Paulina Antoniak
Paulina Antoniak| 

Pokazali polskiego ślimaka, który jest bardzo groźny. Nawet dla wilków

78

Karkonoski Park Narodowy opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie inwazyjnego ślimaka. Chodzi o ślinika luzytańskiego, który może stanowić zagrożenie nawet dla populacji wilków. Ten gatunek przenosi bowiem groźne nicienie, mogące pasożytować w tętnicach płucnych ssaków. Ślinik regularnie niszczy również uprawy rolnicze.

Pokazali polskiego ślimaka, który jest bardzo groźny. Nawet dla wilków
Ślinik luzytański może być dużym zagrożeniem dla populacji wilków (Wikimedia Commons)

W mediach społecznościowych Karkonoskiego Parku Narodowego pojawiło się zdjęcie ślimaka z gatunku ślinik luzytański (Arion lusitanicus). Jak informuje Park, inwazyjny gatunek pojawił się w Polsce w latach 80. XX wieku i od tamtego czasu zdołał skolonizować cały kraj.

"Choć trudno w to uwierzyć, ślimak może być zagrożeniem dla wilka!" - czytamy we wpisie.

Inwazyjny ślimak, ślinik luzytański Arion lusitanicus w Polsce pojawił się w 1987 roku, ale do dziś zdołał już skolonizować cały kraj. Śliniki luzytańskie mają status małoinwazyjny, choć dają się we znaki właścicielom upraw, ale przenoszą też pasożytnicze nicienie jak Angiostrongylus vasorum, które pasożytują w tętnicach płucnych i sercach psowatych i kotowatych, w tym psów, lisów i wilków - wyjaśniają przedstawiciele Karkonoskiego Parku Narodowego na Facebooku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Mały smok". Niezwykłe morskie ślimaki

Dlaczego ślinik luzytański jest groźny?

Nicienie, o których wspominają eksperci z KPN, mogą powodować problemy z oddychaniem, uszkadzając pęcherzyki płucne oraz blokować naczynia krwionośne, utrudniając krążenie i prowadząc do niewydolności serca.

Jak dowiadujemy się ze strony Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, pochodzenie ślinika luzytańskiego nie jest do końca jasne, ale prawdopodobnie jego rodzimym rejonem występowania jest Europa Zachodnia.

Gatunek rozprzestrzenia się wraz z sadzonkami, ziemią, odpadami, plonami, itp. Najczęściej przenoszone są jaja i małe osobniki. Ślinik potrafi wyrządzić duże szkody w uprawach rolnych i ogrodniczych. Jest bardzo odporny na trudne warunki środowiska.

Śliniki bardzo szybko się rozmnażają. Oprócz negatywnego wpływu na uprawiane rośliny i plony, przenoszą patogeny i pasożyty roślin oraz zwierząt, a także ludzi.

Ślimak ten może osiągać długość do 15 centymetrów podczas pełzania. Jego ciało pokrywają wyraźne zmarszczki. Może on przybierać barwę od ceglastej po ciemnobrązową, przez co łatwo pomylić go z innymi gatunkami śliników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić