Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Podjął straszną decyzję. Facebook zablokował Francuza

11

Alain Cocq cierpi na nieuleczalną chorobę. Francuz zapowiedział, że będzie transmitował swoje ostatnie chwile na Facebooku. Ostatecznie administratorzy zablokowali taką możliwość.

Podjął straszną decyzję. Facebook zablokował Francuza
Alain Cocq cierpi na nieuleczalną chorobę (YouTube.com, France 3 Bourgogne-Franche-Comté)

Alain Cocq zmaga się z rzadką chorobą, w wyniku której jego ścianki tętnic zlepiają się ze sobą. 57-latek nie jest w stanie normalnie funkcjonować – od wielu lat nie opuszcza łóżka i musi być stale podłączony do aparatury medycznej.

Francuz nie może streamować swojej śmierci. Oświadczenie Facebooka

Francuz zwracał się do Emmanuela Macrona o zgodę na eutanazję, jednak prezydent odmówił, tłumacząc, że przeprowadzenie zabiegu jest niezgodne z francuskim prawem. W odpowiedzi Alain Cocq zadeklarował, że przestał przyjmować napoje, pokarmy oraz lekarstwa, które są mu niezbędne do życia.

Alain Cocq wyraził przekonanie, że umrze w ciągu najbliższego tygodnia. Planował transmitować swoje odejście na Facebooku począwszy od soboty 5 września. Wcześniej opublikował na portalu post, w którym zapewniał, że samodzielnie podjął decyzję.

Zaczyna się droga do wyzwolenia i wierzcie mi, jestem szczęśliwy. Wiem, że nadchodzące dni będą trudne, ale podjąłem decyzję i jestem spokojny – napisał chory.
Zobacz także: Zobacz też: Belgowie zalegalizowali eutanazję dzieci

Ostatecznie możliwość nadawania na żywo została zablokowana przez administrację portalu. Rzecznik wyjaśnił w rozmowie z AFP, że regulamin Facebooka nie pozwala na transmitowanie prób samobójczych. Jak zadeklarował, decyzja została podjęta po konsultacjach z ekspertami.

Chociaż szanujemy decyzję o zwróceniu uwagi na to złożone zagadnienie, po konsultacji z ekspertami podjęliśmy kroki, aby zapobiec transmisji na żywo (...). Nasze zasady nie pozwalają nam pokazywać prób samobójczych – cytuje wyjaśnienie rzecznika AFP.

Sam Alain Cocq oskarżył Facebook o naruszanie jego wolności słowa. Zaapelował do osób, które okazują mu wsparcie, aby rozpoczęły protest w sprawie blokady streamu.

Facebook zablokował mi możliwość transmisji wideo do 8 września. Teraz to zależy od was, abyście mogli im (Facebookowi – przyp. red.) dać znać, co sądzicie o ich metodach ograniczania wolności słowa – ogłosił chory.

**Gdzie szukać pomocy?**

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz [ TUTAJ ](https://liniawsparcia.pl/){:follow}.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić