aktualizacja 

Południowoafrykański szczep koronawirusa. To koniecznie musisz wiedzieć

0

Wariant koronawirusa 501.V2 po raz pierwszy został wykryty i zgłoszony 18 grudnia w Południowej Afryce. W ciągu kilku tygodni rozprzestrzenił się po całym świecie. Co warto o nim wiedzieć?

Południowoafrykański szczep koronawirusa. To koniecznie musisz wiedzieć
Nowy szczep koronawirusa wykryto w kilku krajach. (Getty Images)

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 nosi nazwę 501.V2 i różni się od wariantu wykrytego w Wielkiej Brytanii. Wydaje się być jednak być tak samo zaraźliwy.

Nowy wariant koronawirusa

Eksperci zauważyli, że nowy wariant częściej jest wykrywany u młodych i zdrowych osób. Jeśli zakażony ma choroby współistniejące, przebieg Covid-19 może być o wiele cięższy niż w przypadku pozostałych wariantów.

Według naukowców nowy wariant może doprowadzić do kolejne fali zakażeń, z którą służba zdrowia na całym świecie sonie nie poradzi. Pojawiły się obawy, że opracowane jak dotąd szczepionki nie będą działały, ale przypadku brytyjskiego szczepu stwierdzono, że mutacja nie wpłynie na skuteczność szczepionki.

Zobacz także: Koronawirus. Prof. Simon "Ten wirus się nigdy nie skończy. On się utrwalił"
Odmiana południowoafrykańska [koronawirusa] ma szereg dodatkowych mutacji, w tym zmiany w niektórych niepokojących białkach wirusa - powiedział dla BBC dr Simon Clarke, ekspert w dziedzinie mikrobiologii komórkowej na Uniwersytecie w Reading.

Trwają badania, jednak jeszcze nie wiadomo, czy szczepionka zadziała. Ponadto problemem są testy. Aby wykryć nowy wariant, potrzebne są oddzielne testy, których nie wykonuje się wiele.

Nowy wariant koronawirusa w Południowej Afryce 18 grudnia 2020 r. W Wielkiej Brytanii zidentyfikowano dwie osoby zarażone nowym szczepem. 28 grudnia wykryto go również u dwóch w Szwajcarii i jednej osoby z Finlandii. Nowy szczep pojawił się także w Japonii u mężczyzny, który wrócił z RPA, w Australii, w Korei Południowej i w Norwegii.


Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić