Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? "Został świętym zbyt szybko"

894
Podziel się:

Watykański raport ujawnił, że były amerykański kardynał Theodor McCarrick dopuszczał się pedofilii. Na stanowisko arcybiskupa Waszyngtonu mianował go Jan Paweł II, który miał znać pogłoski na temat czynów duchownego. Amerykańska prasa rozważa, czy w związku z tym polski papież nie został uznany za świętego zbyt szybko.

Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele? "Został świętym zbyt szybko"
(Franco Origlia)

Media w Stanach Zjednoczonych zastanawiają się, czy proces kanonizacyjny Jana Pawła II został przeprowadzony we właściwy sposób. Polski papież został wyniesiony na ołtarze w 2014 roku. Część komentatorów podkreśla, że ponieważ Jan Paweł II wiedział o pedofilii w Kościele, nie powinien zostać świętym.

Santo Subito? Jan Paweł II miał wiedzieć o pedofilii w Kościele

Pogrzeb Jana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 roku i był jednym z największych zgromadzeń chrześcijan w historii. Na ceremonię do Rzymu przybyło według różnych źródeł od 2 do nawet 4 milionów żałobników. W pogrzebie na placu św. Piotra uczestniczyło 4 królów, 5 królowych oraz ponad 70 prezydentów państw reprezentujących kraje z różnych zakątków globu.

Gdy zebrany w Watykanie lud wznosił hasła i dzierżył transparenty "Santo subito" (łac. święty natychmiast), wydawać się mogło, że na fali mistycznego i religijnego uniesienia Karol Wojtyła zostanie uznany za świętego Kościoła katolickiego przez aklamację. Tak się jednak nie stało, ponieważ Benedykt XVI po licznych rozmowach i konsultacjach z kurialistami watykańskimi uznał taki proces za zbyt niebezpieczny i przynoszący złą sławę katolicyzmowi. Wybrał więc ścieżkę normalnego procesu kanonizacyjnego.

Już wtedy pojawiały się głosy mówiące, że Jan Paweł II miał przymykać oko na skandale seksualne w Kościele. Kanonizacja trwała blisko 10 lat, w czasie których watykańscy historycy i uczeni sprawdzili dokładnie przebieg pontyfikatu polskiego papieża. Nie doszukano się jednak jakichkolwiek uchybień.

Teraz jednak światło dzienne ujrzał raport Watykanu, powstały na polecenie papieża Franciszka. Opisuje on wiedzę Stolicy Apostolskiej na temat czynów byłego amerykańskiego kardynała Theodore'a McCarricka. Autorzy dokumentu sugerują, że Jan Paweł II miał wiedzieć o dopuszczaniu się przez hierarchę pedofili.

"Został świętym zbyt szybko". Ostry głos na temat Jana Pawła II

Dziennikarze "New York Times" zastanawiają się, na ile kanonizacja Jana Pawła II odbyła się zgodnie z prawem kościelnym. Ten oraz inne doniesienia o skandalach seksualnych w Kościele katolickim kładą się bowiem cieniem na pontyfikacie polskiego papieża. Reakcje w Stanach Zjednoczonych na doniesienia o rzekomej wiedzy Jana Pawła II na temat pedofilii w Kościele są bardzo emocjonalne i podzielone.

Do raportu Watykaniu odniosła się szefowa ośrodka amerykańskiego katolicyzmu na Uniwersytecie Notre Dame Kathleen Cummings. Stwierdziła ona, że dokument zawiera dowody na to, że Jan Paweł II wiedział wykorzystywaniu seksualnym w Kościele. Cummings dodała także, że Kościół powinien był poczekać z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego.

Jan Paweł II został świętym zbyt szybko. Gdyby Kościół poczekał z rozpoczęciem procesu kanonizacyjnego papieża co najmniej 5 lat, a nie kilka dni, prawdopodobnie w ogóle by się on nie rozpoczął – powiedziała Cummings, cytowana przez "New York Times".

Według watykańskiego raportu Jan Paweł II miał uwierzyć Theodore'owi McCarrickowi, który zapewniał go, że wszystkie oskarżenia wobec niego są fałszywe. Komentatorzy podkreślają, że papież popełnił błąd, całkowicie ufając swojemu podwładnemu. Do takiej właśnie konkluzji dochodzi jeden z papieskich biografów George Weigel.

Święci popełniają błędy w swoich ocenach, to był ewidentny błąd ze strony Jana Pawła II. McCarrick był jednak patologicznym kłamcą, a patologiczni kłamcy są w stanie oszukać każdą osobę, także świętą – powiedział Weigel.

Gdyby wskazano uchybienia podczas procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II, prawdopodobnie mógłby on utracić status świętego Kościoła katolickiego. Taka rzecz jest jednak bardzo mało prawdopodobna. Jak podkreślają eksperci, w najnowszej historii takie wydarzenie nigdy nie miało miejsca.

Obejrzyj także: Raport Watykanu. "Zmieni to patrzenie na Jana Pawła II"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(894)
Jarek
2 lata temu
Robienie świętych to cofanie się do pogaństwa i uwielbianie bożków.
Jan
2 lata temu
Może i wiedział?Może liczył,że ten człowiek się opamięta.W tamtym czasie nie było takich problemów z ludźmi wyświęconymi.Przynajmniej oficjalnie.
Maria
2 lata temu
To, że coś nie miało dotychczas miejsca nie oznacza, że jest wykluczone. Emerytura Benedykta XVI też była jak grom z jasnego nieba, a jednak się dokonała. Tak samo może być z zakwestionowaniem świętości kogoś, kto nie zasługuje by mu oddawać niemal boską cześć.
dziadzia
2 lata temu
Papierz wiedział też doskonale o wyczynach twórcy zakonu chrystusowców niejakiemu Marcela Den Golado. Wiedział, ale cóż MAMONA BYŁA WAŻNIEJSZA. To ten jurny zakonnik ufundował papieżowi pierwsza pielgrzymkę do Polski.
Henr
2 lata temu
"Święty", bo wykazywał się wyjątkową wyrozumiałością dla swojej zdeprawowanej i kryminogennej mafii. Pedofili chronił i ukrywał, hierarchię kościelną zdominowaną przez gejów i awanse okupione przy pomocy męskiej prostytucji uznawał za naturalną choć objętą tajemnicą cechę kościelnych kadr. Raz się jednak zdenerwował, kiedy dwa zakony w Niemczech podczas jego odwiedzin w tym kraju wystąpiły otwarcie o błogosławieństwo dla ich codziennych praktyk seksualnych we własnym gronie. Oba zakony rozwiązał, a tych którzy obiecali poprawę rozesłał po innych zakonach i parafiach. Po prostu "święty"...
Braliniak
2 lata temu
Karol Wojtyła był zbyt inteligentny aby nie wiedziec o pedofilii i gejostwie w kościele i mœgł bardzo dużo zrobić chodźby paru dla przykładu publicznie wywalić ze stanu duchownego ale cóż co innego ładnie mówić a co innego w praktyce
PYTAM
2 lata temu
Jeżeli Dziwisz potrafi kłamać w żywe oczy to dlaczego Wojtyła nie mógł mijać się z prawdą ?
1953
2 lata temu
wiedział
Bożena
2 lata temu
Jan Paweł II to Wielki i Wspaniały CZŁOWIEK !!! Jesteście WSTRĘTNI . ODCZEPCIE SIĘ !!!😤
INKWIZYTOR 😠...
2 lata temu
Jan Paweł II to Wielki Polak !!!Jak Wam Nie Wstyd !!! WARA OD WIARY I KOŚCIOŁA !!!
POLKA😷
2 lata temu
Każdy chce osądzać i wie wszystko najlepiej. Zostawcie Jana Pawła II w spokoju i odczepcie się od KOŚCIOŁA !!! Nikt wam tam nie każe chodzić a kto chce chodzić to jego sprawa Tyle na ten temat ☹️😬
Apis
2 lata temu
Polecam "potęga i chwała, w mrocznym sercu Watykan JP2" i "Sodoma" jakoś wszystko opisywane od lat, a teraz wszyscy się dziwią,, ze niby nikt nie wiedział,,,
Chrześcijan
2 lata temu
Swój swojego bronił
Zakonnik
2 lata temu
Jako papież mógł nie wiedzieć /słyszałem że ukrywano to przed nim/ ale przecież najpierw był klerykiem , wikarym, biskupem i co nic nie wiedział?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić