oprac. Kamil Różycki| 

Polak wśród uwolnionych zakładników w Strefie Gazy. IDF przeprowadziło akcję

Bardzo dobre informacje napłynęły do Polski ze Strefy Gazy. Jak poinformowały Siły Obronne Izraela (IDF), w największej od początku konfliktu akcji ratunkowej udało się oswobodzić zakładnika izraelsko-polskiego pochodzenia, 21-letniego Jana Almog Meira. W niewoli był od 7 października 2023 roku.

Polak wśród uwolnionych zakładników w Strefie Gazy. IDF przeprowadziło akcję
Czterech zakładników uwolnionych przez Izrael. Wśród nich jest Polak (PAP, Gidon Markowicz)
Jednym z zakładników bohatersko uratowanych dzisiaj ze Strefy Gazy przez izraelskie siły obronne jest Almog Meir Jan, obywatel Izraela i Polski. Niesamowita wiadomość! - napisał w sobotę 8 czerwca po południu ambasador Izraela w Polsce Jakow Liwne.

Tak dobra informacja przekazana 8 marca, jak podaje agencja Associated Press, była efektem jednej z największych po rozpoczęciu konfliktu w Strefie Gazy akcji ratunkowej. W jej trakcie izraelscy żołnierze dokonali dwóch nalotów na pozycje Hamasu. Działania te były prowadzone w rejonie al-Nusajrat.

Jak poinformowało oficjalne konto Izraela, na platformie X zakładnicy po odbiciu zostali przetransportowani do Centrum Medycznego "Sheba" w Tel-HaShomer. Według wstępnych badań stan zdrowia każdego z nich, w tym mężczyzny izraelsko-polskiego pochodzenia ma być dobry.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brawurowy atak z zaskoczenia. Rosyjski UR‑77 Meteorit wyleciał w powietrze

Jak się okazuje Jan Almog Meir, będący izraelsko-polskiego pochodzenia, został porwany w pierwszym dniu konfliktu. Miało to miejsce dokładnie 7 października 2023 roku w trakcie festiwalu muzycznego "Nova". To tam terroryści zmasakrowali uczestników i wielu z nich porwali do Strefy Gazy.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Uczestnicy festiwalu jako jedni z pierwszych stali się ofiarami tej trwającej do dziś wojny. Obecnie większość działań prowadzonych przez Izrael dotyczy Strefy Gazy, co spotyka się z ogromnym sprzeciwem sporej części świata.

Szczególne kontrowersje wywołał atak na miejscowość Rafah, która stanowi centrum dla uciekających przed wojną ludzi. Mimo deklarowanego braku wsparcia Izrael nie odpuścił ataku w tamto miejsce. Jak twierdzą dowódcy IDF, to tam ukrywają się obecnie przywódcy Hamasu, którego likwidację zakładają siły izraelskie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić