Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

ZUS się pomylił! Ludzie dostali pieniądze, choć o to nie wnioskowali

70
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysłał pieniądze do osób, które wcale nie wnioskowały o pomoc finansową. Chodzi o tzw. świadczenia postojowe, które w ramach tarczy antykryzysowej należą się przedsiębiorcom, jeśli ich dochód zmniejszył się w następstwie COVID-19.

ZUS wypłacił świadczenie postojowe osobom, które o nie nie wnioskowały
ZUS wypłacił świadczenie postojowe osobom, które o nie nie wnioskowały (Getty Images)

Wielka pomyłka ZUS

Wielu przedsiębiorców, którzy wnioskowali o świadczenie postojowe za marzec i za kwiecień, nie dostało pieniędzy. Wielu natomiast, choć o to się nie starało, dostało środki na konta bankowe. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych doszło do ogromnej pomyłki. Sprawę dokładnie opisał portal money.pl.

Jak doszło do pomyłki ZUS?

Według rzecznika prasowego ZUS świadczenie postojowe jest wypłacane tylko osobom, które o nie wnioskowały. Jeśli środki z ZUS znalazły się na koncie osoby, która nie złożyła wniosku o to świadczenie za dany miesiąc, to prawdopodobnie ktoś inny, przy składaniu wniosku, wpisał zły numer konta. Jeśli zatem ktoś dostał świadczenie, o które się nie ubiegał, powinien jak najszybciej to zgłosić i zwrócić pieniądze. Wówczas zostanie ono wypłacone osobie, która o nie wnioskowała.

Numer konta, na jaki mają zostać wysłane pieniądze, jest jednym z najważniejszych elementów we wniosku o świadczenie postojowe. Trudno więc uwierzyć, że osoby, które poniosły straty w związku z pandemią koronawirusa, tak lekko podeszły do kwestii otrzymania pomocy finansowej. Składając wniosek, raczej sprawdziły dokładnie, czy wpisany numer konta rzeczywiście należy do nich. Nikt przecież nie chce, by ktoś inny dostał środki, które należą się nam.

ZUS podejmie odpowiednie kroki

Jak powiedział portalowi money.pl Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS, środki mogły się znaleźć na koncie osoby, która o nie nie wnioskowała również wtedy, gdy wniosek złożyła osoba trzecia. "W ostatnim przypadku jest to przestępstwo. Dlatego prosimy o ujawnienie takich sytuacji. Wówczas niezwłocznie podejmiemy kroki prawne. Zbadamy taką sprawę i w przypadku nieprawidłowości skierujemy ją do prokuratury" - podaje Paweł Żebrowski z ZUS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(70)
Balerina
2 lata temu
Ja do tej pory nie dostałam postojowego.A niby wypłacają. Dobrze że miałam odłożone jakieś oszczędności,bo nie miała bym za co wyżyć.A w robocie do tej pory mam przestój . Rozumiem że mają dużo roboty,ale opierdzielaja się równo
Monter
2 lata temu
ZUS sie nie pomylił 🐏 łąko tylko pracownicy tejże instytucji
Rafał
2 lata temu
Koleżanka ma działalność, którą przymusowo musiała zamknąć przez koronawirusa, czyli brsk dochodu przez 2 miesiące. Dwójkę dzieci, które sama wychowuje. Opłaca przedszkole, do którego syn nie chodzi, bo koronaświrus. Dostała za 2 miesiące 500 zł, a napisala z 5 wniosków do ZUSu. 500 zł kur..!!! 250zl za miesiąc! Samo mieszkanie to 2500 zl miesięcznie! I PiS mówi, ze pomaga?! Pomógł rzeczywiście. Rodzinie Szumowskich zarobić miliony gdy inni idą na bruk! Ludzie, przejrzyjcie w końcu na oczy!!!
Sissi
2 lata temu
Jak można wpłacić na cudze konto, skoro system sam generuje błąd i przelew nie idzie, wystarczy jena cyfrę pomylić
Nina
2 lata temu
Wystarczy sprawdzić jaki numer konta został wpisany. Jeśli jedną cyfrą się różni pomyłka. Jeśli zupełnie inny to..
Jan
2 lata temu
ZUS to pośredni złodziejskiego rządu mnie okradaja na emeryturze co miesiąc 400 zł bo taką sobie wypracowałem średnią krajową a płacą mi 250%bo bym się za bardzo wzbogacił
Frajernia
2 lata temu
Bo dostali ci co mieli dostać a nie ci co potrzebują i wnioskowali.
Radek
2 lata temu
Oczy stanęły im w słup , dlatego to nazywa sie postojowe.
Mój nick
2 lata temu
Pomyłka ZUS polegająca na tym, że ubiegający się o świadczenie źle wypełnił wniosek i podał omyłkowy numer konta :-) :-) :-) No co ten PiS wyprawia, to pojęcie ludzkie przechodzi!
Jaś
2 lata temu
Parę tysięcy przedsiębiorców nie znają własnego numeru konta. ZUS tak sie starał przekazać im pieniądze no ale nie dało się
Jacek
2 lata temu
Kasa zniknęła , winny napewno tramp albo Putin.
Pisohuj
2 lata temu
Zus Nigdy sie nie myli to co dali to sie nalezy
Zasadzka
2 lata temu
Chcieli załatwić przedsiębiorców i przekazali na własne konta. Teraz sprawa ciągnie się pare lat i zakłady muszą zamknąć.
szkoda
2 lata temu
Ciekawego czy mi oddali tak chętnie kase jakbym wysłał za dużo. Ubezp i podatki nie powinny wynosić więcej jak 10% zarobków do pewnego limitu przychodów. W DE, Szwajcarii też nie ma sprawiedliwości ale osoby które osiągają próg b. wysoki płacą nawet 50% przychodu, już widzę jak prezesy by oddały pół mln miesiecznie
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić