Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Ponad 100 tys. osób straciło pracę w wyniku koronawirusa. Ale to nie są pełne dane

65

Koronawirus i zamrożenie gospodarki mają ogromny wpływ na rynek pracy w Polsce. Według danych GUS, już ponad 100 tys. osób straciło pracę. W maju stopa bezrobocia wynosiła już 6 proc.

Bezrobocie w Polsce wzrasta z miesiąca na miesiąc
Bezrobocie w Polsce wzrasta z miesiąca na miesiąc (Pixabay)

Już ponad 100 tys. osób straciło pracę

Jak wynika z danych GUS, stopa bezrobocia wzrasta. W marcu 2020 wynosiła 5,4 proc., w kwietniu 5,8 proc., a w maju już 6 proc. W urzędach pracy w kwietniu zarejestrowanych było 965,8 tys. bezrobotnych, zaś końcem maja już 1,11 mln osób. Biorąc pod uwagę fakt, że w marcu urzędy pracy informowały o 909,4 tys. bezrobotnych w Polsce, w czasie epidemii koronawirusa ta liczba wzrosła o około 102,3 tys.

Ponad 100 tys. bezrobotnych nie oddaje skali problemu

"100 tys. osób, które w kwietniu i maju powiększyły grupę zarejestrowanych bezrobotnych, nie pokazuje faktycznej sytuacji na rynku pracy w czasie epidemii, bo większość osób, które straciły pracę, nie rejestrowała się w urzędach pracy" - powiedziała cytowana przez rmf24 badaczka rynku pracy prof. Joanna Tyrowicz. Wiele osób w ogóle nie rejestruje się w urzędach pracy i szukają nowego zatrudnienia na własną rękę.

Trzeba też dodać, że sporo osób z tych, które przez koronawirusa straciły pracę, nie zarejestrowało się w urzędach pracy, ponieważ te były po prostu zamknięte. Osoby te mogą pojawić się w urzędach dopiero wtedy, gdy minie okres pandemii.

Prawdopodobnie są też jeszcze osoby, które straciły prace, ale są na okresie wypowiedzenia. Dopiero gdy ten okres minie, zarejestrują się lub nie w urzędach pracy. Może to być w czerwcu lub już na wakacjach. Wszystko zależy od tego, kiedy dostały wypowiedzenia i jak długi okres wypowiedzenia ich obowiązuje.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić