o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
SSŃ
|

Papież Franciszek o pedofilii w Kościele. "Czeka nas ogromny wstrząs"

244
Podziel się

Papież Franciszek wystosował ważne przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich. Biskup Rzymu odniósł się do problemu pedofilii w Kościele i nawoływał do "wsłuchania się w głos pokrzywdzonych".

Papież Franciszek o pedofilii w Kościele. "Czeka nas ogromny wstrząs"
Papież Franciszek mówił o pedofilli w Kościele (Getty Images, Mondadori Portfolio/Archivio Grzegorz Galazka/Grzegorz Galazka)
bELysWiJ

Papież Franciszek zwrócił się wiernych i duchownych z okazji spotkania pod hasłem "Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją", zorganizowanego przez Papieską Komisję do spraw Ochrony Małoletnich i Konferencję Episkopatu Polski. Konferencja rozpocznie się w niedzielę w Warszawie. Biskup Rzymu mówił m.in. o pedofilii w Kościele.

Papież Franciszek o pedofilii w Kościele

Drodzy Bracia i Siostry, jestem szczęśliwy, że mogę was przywitać na spotkaniu, na którym zebraliście się, by rozważyć, jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła oraz to, w jaki sposób może on odpowiedzieć bardziej adekwatnie na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy - zaczął Franciszek.
bELysWiL

Głowa Kościoła katolickiego przypomniała, że w lutym 2019 roku apelował, aby dobro pokrzywdzonych osób nie zostało zepchnięte na drugi plan z powodu "źle pojętej troski o wizerunek Kościoła jako instytucji"

- Jedynie przyjmując prawdę o tych okrutnych zachowaniach i szukając pokornie przebaczenia pokrzywdzonych i ocalałych, Kościół będzie mógł odnaleźć swoją drogę, by znowu z ufnością mógł zostać uznany za miejsce, w którym ci, którzy są w potrzebie, mogą być przyjęci i czuć się bezpiecznie - mówił papież.

bELysWiR
Nasze wyrazy skruchy powinny przemienić się w konkretną drogę reformy, zarówno po to, aby zapobiegać dalszemu wykorzystywaniu, jak i po to, aby zagwarantować, by inni mogli uwierzyć w to że nasze wysiłki doprowadzą do realnej i wiarygodnej zmiany - powiedział Franciszek.

Papież podkreślał, jak ważne jest "wsłuchanie się w głos pokrzywdzonych" i zaangażowania się w dyskusje na ten temat. Zwrócił się także do osób duchownych, którzy jego zdaniem powinni uznać błędy Kościoła.

- To pewne, że uznanie naszych błędów i naszych upadków może spowodować, że poczujemy się istotami podatnymi na zranienie i kruchymi. Ale może też stanowić czas wspaniałej łaski, czas ogołocenia, który otwiera nowe horyzonty miłości i wzajemnej służby. Jeśli uznamy nasze błędy, nie będziemy mieli czego się bać, bo to sam Pan doprowadzi nas do tego momentu - przekonywał papież.

bELysWiS
Zachęcam was, byście byli pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania, widzącymi w nich towarzyszy i protagonistów wspólnej przyszłości, ucząc się jedni z drugimi stawania się bardziej wiernymi i bardziej odpornymi po to, abyśmy razem mogli podejmować przyszłe wyzwania - dodał Biskup Rzymu.
Zobacz także: Pedofilia w Kościele. Pójdziemy w ślady Irlandii i Kanady? „Będziemy wariantem polskim”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELysWjm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(244)
Kasia
miesiąc temu
Trudny temat.Jak jest wina to i kara być powinna.
Aśka
miesiąc temu
Pali im się grunt pod nogami kościoły będą zamykane
Nauczycielka
miesiąc temu
Nie ma wybaczenia
bELysWjn
Mil
miesiąc temu
Oj, upadnie wielka nierządnica i to z wielkim hukiem!!!
A logika?
miesiąc temu
Problem pedofilii jest chyba problemem globalnym, a nie dedykowanym jedynie kościołowi. Przypinanie łatki duchownym jest tym samym, czym jest maglowanie tematów lgbt, czy organizowanie zbiórek na leczenie ubezpieczonych, odprowadzających łącznie składki na ZUS w wysokości ok. 288 miliardów złotych rocznie. Czy ludzie, to już w ogóle nie myślą?
Profesor
miesiąc temu
Jenkins zwraca także uwagę na sposób raportowania tych przypadków przez media na przykładzie Chicago, w którym wzięto pod uwagę wszystkie skargi złożone w ciągu czterdziestu lat i przeanalizowano je w odniesieniu do 2200 księży, którzy odbywali w tym czasie posługę kapłańską w parafii. W rezultacie uzyskano świadectwo o nadużyciach dokonanych przez 40 księży na przestrzeni czterdziestu lat, mające przy tym charakter przypuszczenia, a nie dowodu w sensie prawnym. Wśród tych przypadków tylko jeden dotyczył pedofilii w sensie karno-psychiatrycznym, zaś pozostałe – różnego rodzaju kontaktów seksualnych z osobami w wieku 16–18 lat, stanowiącymi naruszenie obowiązującego w danym okresie prawa. Jenkins uważa, że – niezależnie od moralnej naganności tych kontaktów – nie można nazywać ich pedofilią, zaś manipulacją jest medialne nagłaśnianie takich przypadków tylko w przypadku Kościoła katolickiego, z pominięciem nadużyć seksualnych duchownych protestanckich, żydowskich, muzułmańskich czy jakichkolwiek innych. W wydanej książce Jenkins wyraził pogląd, że w rzeczywistości odsetek nadużyć seksualnych wśród księży katolickich jest znacznie mniejszy niż przypisywany im przez media i mniejszy niż w innych grupach społecznych.
Profesor
miesiąc temu
Philip Jenkins, profesor Wydziału Religii i Historii w Penn State University, zakwestionował tezy zwiększonej liczby nadużyć seksualnych wśród księży i wyliczył, że w podobne przypadki angażowało się ok. 0,2% duchownych. Zdaniem Jenkinsa, wyciąganie wniosków z przypadków nadużyć wśród księży katolickich byłoby uzasadnione tylko wtedy, gdyby porównywano je do równie częstych przypadków nadużyć wśród duchownych innych wyznań, a także wśród osób nie będących duchownymi, np. nauczycieli czy wychowawców. Napisał: Badania przeprowadzone przeze mnie na przestrzeni ostatnich 20 lat nie dostarczyły żadnego dowodu na to, że duchowni katoliccy lub innej religii objętej celibatem, mają większe skłonności do angażowania się w niewłaściwe zachowania lub nadużycia niż duchowni innych wyznań – czy w ogóle osoby nie będące duchownymi. Pomimo że niektóre media podnoszą takie przypadki jako kryzys celibatu, takie twierdzenie nie ma żadnych podstaw. Należy wierzyć rzetelnym naukowcom a nie mediom, politykom, sądom i "opinii publicznej"
naukowiec
miesiąc temu
Przeciwieństwem pobożności jest ateizm w wyznaniu i bałwochwalstwo w praktyce. Ateizm jest tak bezsensowny i odpychający dla ludzkości, że nigdy nie miał wielu wyznawców. Czyż może być przypadkiem, że wszystkie ptaki, zwierzęta i ludzie mają prawą i lewą stronę podobnie ukształtowaną (prócz jelit); tylko dwoje oczu, nie więcej, po obu stronach twarzy; i nos z dwiema dziurkami; (…) Czy przypadkowe siły wiedzą, że było światło i jaka była jego refrakcja i dostosowały oczy wszystkich stworzeń w najbardziej osobliwy sposób by uczynić z tego użytek? Te i temu podobne rozważania zawsze decydowały i będą decydować, że ludzkość wierzy, że istnieje Istota, która wszystko stworzyła i wszystko ma pod swoją kontrolą, dlatego należy mieć dla niej respekt. (…) Powinniśmy więc uznać jednego Boga, nieskończonego, wiecznego, wszechobecnego, wszechwiedzącego, Stwórcę wszystkich rzeczy, najmędrszego, najsprawiedliwszego, najświętszego. 𝐒𝐢𝐫 𝐈𝐳𝐚𝐚𝐤 𝐍𝐞𝐰𝐭𝐨𝐧 z dedykacją dla zarozumiałych "ateuszy" i postępowców.
wio kary
miesiąc temu
a te dzieciaki w Kanadzie to kto wymordował ufoludki ? I proste pytanie ,,Czy ci co mordowali te dzieciaki dalej pobierali za ich nauke i utrzymanie pieniądze od rządu Kanady ? no bo raczej nie zgłaszali ich śmierci bo "sprawa by się rypła " mówiąc kolokwialnie !!!
Aska
miesiąc temu
Ciebie Czeja wstrząs jak staniesz przed obliczem Boga!!! Papierzyna, kłamczucha, zła energia!!!
Jan
miesiąc temu
Wszystko te religie to jest nieprawdopodobna głupota ale masę ludzi je wyznaje ponieważ to jest wpisane w ludzką naturę.Podobno znaleziono punkt mózgu,który za go odpowiada.
12zz
miesiąc temu
Wilk w owczej skórze.
Jack
miesiąc temu
Babilon upada. A ludzie dalej nie wierzą w te proroctwo
bELysWjf
Inya apostatk...
miesiąc temu
Przede wszytkim KAŻDY ma podlegać prawu ŚWIECKIEMU - nie tylko w teorii! Ksiądz czy świecki, po udowodnieniu winy ma SIEDZIEĆ za pedofilię! A czy jego kościól, do którego dobrowolnie należy chce go dodatkowo ukarać - to kwestia DODATKOWA, wg ich wezn. regulacji, np. wyklęcie, wg prawa dla wszystkich - WIĘZIENIE!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić