Wróć na
Rafał Kuzak
|

Polki sprowadzono do roli prostytutek. Dom publiczny dla esesmanów w Warszawie

108
Podziel się

W trakcie II wojny światowej na podbitych terenach Niemcy utworzyli całą sieć domów publicznych. Większość z nich służyła żołnierzom Wehrmachtu, jednak własne burdele zakładało także SS. Jeden z nich powstał w Warszawie.

Polki sprowadzono do roli prostytutek. Dom publiczny dla esesmanów w Warszawie
Z domu publicznego SS w Warszawie pozwolono z czasem korzystać również żołnierzom Wehrmachtu. Na zdjęciu podobny przybytek z Francji (Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)
bCYNDlqZ

Jak podkreśla Joanna Ostrowska w książce "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej", już na początku 1941 roku próbowano zorganizować w stolicy osobny dom publiczny dla SS.

Pomysłodawcą przedsięwzięcia był SS-Gruppenführer Paul Moder, który w tym czasie piastował funkcję dowódcy SS i policji w dystrykcie warszawskim. Poza esesmanami z burdelu mieli korzystać również niemieccy funkcjonariusze policji.

Od 30 do 40 polskich prostytutek

Moder oczekiwał, że w planowanym domu publicznym będzie pracować od 30 do 40 polskich prostytutek, a jego zorganizowaniem zajmie się miejscowa Policja Bezpieczeństwa.

bCYNDlrb

SS-Gruppenführer do swojego pisma z lutego 1941 roku dołączył również – składające się z 10 punktów – wytyczne, "które miały regulować funkcjonowanie tej instytucji". Były one bardzo szczegółowe i prezentowały się następująco:

1. Celem uniknięcia wykroczeń przeciwko zasadniczym rozkazom i uniknięcia pojawienia się perwersji, homoseksualizmu i onanii, trzeba urządzić domy publiczne i zapewnić im troskliwy nadzór lekarski.

bCYNDlrh

2. Dobór prostytutek powinien przebiegać z uwzględnieniem następujących zasad: powinny to być wyłącznie młode i możliwie najlepiej wyglądające polskie dziewczyny. Chodzi o to, aby w ten sposób przeszkodzić im w realizowaniu powołania jako matki, aby niemieccy mężczyźni z SS i policji byli świadomi, że Polka, ponieważ jest prostytutką, nie może być brana pod uwagę jako żona.

Zdrowie Niemców na pierwszym miejscu

3. Aby uniknąć zachorowań w domach publicznych, konieczne jest internowanie prostytutek oraz czterotygodniowa kwarantanna przed zatrudnieniem oraz po każdym urlopie. Aby odpowiednio zachęcić dziewczyny do pracy, trzeba zadbać o dobrą kwaterę dla nich, dobre wyżywienie, odpowiednie uposażenie i możliwość urlopu.

4. Aby zdobyć odpowiedni materiał, właściwe instancje policyjne muszą prowadzić obszerną ewidencję wszystkich branych pod uwagę prostytutek i dziewcząt, z których to później lekarz wojskowy, w myśl powyższego rozkazu, wybierze najodpowiedniejszy materiał dla domów publicznych.

5. Wszystkie prostytutki, zarówno podczas kwarantanny, jak i w czasie pracy, muszą poddawać się nieustannym zabiegom lekarskim przeciwko rzeżączce i kile.

bCYNDlri

6. Mężczyźni odwiedzający dom publiczny muszą przed i po stosunku zdezynfekować się pod kontrolą lekarza, to samo dotyczy prostytutek.

7. Domów publicznych nie należy zakładać w bezpośrednim sąsiedztwie kwater wojskowych.

8. Domy publiczne będą prowadzone i dozorowane przez właściwych lekarzy wojskowych według instrukcji dowództwa.

bCYNDlrj

9. Dla zapewnienia optymalnej opieki lekarskiej trzeba zaangażować dermatologów.

10. We wszystkich kwestiach związanych z prostytucją SS i policja muszą jak najściślej współpracować z właściwymi urzędnikami medycznymi występującymi z ramienia władz.

Półtora roku oczekiwania na otwarcie

Powyższe wytyczne, jak wyjaśnia Joanna Ostrowska, opierały się "bezpośrednio na zarządzeniach Himmlera". Szczególnie warto zwrócić uwagę na punkt drugi, który dobitnie pokazuje jaką rolę dla naszych prababek zarezerwowali naziści.

bCYNDlrk

Mimo że Moder uważał otworzenie burdelu za sprawę pilną, to zaczął on funkcjonować dopiero na początku września 1942 roku. Autorka książki "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w okresie II wojny światowej" sugeruje, że być może opóźnienie wynikało z nowych, odgórnych rozkazów. Kategorycznie zakazywały one "relacji seksualnych z kobietami innej narodowości".

Mimo oficjalnych restrykcji dom publiczny i tak został otwarty. Działał na terenie dawnego Hotelu Podlaskiego przy ulicy Nowogrodzkiej 15, a klientów z zakonu Himmlera obsługiwało w nim 15 polskich prostytutek. Jak podkreślał w jednym z pism szef warszawskiej Policji Kryminalnej SS-Sturmbannführer H. Geisler:

W razie konieczności będzie można tam bez problemu umieścić kolejnych 10 prostytutek.

Szybko okazało się jednak, że z uwagi na swoje niezbyt dogodne usytuowanie burdel nie cieszył się wielką popularnością wśród esesmanów i policjantów. W tej sytuacji pozwolono z niego korzystać także żołnierzom Wehrmachtu, czemu z początku kierownictwo SS było bardzo przeciwne.

Rafał Kuzak – historyk, specjalista od dziejów przedwojennej Polski, mitów i przekłamań. Współautor książki "Wielka Księga Armii Krajowej". Zastępca redaktora naczelnego WielkiejHISTORII. Zajmuje się również fotoedycją książek historycznych, przygotowywaniem indeksów i weryfikacją merytoryczną publikacji.

Zobacz też: Auschwitz. Niesamowita ucieczka zakochanej pary

bCYNDlrC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(108)
kierowca
2 miesiące temu
a może jakieś zdjęcia z "afery ukraińskiej " z marszałkiem ?
Henryk
2 miesiące temu
Teraz pół narodu sprostutuowało się za 500 zł miesięcznie.
inwalida
2 miesiące temu
Sławna ta Nowogrodzka.
bCYNDlrD
Tradycja
2 miesiące temu
Po wyzwoleniu, tym które zadawały się z okupantem golono głowy, aby wszyscy wiedzieli z kim mają do czynienia. Obecnie ten zwyczaj przejęli skini i sami się golą na łyso.
Jacek
2 miesiące temu
Niemki do dnia dzisiejszego nie mają zainteresowania!
Najnowsze komentarze (108)
Prawdaboli
miesiąc temu
3 biliony PLN na stół za wojenne straty i wtedy ewentualnie można rozmawiać dalej...
PECETT
miesiąc temu
A z czym wam się kojarzy ulic nowogrodzka
$$$$$
miesiąc temu
Polki niczym sie nie zmieniły w tej kwestii tyle ze tera to robią dobrowolnie z własnej woli, czasem ktoś je podstępnie wywiezie, o podcieraniu starych helg i helmutów nie pomnę wtedy chyba do tego procederu nie zmuszali
trabus
miesiąc temu
a co na to Slawomir NOwak, i herr Thusk!
vesta
miesiąc temu
a moze tak jakies info o naszych celebrytkach ubogacających "kulturowo" szejków? cos temat ucichł
najwięcej
miesiąc temu
tych przybytków było we Francji ,Włoszech- Francuski dawały chętnie równiez poza burdelami,bezsensem jest przedstawiać Polski akcent w tym temacie!
rajmund
miesiąc temu
Teraz nie trzeba wojny , a pół narodu się prostytuowało za radą PO z Niemcami i Francuzami!!!
Brandnew
miesiąc temu
Ha!! To juz wiemy jak powstal rod czaszkowskiego!
bCYNDlrv
Lajkoń
miesiąc temu
Podobne zasady obowiązują w Krakowie u współczesnego niezatapialnego Sturmbannführera
Pola
miesiąc temu
Prostytucja jest porażką społeczeństwa mało kto mówi i pisze o tym ale prostytucja jest wynikiem ekonomicznym brak perspektyw na dobrą pracę i płacę plus do tego pochodzenie z małych miejscowości z reguły z biednych rodzin powoduje ,wylądowanie'' na mieszkaniówce albo w salonie SPA oczywiście tam wykonuje sie niby masaże erotyczne ale prawdą jest, że są tam usługi seksualne. Najbardziej zadziwia to, że tego typu miejsca są ,,legalne'' kobiety nie mają gdzie zgłosić że zostały wykorzystane tak, wiem napiszecie, że jest policja fundacje ale to są tylko miejsca w których jeszcze bardziej się poniża te kobiety no bo przecież sama tam polazłaś a że nie zarobiłaś tyle ile miałaś to mniej pretensje do samej siebie a sutenerzy się cieszą raz że społeczeństwo wiesz psy na tych paniach a dwa nikt do nich nie przyjdzie z instytucji bo po co ? Prostytucja powinna być zakazana jak i korzystanie z niej !
(A)
2 miesiące temu
Na Nowogrodzkiej...
Mokry
2 miesiące temu
Lepiej zapobiegać. Wiem, że to brutalne co powiem. Pomyślmy: Ktoś się zastanawiał, gdzie ci wszyscy ludzie okupujący robią kupę? A gdzie mają upuścić swojej naturze? To źle że dbano o zdrowie w warunkach wojennych? Byli okupantami i dbali o siebie. Wykorzystywali Półki na obcej ziemi. To prawda. Co miał żonę ściągnąć? To Niemcy byli u nas, nie my u Niemców. Przestańmy płakać i nie pozwólmy na powtórkę. Teraz nas rozwalają ekonomiczne. Co zresztą zapowiedzieli.
no pis no
2 miesiące temu
Teraz takie domy są zakładane dla działaczy pislamu. Np podkarpacie i pan marszałek - o czym wszyscy wiedzą.
PAMIETLIWY
2 miesiące temu
Wam po wyborach wszystkim odbiło,a gdyby to były wasze cyrki lub matki też byście byli tacy butni,przypominacie tych nadludzi z SS.
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić