Pogoda dla grzybiarzy. Kiedy w lasach pojawią się borowiki?

4

Fani grzybów, aby zebrać jak najwięcej dorodnych okazów, muszą liczyć na korzystną pogodę. O tym, czy warto wyjść do lasu w poszukiwaniu grzybów decydują opady deszczu, temperatura i stopień wilgotności powietrza. Jaka pogoda dla grzybiarzy zwiastuje obfite zbiory i kiedy pojawiają się borowiki?

Pogoda dla grzybiarzy. Kiedy w lasach pojawią się borowiki?
Pogoda dla grzybiarzy. Kiedy w lasach pojawią się borowiki? (Pixabay, stux)

Chociaż w kalendarzu mamy już październik, to część Polaków skarży się na nieurodzaj grzybów w lasach. Radosław Droździoł z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW ocenia, że jest to skutek suszy oraz chłodnego września. Równocześnie ekspert ma dobre wiadomości dla fanów grzybobrania.

Pogoda dla grzybiarzy. Kiedy w lasach pojawią się borowiki?

Wszystko wskazuje na to, że początek października będzie udany dla grzybiarzy w naszym kraju. O ile wrzesień był niezwykle chłodny i deszczowy, o tyle synoptycy zapowiadają poprawę warunków pogodowych w najbliższych dniach. Przewidywana jest słoneczna aura, a termometry powinny pokazać w niektórych rejonach Polski nawet 21 st. C.

Taka pogoda oznacza, że warto będzie planować wyprawę do lasu na grzyby. Warto pamiętać, że grzybobranie w Polsce trwa aż do listopada. W najbliższych tygodniach pod leśną ściółką znaleźć można podgrzybki, gąski, kurki, maślaki czy opieńki.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Kiedy będą borowiki? Zwiastują je muchomory

Planując wyprawę na grzyby, trzeba wykazać się rozwagą. Będąc już w lesie powinniśmy zbierać do koszyczka takie okazy, co do których mamy pewność, że są jadalne. Jeśli mamy jakieś wątpliwości, może je rozwiać wizyta w jednej z lokalnych stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zatrudnieni są tam grzyboznawcy, którzy w określonych godzinach ocenią zebrane przez nas okazy.

Spora część społeczeństwa ma powszechną wiedzę, że trujący jest muchomor czerwony. Wszystko za sprawą jego charakterystycznego wyglądu. Jeśli dostrzeżemy w lesie muchomory, oczywiście nie powinniśmy ich zbierać, ale sama ich obecność jest dobrą nowiną.

Okazuje się, że muchomory czerwone zwiastują wysyp prawdziwków, czyli borowików szlachetnych. Jeśli podczas spaceru dostrzeżemy zatem charakterystyczne czerwone grzyby, to warto w ich pobliżu poszukać później prawdziwków.

Kiedy wybrać się na grzyby? Eksperci wskazują, że w najbliższych dniach najlepsze warunki do grzybobrania panować będą w części województw pomorskiego i kujawsko-pomorskiego.

Zobacz także: Kaczyński o kartoflach dzików. "To trochę stand up"
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić