonty miłości i wzajemnej służby. Jeśli uznamy nasze błędy, nie będziemy mieli czego się bać, bo to sam Pan doprowadzi nas do tego momentu - przekonywał papież.

Zachęcam was, byście byli pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania, widzącymi w nich towarzyszy i protagonistów wspólnej przyszłości, ucząc się jedni z drugimi stawania się bardziej wiernymi i bardziej odpornymi po to, abyśmy razem mogli podejmować przyszłe wyzwania - dodał Biskup Rzymu.
Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Pójdziemy w ślady Irlandii i Kanady? „Będziemy wariantem polskim”
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić