Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Ile zarabiają duchowni w Polsce? Te kwoty wbijają w fotel

84
Podziel się:

Coraz częściej słyszy się o księżach, którzy jeżdżą najnowszymi mercedesami czy biskupach, którzy mają wille z... danielami w ogrodzie. Okazuje się, że to prawdziwi biznesmeni. Zygmunt Solorz zaproponował hierarchom wspólny biznes, w zamian za 7 proc. od cyfrowej tacy. Padła wówczas zawrotna kwota 17 miliardów dochodów kościelnych rocznie. Ile zatem zarabia hierarcha kościelny w naszym kraju?

Ile zarabiają duchowni w Polsce? Te kwoty wbijają w fotel
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Zarobki Kościoła od lat budzą ogromne emocje. Ofiary z parafii, datki na kościół, opłaty za sakramenty. I to niemałe! 2-3 mld zł – przychód z tacy, 3-4 mld zł – pogrzeby, śluby i inne usługi, ok. 3 mld zł – najem i dzierżawa nieruchomości, 3-5 mld zł. Do tego 2 mld z budżetu państwa. Łącznie daje to zawrotną sumę 17 miliardów złotych. Takie dane udostępnił "Newsweek".

Warto zaznaczyć, że duchowni to grupa, której nie kontroluje żadna władza świecka. Stąd też tą grupą społeczną zaczęły interesować się rekiny biznesu.

Księża najlepszymi biznesmenami

Potencjał na robienie interesów w Kościele znalazł jeden z najbogatszych ludzi w Polsce - Zygmunt Solorz-Żak. Zaproponował hierarchom wspólny biznes w zamian za 7 procent od cyfrowej tacy.

Dobić targu chciał m.in. kard. Dziwisz i Nycz, a także prymas Wojciech Polak. Sprzeciwiły się jednakże "doły", m.in. proboszczowie parafii. Mówi się, że rzekomo przestraszyli się jawności swoich wpływów.

Kłamstwa ws. zarobków?

Kardynał Nycz deklaruje, że zarabia 2,7 tys. zł. miesięcznie, jak pisze "Oko.press".

Nie chcę się wypowiadać za innych, bo do tego nie mam prawa. Nie ma czego ukrywać. Niektórzy biskupi się niepotrzebnie krępują, a przecież nie mają czego. Jednak jeśli jeden, czy drugi biskup powie o wysokości swoich zarobków, to jest to podawane przez wszystkie media - zauważa kardynał, jak podaje "WP.pl".

To oficjalna wersja. Należy w to wliczyć jeszcze m.in. koperty za wygłoszenie rekolekcji, a nawet od organizatorów pielgrzymki, na którą biskupi zgodzą się pojechać. Znajdują się tam kwoty rzędu 30 tys. złotych. Dodatkowo bierzmowania. Każde bierzmowanie to 1-1,5 tys. dla potencjalnego biskupa, który rocznie ma ich 30-40. Z samych posług wychodzi więc 70 tys. złotych, jak podał w marcu 2018 portal WP.

Z takich pieniędzy da się pożyć. Nic zatem dziwnego, że abp. Sławoj Leszek Głódź w parku otaczającym jego rezydencję hoduje daniele. On jednak dodatkowo dostaje olbrzymią emeryturę generalską.

Całkiem nieźle radzą sobie też "zwykli" księża. Na ich pensję składa się m.in. zamożność parafian oraz liczba odprawionych sakramentów. Portal "SuperBiz" jakiś czas temu przekazał informację, że zgodnie z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego "w Polsce jest ok. 10 tys. parafii, w których posługę pełni 21 tys. księży, co daje nam ok. 2 kapłanów na parafię". Przynajmniej takich informacji dostarczył w swoim raporcie Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Co to oznacza? Że co miesiąc księża mogą otrzymywać nawet kilkanaście tysięcy złotych w samych datkach w zależności od parafii i ilości wiernych.

Przepływy finansowe w Kościele są więc pokaźne. Jak mawia stare przysłowie, "kto ma księdza w rodzinie, tego bieda ominie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(84)
Prosta matema...
11 miesięcy temu
2700 zł to może i jest oficjalna pensja w ramach pełnienia funkcji arcybiskupa warszawskiego. Ale do tego dochodzą inne dochody: Koperty za świecenia, bierzmowania, poświęcenia, prelekcje, rekolekcje i inne. Emerytura państwowa z racji osiągnięcia 65 roku życia. Pensja kardynalska około 25 tysięcy zł (każdy kardynał otrzymuje 5 tys euro ze Stolicy Apostolskiej w ramach pensji). Do tego dochodzą inne watykańskie dodatki dla kardynałów, takie jak bon na paliwo i do nie dawna bon na papierosy. Po drugiej stronie mamy zupełny brak wydatków związanych z utrzymaniem (mieszkanie i jedzenie na koszt diecezji, samochód na firmę (diecezje), szofer). Więc wychodzi na to że z tych 2700 zrobi się spokojnie 30-50 tys (zależy od miesiąca, ilości bierzmowań, święceń) a wydatków nie ponoszą żadnych.
Hhhh
11 miesięcy temu
Lekcje katechezy w szkołach opłacane z kasy państwowej czyli z naszych podatków niezależnie od wyznania. Zasiłki macierzyńskie (wg ZUS). Ciekawe?
wendy
11 miesięcy temu
Zarabiają? Jak można zarabiać nie pracując?
Jacek-3
11 miesięcy temu
A czy do zarobków wliczane są samochody od bezdomnych? 🤣
Wierzący
11 miesięcy temu
Moja wyobraźnia podpowiada mi, że te kwoty są głęboko niedoszacowane. Gdyby były chociaż zbliżone do rzeczywistości, to każdy kapłan szanowałby drugiego Człowieka. A tak, nie muszą tego robić, gdyż są pewni że i tak Wierzący w Boga, w zębach im dowolnie żądane za Sakramenty Święte kwoty przyniosą...
Walonka
11 miesięcy temu
Po pierwsze PRIMO: Duchowni ni zarabiają, tyljo utrzymują się z danin wiernych - NIEOBOWIĄZKOWYCH. Po drugie primo: Nie tworzą żadnego zadłużenia państwa, w przeciwieństwie do tzw. politykóa, ZARABIAJĄCYCH wg. ustaw przez siebie wymyślanych i narzucanych Polakom. Po terzecie primo:Być może taka forma numerowania będzie bardziej zrozumiała dla tych, którzy uwierzyli w te lewackie bzdury,że księża zarabiają, chociaż do posługi pogrzebu, nawet lewacy biegną do księdza. Głupota, czy złośliwość?
Pan
11 miesięcy temu
Kto płaci w o2? Skad tutaj plyna pieniazki? Komu zalezy na zniszczeniu historii polski? Kosciol to nasza kultura. Sprobujcie tak z muzlumanami hihi jak w czarlie hebo.
Just a random...
11 miesięcy temu
No to wiadomo czym się zająć, gdy przyjdzie kryzys
Boko
11 miesięcy temu
Co to za kraj,który nie potrafi wyegzekwować od przestępców w sutannach żeby się ze swoich dochodów rozliczali? To Polska Republika Bananowa. Nałożyć na katolików podatek kościelny i z tego tych pajacow w sukienkach finansować.
Judyta
11 miesięcy temu
Co za głupoty. Popisać coś by zagrać na ludzkich emocjach. Zarobki intencje, pół etatu religii w szkole albo nawet niektórzy tego nie mają. Wpływy z Sakramentów a ile ich jest na średniej parafii w ciągu roku??? Kilkanaście ślubów i z 60 pogrzebów gdzie trzeba i kościelnemu i organiście. I ten samochody które bolą. Bierzesz kredyt spłacasz i masz Mercedesa. Przestańcie juz o tym pisać.
PSG1
11 miesięcy temu
No tak teraz koszty utrzymania Wypadałoby podać Kościół jako budynek chyba ma koszty eksploatacji
Miklosz
11 miesięcy temu
Kto pisał ten artykuł? Kasa z tacy dla księdza? No chyba że jest złodzejem. Tyle w temacie.
Podajcie
11 miesięcy temu
dowody - bo tutaj są same domysły!!!!!!!!!!! czyli KŁAMSTWA
Stich123
11 miesięcy temu
Właśnie.Ludzie nie potrafią czytać ze zrozumieniem,słuchać i co dziwnego jest w tym, że jest tak h...nowo.Pisze rozgarnięta ,że nieprawdą jest,iż biskup wyjeżdża z parafii z kopertą,a w niej 1500zł ,bo ona zapłaciła 70zł.1500 dostaje za wizytę w parafii. Co to za modą płacić za bierzmowanie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić