Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Tajemnicze patogeny w topniejącym lodzie. Mogą być gorsze niż koronawirus

27

Koronawirus to nie ostatni poważny problem. Naukowcy mówią o tajemniczych patogenach, które występują w wiecznej zmarzlinie, a ta... właśnie się topi. Wszystkiemu winne ocieplenie klimatu.

Tajemnicze patogeny w topniejącym lodzie. Mogą być gorsze niż koronawirus
(Getty Images)

Tajemnicze patogeny mogą być gorsze niż koronawirus

Nie spodziewaliśmy się, że ocieplenie klimatu może mieć jeszcze kolejny skutek. Naukowcy - jak podaje portal innpoland.pl - apelują, że wraz z topnieniem wiecznej zmarzliny, która ciągnie się od Kanady przez Alaskę aż do Syberii, mogą pojawić się niebezpieczne dla zdrowia tajemnicze patogeny.

Tajemnicze patogeny w lodzie. To nie są spekulacje

Są badania z Syberii, że ospa przetrwała w zwłokach ludzkich pokrytych śniegiem, lodem i warstwą gleby. Po stopnieniu bakterie uaktywniły się. Podobnie było kilka lat temu z wąglikiem – powiedział cytowany przez innpoland.pl prof. dr. hab. Piotr Tryjanowski z Uniwersytet Przyrodniczego w Poznaniu.

Nie są to jedyne "uśpione zagrożenia. Jak przypomina innpland.pl, rosyjscy badacze z Laboratorium Kriologii Gleby wyizolowali kilka szczepów pierwotniaków i wirusów. Z kolei amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Ohio w rdzeniu lodowca w Tybecie znaleźli 33 rodzaje wirusów. Co więcej, aż 28 z nich było dotąd nieznanych.

Zobacz także: Koronawirus. Posłanka pokazała poranione ręce córki. Czy dzieci muszą używać płynu do dezynfekcji? Lekarz wyjaśnia wątpliwości
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić