Jacek Dyrdak| 
aktualizacja 

Plotka z Wuhan. Chiny ogarnęło przerażenie

148

Na mieszkańców Chin padł blady strach po tym, jak lekarz z Wuhan miał stwierdzić, że koronawirus jest "jak SARS i HIV razem wzięte". Lekarz miał dojść do takiego wniosku po analizie zgonów pacjentów zakażonych wirusem SARS-CoV-2.

Plotka z Wuhan. Chiny ogarnęło przerażenie
(YouTube)

Peng Zhiyong jest szefem oddziału intensywnej terapii w szpitalu Zhongnan przy Uniwersytecie w Wuhan. W Chinach głośno zrobiło się o artykule, w którym miał obrazowo opisywać zagrożenia związane z koronawirusem.

Lekarz miał powiedzieć między innymi, że koronawirus jest "jak SARS i HIV razem wzięte". Artykuł, w którym miały być cytowane jego słowa, poważnie zaniepokoił opinię publiczną w Chinach – donosi chiński tabloid "Global Times".

Zgroza w Chinach. Lekarz zareagował

Poproszony o komentarz, lekarz miał wszystkiemu zaprzeczyć. W niedzielę na łamach "Global Times" stwierdził, że nic takiego nie mówił. Dr Peng zaprzeczył, żeby w ogóle rozmawiał z dziennikarzem, który cytował jego słowa.

Od marca w sieci pojawiają się artykuły, w których za pomocą mojego nazwiska rozsiewa się fałszywe informacje – skomentował.

Głos zabrał także szpital, w którym pracuje lekarz. Skrytykował artykuł za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji, które jego zdaniem utrudniły władzom działania prewencyjne związane z epidemią.

Koronawirus w Wuhan

Pierwsze przypadki koronawirusa stwierdzono w grudniu 2019 roku. Wuhan było pierwszym miastem, w którym pojawił się wirus. W kolejnych miesiącach rozprzestrzenił się na cały świat. Do tej pory zakaziło się łącznie blisko 30 mln ludzi.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Co z weselami? Dworczyk: jest dyskusja, by zmienić przepisy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić