Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Jan Manicki
Jan Manicki
|
aktualizacja

Polska postawiła się UE ws. budżetu. Nieoficjalne informacje z Brukseli

41
Podziel się:

Polska i Węgry miały sprzeciwić się projektowi nowego unijnego budżetu oraz funduszu odbudowy związanego z pandemią koronawirusa. Takie informacje podała nieoficjalnie PAP, powołując się na swoje źródło w Brukseli. Rozporządzenie w sprawie powiązania budżetu z przestrzeganiem praworządności miało zostać poparte przez pozostałe kraje Unii Europejskiej.

Polska postawiła się UE ws. budżetu. Nieoficjalne informacje z Brukseli
Polska i Węgry nie zgodziły się na nowy budżet UE (Getty Images)

W poniedziałek nad propozycją unijnego budżetu i wieloletniej prognozy finansowej głosował Komitet Stałych Przedstawicieli. Jest to organ składający się z przedstawicieli państw członkowskich, działający przy Parlamencie Europejskim. Powołując się na informatora z Brukseli, PAP poinformował, że wieloletniemu budżetowi UE i funduszowi odbudowy sprzeciwiły się Polska oraz Węgry.

Polska i Węgry sprzeciwiają się nowemu budżetowi UE. Nie chcą łączenia go z praworządnością

Jak podaje agencja informacyjna, polski przedstawiciel przekonywał na spotkaniu innych ambasadorów, że Polska popiera budżet w zaproponowanym kształcie. Podobnie ma się mieć sprawa z funduszem odbudowy. Przedstawiciel miał jednak zaznaczyć, że Polska nie zgadza się na wprowadzenie mechanizmu blokującego wypłatę środków dla krajów, w których zdaniem Unii łamana jest praworządność.

Stały Przedstawiciel RP przy UE Andrzej Sadoś na spotkaniu przedstawił stanowisko, że – jak twierdzi rozmówca PAP – akceptacja dla budżetu UE i funduszu odbudowy wymaga jednomyślnej zgody państw na wszystkie elementy pakietu budżetowego, nie może więc on zostać wprowadzony bez zgody Polski. Ambasador miał także podkreślić, że mechanizm warunkowości w budżecie UE nie może powielać procedury artykułu 7 zawartej w traktatach. Dodatkowo, Sadoś miał stwierdzić, że Polska chce osiągnięcia porozumienia w sprawie budżetu UE tak szybko, jak to tylko możliwe.

Polski rząd nie zgadza się na mechanizm kontrolny. Zbigniew Ziobro popiera zawetowanie budżetu

W poniedziałek rano propozycję zawetowania unijnego budżetu poparł szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Nazwał mechanizm powiązania budżetu z praworządnością "ściemą". Ziobro ocenił, że tak naprawdę chodzi o politykę, a nie przestrzeganie prawa.

Praworządność jest tylko pretekstem. Chodzi tu o radykalne ograniczenie suwerenności – powiedział Zbigniew Ziobro.

Na początku listopada Parlament Europejski wypracował porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Ustalenia te zaowocowały teraz protestami ze strony Polski i Węgier, mimo że wcześniej, podczas lipcowych negocjacji, oba kraje zgodziły się na taki mechanizm. Jak tłumaczył premier Mateusz Morawiecki, obecnie proponowane przez unijne władze rozwiązania nie są zgodne z tamtymi ustaleniami.

W związku z tym, polski premier wysłał listy do liderów Unii Europejskiej, w których poinformował, że Polska nie zgadza się na projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności. Zagroził w nich, że Polska zawetuje porozumienie.

Unijny budżet na lata 2021-27 to ponad bilion euro (4,48 bln złotych). Dodatkowe 750 mld euro (3,35 bln złotych) z Funduszu Odbudowy ma pozwolić krajom UE pokonać kryzys związany epidemią koronawirusa. Polska ma otrzymać z tego według rządowych wyliczeń 776 mld zł, co sprawia, że nasz kraj jest jednym z największych beneficjantów unijnego budżetu.

Obejrzyj także: Deficyt budżetu. "Czekamy na pieniądze na UE, aby uruchomić inwestycje"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(41)
. pl
6 miesięcy temu
postanowinia polskiego rzadu przeciw unii to popieranie putina. kiedy ten szkodnik ziobro zostanie zdymisjonoany i osadzony ?
wedle życzeni...
6 miesięcy temu
No i gra gitara .Twardo bronić interesów Polski I tak już dostaliśmy po dupie przez tych targowickich lewaków i nie stać nas na ich chore pomysły .
niezalezny
2 lata temu
No to czas na opuszczenie UE
Polako
2 lata temu
Mój też usunęli i to ma być wolność słowa ???
ssgsg
2 lata temu
dotacje dla parti oddać na szpitale
Goldengecko
2 lata temu
Bez Unii było by u nas gorzej niż na Białorusi czy Ukrainie. A jest jedna zasada nie kąsaj ręki która cię karmi
ssgsg
2 lata temu
Polska walczy o dobro dla wielu innych krajów europy bo jak wiadomo to tam nie ma praworządności ani równości ani sprawiedliwości tylko zamieszki i handel dziećmi oraz totalny narkomelanż.
GOść
2 lata temu
To znów walka o kasę to proste kraje bogate Unii nadal chcą dwóch prędkości ten mechanizm poza traktatowy umożliwi bez żadnej kontroli pozbawianie środków z Unii . Pod byle pozorem a to prawa gejów a to swobody obywatelskie cokolwiek .Nawet nie ma określonych norm co jest demokratyczne a co nie .
gość
2 lata temu
Nareszcie od 1945r. Polski Naród doczekał się Polskiego Rządu, który nie boi się być Suwerenny. Chwała Bogu, że Komuniści w Polsce są już na aucie bo znowu Polska była by na kolanach.
Goldengecko
2 lata temu
To pewnie Polscy przedsiębiorcy się już cieszą że pójdą z torbami no to po blokadzie złoty nieźle tąpnie już widzę jak inne kraje nam dziękują że nie dostaną kasy
Pppppp
2 lata temu
Byłem przeciwny Uni i jestem nadal. Ona nas bardziej potrzebowała bo o tranzyt jej chodziło przez Polskę. Myślałem że się zbliżymy może z poziomem życia a tu nadal jesteśmy 20-30 lat za Państwami Starej Unii. Stać mnie na stary szrot który oni sprzedają i kupują nowe Auta. Oni tacy wspaniali Eko tylko że nas nie stać na nowinki Ekologiczne.
Polak mały
2 lata temu
Niemcy chcą znowu wprowadzić praworządność po Niemiecku , robią to co pokolenie , albo i wcześniej ! ,
Bobo
2 lata temu
Tych co to popieraja chcial bym widziec jak by to bylo polska poza unia i bez kasy.a granice zamkniete.i ci co tam mieszkaja obowiaskowo do polski
de facto
2 lata temu
Orban z prezesem na zlecenie Putnia rozbija UE od środka
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić