o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
ESO
|

Ziobro żąda weta. Powołuje się na Kaczyńskiego

8
Podziel się

Zbigniew Ziobro pisze list do premiera, w którym popiera decyzję o zawetowaniu unijnego budżetu. "Mamy możliwość wykorzystania realnej władzy, czyli prawa weta. Powinniśmy z niego skorzystać" - powiedział w poniedziałek minister sprawiedliwości.

Ziobro żąda weta. Powołuje się na Kaczyńskiego
Zbigniew Ziobro pisze do premiera list, w którym popiera decyzję o zawetowaniu unijnego budżetu. (PAP)
bECOiZFN

Według polityków Solidarnej Polski unijna propozycja powiązania budżetu UE z praworządnością to "pic" i "ściema".

Praworządność jest tylko pretekstem. Chodzi tu o radykalne ograniczenie suwerenności - powiedział Zbigniew Ziobro i nazwał propozycję powiązania unijnych funduszy z praworządnością "kolonizacją polityczną".
bECOiZFP

Jak mówi minister sprawiedliwości, propozycja niemieckiej prezydencji łamie art. 7 traktatu UE i sama w sobie jest niepraworządna.

W tej sprawie polska walczy nie tylko w swoim interesie, ale i w interesie wszystkich państw wspólnoty - powiedział Zbigniew Ziobro.

Ziobro pisze listo do Morawieckiego

Jako prezes Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro wysłał więc do premiera Mateusza Morawieckiego list, w którym poleca mu skorzystanie z prawa weta. Ziobro stwierdził też, że stanowisko Solidarnej Polski jest wyrazem poparcia dla stanowiska polityków PiS-u, m.in. prezesa Jarosława Kaczyńskiego, którzy jednoznacznie wypowiadali się przeciwko mechanizmowi praworządności.

Zbigniew Ziobro mówi, że jeżeli premier Morawiecki nie zastosuje weta w sprawie budżetu, to będzie to oznaczało "całkowitą utratę zaufania".

bECOiZFV

Minister Ziobro cytował na konferencji słowa Jarosława Kaczyńskiego, który zaznaczył, że w weto "musi być". Polskie weto w sprawie budżetu unijnego zapowiada też szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Na pewno nie zgodzimy się na łamanie traktatu, na pewno nie zgodzimy się na szantaż wewnątrz UE. Będziemy konsekwentnie zabiegać o to, aby Unia opierała się na partnerstwie i wzajemnym podmiotowym traktowanie krajów, które do niej należą - powiedział Dworczyk, cytowany przez RMF FM.

Na początku listopada prezydencja niemiecka i Parlament Europejski wypracowały porozumienie w sprawie mechanizmu powiązania dostępu do środków unijnych z praworządnością. Porozumienie zostało skrytykowane przez rządy Polski i Węgier.

bECOiZFW

Jak tłumaczył premier, obecnie proponowane przez unijne władze rozwiązania nie są zgodne z wcześniejszymi ustaleniami. Mateusz Morawiecki wysłał listy do liderów Unii Europejskiej, w których poinformował, że Polska nie zgadza się na projekt rozporządzenia warunkującego wypłacanie unijnych pieniędzy od przestrzegania zasad praworządności i zagroził, że Polska zawetuje całość ustaleń.

Unijny budżet na lata 2021-27 to ponad bilion euro. Oraz dodatkowe 750 mld euro z Funduszu Odbudowy, który ma pozwolić krajom UE pokonać kryzys związany z koronawirusem. Polska ma otrzymać według wyliczeń 776 mld zł, co sprawia, że jest jednym z największych beneficjantów unijnego budżetu.

Zobacz także: Jarosław Kaczyński w rządzie. "Bez niego z Ziobro sobie nie poradzą"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECOiZGq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
???
10 miesięcy temu
Szanowni Państwo o to człowiek czyli szef wszystkich szefów pan Kaczyński działający na szkodę naszego kraju i Unii Europejskiej mały ale bardzo mściwy?!On już powinien odejść z polityki? !
Obserwator194
10 miesięcy temu
W zapisach o budżecie UE , jest zastrzeżenie, że o tym czy jest praworządność będzie głosował parlament UE. Czyli nie będzie ważne czy jest praworządność w jakimś kraju, tylko jak zagłosuje PE!!
Były wyborca
10 miesięcy temu
Dobrze wie jak działa tutaj prawo/lewo ludzie piszą skargi, programy państwo w państwie itd. chciwulec Przykład? Kupuję starter, wkladam a tutaj 160 smsów ciurkiem pisane 1,2,3 listopada.ktoś dosłownie wariuje, jakieś nazwiska coś o pedofilii, wyzwiska i bezsilność. Podpisane: Mirek (niech Bóg ma go swojej opiece.. bo nie Ziobro minister.) Zero reformy - od czasu do czasu jakaś akcja dla picu pod publiczkę. Koniec PiS nadchodzi...ale co szkodzi się jeszcze nachapać, ładna Pati Koti kosztuje, trzeba jej wybudować i urządzić pałac, księżniczce.jak nie to rozwód kościelny..?
bECOiZGr
ooooo
10 miesięcy temu
przez takie działania polska dostanie mniej niż 0 prawda panie 0
Chyży ruj
10 miesięcy temu
Nasi zachodni sąsiedzi chcą nam tylko pomóc, przecież oni nam od wieków pomagają! Wygląda na to że według nich praworządność i demokracja w Rosji jest ok i dlatego robią z nimi wielkie interesy które szkodzą Europie!
tlen
10 miesięcy temu
TYLE W OSTATM 5 LECIU WYBUDOWANO FABRYK NA SKALE UNI EUROPEJSKIEJ POLSCE WIEC TYLKO PODZIWIAC NASZA WLADZE MILIONY MIEJSC PRACY NP PIELEGNIARKI LEKARZE I JESZCZE UNIA MALO PLACI A TO DOPIERO WETTO
daga
10 miesięcy temu
Dobrze Panie Ziobro mówisz nigdzie nie ma praworządności bo jest jeszcze obyczajwość i w każdym kraju inaczej sie jakieś prawa odbiera tak to tylko pic na wodę . Minister Goobels na słowo prawo wyciągał pistolet czyżby Niemcy juz o tm zaponieli kiedy tak chcą pouczać co to praworządność. To co podoba sie polakowi nie musi podobać sie niemcowi i tak samo co na węgrzech uznwane jest za dobre w austri może być niechciane . Cóż są warte prawa bez obyczajów ? Ano nic bo życie w takim prawie sprawi że bedziemy sie czuć obco uciążliwie
255
10 miesięcy temu
kiedy obalenie pisu?? i koniec tego wyniszczania kraju???
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić