Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Ponad 100 tys. osób straciło pracę w wyniku koronawirusa. Ale to nie są pełne dane

33
Podziel się:

Koronawirus i zamrożenie gospodarki mają ogromny wpływ na rynek pracy w Polsce. Według danych GUS, już ponad 100 tys. osób straciło pracę. W maju stopa bezrobocia wynosiła już 6 proc.

Bezrobocie w Polsce wzrasta z miesiąca na miesiąc
Bezrobocie w Polsce wzrasta z miesiąca na miesiąc (Pixabay)

Już ponad 100 tys. osób straciło pracę

Jak wynika z danych GUS, stopa bezrobocia wzrasta. W marcu 2020 wynosiła 5,4 proc., w kwietniu 5,8 proc., a w maju już 6 proc. W urzędach pracy w kwietniu zarejestrowanych było 965,8 tys. bezrobotnych, zaś końcem maja już 1,11 mln osób. Biorąc pod uwagę fakt, że w marcu urzędy pracy informowały o 909,4 tys. bezrobotnych w Polsce, w czasie epidemii koronawirusa ta liczba wzrosła o około 102,3 tys.

Ponad 100 tys. bezrobotnych nie oddaje skali problemu

"100 tys. osób, które w kwietniu i maju powiększyły grupę zarejestrowanych bezrobotnych, nie pokazuje faktycznej sytuacji na rynku pracy w czasie epidemii, bo większość osób, które straciły pracę, nie rejestrowała się w urzędach pracy" - powiedziała cytowana przez rmf24 badaczka rynku pracy prof. Joanna Tyrowicz. Wiele osób w ogóle nie rejestruje się w urzędach pracy i szukają nowego zatrudnienia na własną rękę.

Trzeba też dodać, że sporo osób z tych, które przez koronawirusa straciły pracę, nie zarejestrowało się w urzędach pracy, ponieważ te były po prostu zamknięte. Osoby te mogą pojawić się w urzędach dopiero wtedy, gdy minie okres pandemii.

Prawdopodobnie są też jeszcze osoby, które straciły prace, ale są na okresie wypowiedzenia. Dopiero gdy ten okres minie, zarejestrują się lub nie w urzędach pracy. Może to być w czerwcu lub już na wakacjach. Wszystko zależy od tego, kiedy dostały wypowiedzenia i jak długi okres wypowiedzenia ich obowiązuje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(33)
Kolka
2 lata temu
Tego się można było spodziewać...zwolnienia były, ale gdy sytuacja zaczyna się normować to i zapotrzebowanie na pracowników wzrasta. Może póki co rynku pracownika nie będzie, ale rąk do pracy brakuje. W medicover w aktualnych ofertach pracy widać całą listę wolnych stanowisk. Kwestia śledzenia na bieżąco i reagowania. Medicover moze i nie ma przedszkola przyzakładowego, ale to stabilna firma, w której liczą sie pracownicy. Na temat pensji nie bede sie wypowiadac, ale wiem że oprocz niej mozna tez liczyc chociazby na benefity z programu kafeteryjnego
jack
2 lata temu
A w stanach to bezrobotnych jest nawet 30 milionów ale pewnie takich głupich artykułów nie piszą.
Michał
2 lata temu
Jak to jest z tym bezrobociem. Wchodzę na ogłoszenia do 40 km Sisi w moich stronach 5 tys ogłoszeń o pracę, ze brakuje rąk itd. Też ostatnio byłem zwolniony przez koronę z pracy. Wszedłem na ogłoszenia i na drugi dzien już byłem na 10 rozmowach kwalifikacyjnych o pracę... więc chyba to b4zrobocie jest ale w większości to głównie są nie roby... Też mi nie pasuje obecna praca no ale c8z nie zawsze można robić to co się chce.
Polak
2 lata temu
nie ma pieniędzy na inwestycje w spółkach energetycznych. Ludzie chcący pracować mogą wylądować na bruku (kierownicy budowy, hurtownie, wykonawcy, podwykonawcy) za to są pieniądze na 13 14 emeryturę, 500+ itp .....
darek
2 lata temu
truskawki możemy zbierać poszukuje pracowników miesiąc - praca minimalna tyle mogę zaproponować.
pislam
2 lata temu
jakoś rząd jeszcze nie pomógł a tyle obiecał. Zwolnienie z ZUS - brak decyzji, pożyczka , brak decyzji. Firma żony sie nie kwalifikuje do pomocy - i tak dalej by wymieniać.
de facto
2 lata temu
Każdy dzień gospodarczej zapaści zmniejsza szanse Adriana na reelekcję
ip123
2 lata temu
Wszyscy niezarejestrowani czekają na swój swobodny powrót do poprzednich miejsc zamieszkania i pracy "na zachodzie EU". Dali się skombinować w pełnopłatne LOTowskie "LOTDODOMU".Teraz wiedzą, że mogli przylecieć za darmo w ramach unijnego programu lotów(koszty pokrywały:EU 75%,25% Rząd danego kraju). Teraz czekają jak wrócić. Samolotem, autem czy przez "zieloną zamkniętą polską granicę". Takie to dywagacje można usłyszeć od wielu przybyłych, chociaż są tacy co świadomie wrócili na "stałe". Bezrobocie wzrośnie do czasu likwidacji spekulacyjnych TARCZ z kolejnymi modyfikacjami. A wystarczy "nie kraść", "pokorą,umiar" i "słuchać suwerena", aby wiele się dowiedzieć lub (daj Bóg) zrozumieć .
pl.
2 lata temu
Masowy dodruk złotego Skąd bank centralny bierze pieniądze? Drukuje, zarazem... nie chcąc, żeby tak to nazywać. - Nastąpi przejściowa kreacja pieniądza, zwiększenie bilansu - NBP nie chce tego tak nazywać, bo budżet za kilka lat odda te pieniądze, jak zapadną obligacje.
szok
2 lata temu
Stadnina koni w Janowie Podlaskim to taka Polska w pigułce pod rządami PIS.
Jojo
2 lata temu
Ok tam co tam bezrobocie i upadające firmy... Bon na wakacje dają, emerytom dają 14. UJ z wami co pracują posłowie sobie po premii przyklepia a Sasin 60 baniek na karty przspietdzielił. A wam obywatelom będą się śmiać i śpiewać jak walczą z cieniem mgly
Lkkkkkkk
2 lata temu
Polska tonie a ja stoję na balkonie i patrzę jak Polska tonie
9999
2 lata temu
wazne ze sumowski rekomendator narodowy ma sie dobrze !! to ten typ swoimi załosnymi rekomendacjami spowodowal ze tysiace Polaków nie ma firm, pracy i srodków do zycia ..
Rib
2 lata temu
Jak nie otworzą granice to dopiero się zacznie..po wakacjach.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić