o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? "Został świętym zbyt szybko"

892
Podziel się

Watykański raport ujawnił, że były amerykański kardynał Theodor McCarrick dopuszczał się pedofilii. Na stanowisko arcybiskupa Waszyngtonu mianował go Jan Paweł II, który miał znać pogłoski na temat czynów duchownego. Amerykańska prasa rozważa, czy w związku z tym polski papież nie został uznany za świętego zbyt szybko.

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? "Został świętym zbyt szybko"
(Franco Origlia)
bDAzSvFN

Media w Stanach Zjednoczonych zastanawiają się, czy proces kanonizacyjny Jana Pawła II został przeprowadzony we właściwy sposób. Polski papież został wyniesiony na ołtarze w 2014 roku. Część komentatorów podkreśla, że ponieważ Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele, nie powinien zostać świętym.

Santo Subito? Jan Paweł II miał wiedzieć o pedofilii w Kościele

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 roku i był jednym z największych zgromadzeń chrześcijan w historii. Na ceremonię do Rzymu przybyło według różnych źródeł od 2 do nawet 4 milionów żałobników. W pogrzebie na placu św. Piotra uczestniczyło 4 królów, 5 królowych oraz ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu.

bDAzSvFP

Gdy zebrany w Watykanie lud wznosił hasła i dzierżył transparenty "Santo subito" (łac. święty natychmiast), wydawać się mogło, że na fali mistycznego i religijnego uniesienia Karol Wojtyła zostanie uznany za świętego Kościoła katolickiego przez aklamację. Tak się jednak nie stało, ponieważ Benedykt XVI po licznych rozmowach i konsultacjach z kurialistami watykańskimi uznał taki proces za zbyt niebezpieczny i przynoszący złą sławę katolicyzmowi. Wybrał więc ścieżkę normalnego procesu kanonizacyjnego.

Już wtedy pojawiały się głosy mówiące, że Jan Paweł II miał przymykać oko na skandale seksualne w Kościele. Kanonizacja trwała blisko 10 lat, w czasie których watykańscy historycy i uczeni sprawdzili dokładnie przebieg pontyfikatu polskiego papieża. Nie doszukano się jednak jakichkolwiek uchybień.

Teraz jednak światło dzienne ujrzał raport Watykanu, powstały na polecenie papieża Franciszka. Opisuje on wiedzę Stolicy Apostolskiej na temat czynów byłego amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka. Autorzy dokumentu sugerują, że Jan Paweł II miał wiedzieć o dopuszczaniu się przez hierarchę pedofili.

bDAzSvFV

"Został świętym zbyt szybko". Ostry głos na temat Jana Pawła II

Dziennikarze "New York Times" zastanawiają się, na ile kanonizacja Jana Pawła II odbyła się zgodnie z prawem kościelnym. Ten oraz inne doniesienia o skandalach seksualnych w Kościele katolickim kładą się bowiem cieniem na pontyfikacie polskiego papieża. Reakcje w Stanach Zjednoczonych na doniesienia o rzekomej wiedzy Jana Pawła II na temat pedofilii w Kościele są bardzo emocjonalne i podzielone.

Do raportu Watykaniu odniosła się szefowa ośrodka amerykańskiego katolicyzmu na Uniwersytecie Notre Dame Kathleen Cummings. Stwierdziła ona, że dokument zawiera dowody na to, że Jan Paweł II wiedział wykorzystywaniu seksualnym w Kościele. Cummings dodała także, że Kościół powinien był poczekać z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego.

bDAzSvFW
Jan Paweł II został świętym zbyt szybko. Gdyby Kościół poczekał z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego papieża co najmniej 5 lat, a nie kilka dni, prawdopodobnie w ogóle by się on nie rozpoczął – powiedziała Cummings, cytowana przez "New York Times".

Według watykańskiego raportu Jan Paweł II miał uwierzyć Theodore'owi McCarrickowi, który zapewniał go, że wszystkie oskarżenia wobec niego są fałszywe. Komentatorzy podkreślają, że papież popełnił błąd, całkowicie ufając swojemu podwładnemu. Do takiej właśnie konkluzji dochodzi jeden z papieskich biografów George Weigel.

Święci popełniają błędy w swoich ocenach, to był ewidentny błąd ze strony Jana Pawła II. McCarrick był jednak patologicznym kłamcą, a patologiczni kłamcy są w stanie oszukać każdą osobę, także świętą – powiedział Weigel.

Gdyby wskazano uchybienia podczas procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, prawdopodobnie mógłby on utracić status świętego Kościoła katolickiego. Taka rzecz jest jednak bardzo mało prawdopodobna. Jak podkreślają eksperci, w najnowszej historii takie wydarzenie nigdy nie miało miejsca.

bDAzSvFX

Obejrzyj także: Raport Watykanu. "Zmieni to patrzenie na Jana Pawła II"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDAzSvFY
bDAzSvGq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(892)
pzt
2 miesiące temu
takie powiedzenie : co nagle to po diable. Trudno uwierzyć , że nie wiedział o tym co się działo w kościele.
Jaś
2 miesiące temu
musial o tym wiedziec ale nic nie mogl zrobic jak chcial zostac przy korycie
kk8
2 miesiące temu
Może i nie powinien zostać Świętym. A w ogóle co to za robienie z ludzi Świętych....Faktem jest ,że lubiłem go słuchać i myślę tu o kazaniach i nie tych przygotowanych ale o tych momentach gdy nastąpiło odstąpienie od treści na rzecz czegoś mądrzejszego. Każdy mógł coś dla siebie znalezć
bDAzSvGr
bost
2 miesiące temu
JPII żył w kościele 50 lat. Był klerykiem , wikarym, biskupem, jeździ po całym świecie spotykał tysiące ludzi. I nie wiedział co się we firmie dzieje. I mamy w to wierzyć
Babcia
2 miesiące temu
Dziwisz i JPII - oboje wiedzieli o Rydzyku i także z nim nic nie zrobili, Działa nadal.
Najnowsze komentarze (892)
1953
2 miesiące temu
wiedział
Z woly
2 miesiące temu
Ateisci I komunisci beda opluwac niezyjacego Papieza.skad my to znamy.ci ludzie nigdy sie nie nawroca.
moniamonica
2 miesiące temu
Jak Wam Polakom nie wstyd deptać po największych świętych??? To również tyczy się dziennikarzy tego portalu.Wymieńcie drugiego człowieka,który zrobił tyle dla całego świata co JP2,to ludzie uznali to za świętego zaraz po śmierci!!! Ciekawe czy ludzie,którzy plują jadem w komentarzach również pozwalają na bezczeszczenie pamięci i wizerunku ich zmarłych bliskich...
Bożena
2 miesiące temu
Jan Paweł II to Wielki i Wspaniały CZŁOWIEK !!! Jesteście WSTRĘTNI . ODCZEPCIE SIĘ !!!😤
INKWIZYTOR 😠...
2 miesiące temu
Jan Paweł II to Wielki Polak !!!Jak Wam Nie Wstyd !!! WARA OD WIARY I KOŚCIOŁA !!!
POLKA😷
2 miesiące temu
Każdy chce osądzać i wie wszystko najlepiej. Zostawcie Jana Pawła II w spokoju i odczepcie się od KOŚCIOŁA !!! Nikt wam tam nie każe chodzić a kto chce chodzić to jego sprawa Tyle na ten temat ☹️😬
Beki
2 miesiące temu
Raport watykański to zbiór dokumentów, który trudno komentować nawet po 48 godzinach po publikacji. Ale nasi dziennikarze komentują odrazu!!! Dlaczego nie mówią o faktach? Przytaczam kilka: ( ale ja nie jestem dziennikarską! Jestem człowiekiem spragnionym prawdy!!!) W latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych wyświadczył McCarric wiele usług rządowi USA. Jako nowy arcybiskup stolicy od razu otrzymał prestiżową nagrodę z rąk prezydenta Billa Clintona. Spotykał się wielokrotnie z prezydentem Georgem W. Bushem i blisko współpracował z administracją Baracka Obamy, która widziała w jego licznych wyjazdach świetne okazje, aby wypełniał dla ojczyzny delikatne misje. Raport Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej daje do zrozumienia, że musiał być wielokrotnie sprawdzany przez amerykańskie służby specjalne. Sprawy państwowe uczyniły go zaś ekspertem od kierunku chińskiego, co Rzym zaczął wykorzystywać już w czasach pontyfikatu Jana Pawła II. Papież Benedykt XVI marzył o ułożeniu stosunków z Chinami, czym za papieża Franciszka definitywne się zajęła dyplomacja watykańska, korzystając z usług Theodore’a McCarricka. Można by jeszcze wiele...
Apis
2 miesiące temu
Polecam "potęga i chwała, w mrocznym sercu Watykan JP2" i "Sodoma" jakoś wszystko opisywane od lat, a teraz wszyscy się dziwią,, ze niby nikt nie wiedział,,,
bDAzSvGj
Chrześcijan
2 miesiące temu
Swój swojego bronił
Zakonnik
2 miesiące temu
Jako papież mógł nie wiedzieć /słyszałem że ukrywano to przed nim/ ale przecież najpierw był klerykiem , wikarym, biskupem i co nic nie wiedział?
Musztarda
2 miesiące temu
po obiedzie
hmmm
2 miesiące temu
Nie da się tego obronić. Wiedział co najmniej od 1985 r, z brewe "Iść w świetle". To oficjalny dokument, w którym opisano te przestępstwa dziejące się w diecezjach na terenie całych USA. Powstał w skutek braku reakcji na wysyłane wcześniej listy biskupów i księży na ten temat.
zygi
2 miesiące temu
A Amerykanie to niwch się czepią swoich prezydentów a nie naszego Papieża.
Szymon
2 miesiące temu
Powiem wprost: Nawet jeśli Papież Benedykt XVI uchylił 5-letni okres oczekiwania między śmiercią a rozpoczęciem procesu beatyfikacyjnego to w czasie 10-letniego okresu do kanonizacji można było zadziałać, a nie teraz się odzywać. Gdzie były te wszystkie mądrale wtedy??? Cytat: Gdy zebrany w Watykanie lud wznosił hasła i dzierżył transparenty "Santo subito" (łac. święty natychmiast), wydawać się mogło, że na fali mistycznego i religijnego uniesienia Karol Wojtyła zostanie uznany za świętego Kościoła katolickiego przez aklamację. Tak się jednak nie stało, ponieważ Benedykt XVI po licznych rozmowach i konsultacjach z kurialistami watykańskimi uznał taki proces za zbyt niebezpieczny i przynoszący złą sławę katolicyzmowi. Wybrał więc ścieżkę normalnego procesu kanonizacyjnego. Już wtedy pojawiały się głosy mówiące, że Jan Paweł II miał przymykać oko na skandale seksualne w Kościele. Kanonizacja trwała blisko 10 lat, w czasie których watykańscy historycy i uczeni sprawdzili dokładnie przebieg pontyfikatu polskiego papieża. Nie doszukano się jednak jakichkolwiek uchybień. I jeszcze taki cytat: Teraz jednak światło dzienne ujrzał raport Watykanu, powstały na polecenie papieża Franciszka. Opisuje on wiedzę Stolicy Apostolskiej na temat czynów byłego amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka. Autorzy dokumentu sugerują, że Jan Paweł II miał wiedzieć o dopuszczaniu się przez hierarchę pedofili. Teraz? Czemu nie wtedy? 10 lat to bardzo dużo jak ktoś chce. Oczywiście mało jeśli ktoś olewa. Czyli jeszcze raz: GDZIE BYLIŚCIE WTEDY MĄDRALE???
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić