Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Afganistan upada. Płk Makowski: "Świat chętnie zapomni o talibach"

192
Podziel się:

Afganistan pada. Talibowie weszli do Kabulu, trwa gorączkowa ewakuacja zagranicznego personelu dyplomatycznego. Afganistan za chwilę znajdzie się w całości we władaniu talibów. Były oficer wywiadu płk Aleksander Makowski, który pracował w Afganistanie, przekonuje, że świat "chętnie zapomni" o talibach i Afganistanie.

Afganistan upada. Płk Makowski: "Świat chętnie zapomni o talibach"
Afganistan pogrąża się w chaosie. Talibowie są już w Kabulu (PAP/EPA)

Afganistan upada. W niedzielę wczesnym przedpołudniem talibowie dotarli do bram stolicy kraju - Kabulu. Toczą się rozmowy o przejęciu władzy w kraju. Amerykanie ewakuują swoją ambasadę. Co dalej z republiką, w której jeszcze niedawno stacjonowali polscy żołnierze?

Skojarzenia z ewakuacją ambasady USA w Sajgonie nasuwają się same. Zdjęcia zrobione w Kabulu pokazują śmigłowce USA lądujące przy ambasadzie i zabierające personel dyplomatyczny. Decyzja prezydenta Joe Bidena o wycofaniu wojsk przyniosła upadek lokalnych władz. Tak, jak 46 lat temu w Wietnamie.

Zobacz także: "Ja tam dzikusów nie widziałem". Żołnierz służący w Afganistanie szczerze o misji

"Trzecie imperium"

W latach 90. częstym gościem w Afganistanie był płk Aleksander Makowski. Były pracownik i współpracownik polskich służb specjalnych utrzymywał kontakty biznesowe z Ahmadem Szachem Massudem, legendarnym afgańskim dowódcą partyzanckim, walczącym z talibami. Massud zginął 9 września 2001 r. - dwa dni przed zamachem na WTC.

Makowski dobrze poznał kulturę i afgańskie obyczaje. W latach 90. pomagał Amerykanom w poszukiwaniach Osamy bin Ladena. W rozmowie z o2.pl mówi, że upadek władz rządowych po odejściu wojsk koalicyjnych go nie dziwi.

Wiadomo było, jak to się skończy. To trzecie imperium, które nie poradziło sobie w Afganistanie po Brytyjczykach i Rosjanach. Jestem tylko zdziwiony, że afgańska armia tak szybko się poddaje - mówi Makowski.

Dzieci dawnych wojowników

Makowski przekonuje, że dziś mści się na Amerykanach to, iż nie byli w stanie zlikwidować Osamy bin Ladena w latach 90. Dzisiaj taliban znowu jest mocny a w jego szeregach są synowie dawnych bojowników, którzy walczyli z Amerykanami, a wcześniej - z Rosjanami.

Taliban to dziś pokolenie synów dawnych mudżahedinów. Walczy syn mułły Omara [jeden z twórców i przywódców ruchu talibów - red.] i Hakkaniego [duchowny i dowódca talibski - red.]. Jest trochę starych bojowników, choć niewielu. Kiedy przejmą władzę, będą, tak jak robili to wcześniej, czerpać gigantyczne pieniądze z handlu narkotykami i cieszyć się parasolem ochronnym pakistańskich wojskowych. Kraj będzie rządzony według reguł prawa szariatu. I tak to będzie działało, o ile talibowie nie zrobią nic głupiego, co sprowokuje społeczność międzynarodową do interwencji - mówi dalej były oficer.

Wyjście Amerykanów z Afganistanu nie jest żadnym zaskoczeniem. Zapowiedział to w kwietniu prezydent USA Joe Biden. Sprawy nabrały jednak w ciągu ostatnich dwóch tygodni dużego tempa. Taliban szybko przejmował kolejne prowincje spod jurysdykcji - często bardzo iluzorycznej - rządu w Kabulu.

Amerykanie nie mogli tam tkwić wieki. Po prostu oddali kraj pod kontrolę Pakistanu. Przesiedzieli tam 20 lat bez widocznych skutków a interesu tam już nie mają. Kabul pewnie się podda. Podobnie jak 25 lat temu, gdy w 1996 r. wycofywał się z niego Massud. Chciał oszczędzić rzezi i hekatomby miastu - opowiada Aleksander Makowski.

Teraz zaś z kraju uciekł prezydent Aszraf Ghani. Udał się do Tadżyskistanu. Razem z nim uciekł wiceprezydent Amrullah Saleh. Wczoraj zaś z Afganistanu uciekł Abdul Dostum - były marszałek afgańskiej armii. Afganistan właściwie wydany został na pastwę talibów. Czy ponownie stanie się wylęgarnią terrorystów, jak stało się podczas ich poprzednich rządów? Jak mówi o2.pl Jagoda Grondecka, polska dziennikarka mieszkająca w Kabulu, bojownicy al-Kaidy już uciekają z więzień: z Bagram i Pul-e-Czarchi.

Płk Makowski przekonuje, że bez ich zgody nie wydarzy się tam nic. Jeśli pojawi się jakaś nowa grupa, nowe ugrupowanie czy organizacja terrorystyczna, to tylko za zgodą talibanu. Oraz Pakistanu, który - w ocenie byłego szpiega - tak jak w minionych latach będzie brał pieniądze z USA na "powstrzymywanie terroryzmu".

Kwestia tego jak "stary" taliban poukłada się z młodymi. Starzy wojownicy są syci, chcą rządzić w spokoju. A młodzi bojownicy mają gorące głowy. Tak czy inaczej, będą mieli względny spokój. A świat o Afganistanie i talibach bardzo chętnie zapomni - podsumowuje płk Makowski.

I dodaje, że paradoksalnie wygranym będzie też w tej sytuacji Rosja, która będzie mocniej kontrolować sytuację w Azji Centralnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(192)
Miasto
9 miesięcy temu
Szkoda, że Afganistan upada a nie talibowie! Profesor Leszek Kołakowski w tekście o tolerancji miał tyle odwagi żeby nazwać ruchy religijne i polityczne takie jak Islam po imieniu. Popieram światopogląd Pana profesora Leszka Kołakowskiego z książki mini wykłady o maksi sprawach z tekstu o tolerancji. Powiwdział prawdę i te cyrki talibami i uchodźcami to racjonalny argument za wprowadzeniem w życie światopoglądu Kołakowskiego na temat wrogów wolności równości i tolerancji. Bo jak nie to albo będziemy mieć zislamizowaną Europę albo średniowiecze i inkwizycję, chociaż inkwizycja i muzułmanie to ten sam ciemnogród i banda sadystów. Kołakowski nazwał wrogów wolności równości i tolerancji nietolerancją i powiedział, że tzw nietolerancją powinna być zdelegalizowana i wyłączona spod ochrony prawnej, a islam to przykład tzw nietolerancji. Bo jak wrogowie wolności i tolerancji będą nadal legalne to Europa będzie rządzona przez inkwizycję albo będzie zislamizowana lub i jedno i drugie. Gdyby talibowie upadli to udałoby się ucywilizować ten ciemnogród, oni są bardziej zacofani od PiS o mają mentalność Czarnek razy 1000!
My ze
9 miesięcy temu
Bicie piany
robol
9 miesięcy temu
a dlaczego pan płk. wrócił z afganistanu , przecież tam ma misję ?
Assa
10 miesięcy temu
Oni teraz poczują się silni. Na tyle by zechcieć się zemścic na USA. Jeżeli Al Kaida odrodzi się to będzie drugi 9/11
Jagoda
10 miesięcy temu
niestety, ale świat jest zagrożony i to bardzo, nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię, tak jak talibowie wierzą w Islam, najwyższa pora przestrzegać Dekalogu danego przez Boga
Ubecka Wdowa
10 miesięcy temu
Mało kto wie, że taliban to amerykański wynalazek. Finansowali narodziny i rozwój, bo ludzie, którzy ekscytują się Bogiem, nie myślą, kto zarabia na ich bogactwach. Odwracanie uwagi od ekonomicznej eksploatacji.
prorok
10 miesięcy temu
no to Putin ma duży problem
tom
10 miesięcy temu
USA nigdy jeszcze nie wygrało żadnej wojny!
siwy kruk
10 miesięcy temu
"Świat chętnie zapomni o talibach". Już oni się postarają, żebyśmy nie zapomnieli. Teraz terroryści mają bezpieczne bazy szkoleniowe, magazyny, szpitale itd..
co do jednego
10 miesięcy temu
mogli zastrzelic wszystkich wiezniow zanim wyjechali
Krzyżak
10 miesięcy temu
Gdzie Afgańczycy chcą odlecieć z lotniska? Do Europy! A mają testy lub paszporty Covidowe? Niech zostaną u siebie przecież to ich wiara i przekonania to co się tak boją? Czego się boją miłości allahhhhha
koneser
10 miesięcy temu
Bidon skompromitował się pozostawiając miejscową ludność talibom. USA pod rządami starca straciły swoje wpływy na rzecz Rosji a Putin zaciera ręce ze szczęścia.
Rico
10 miesięcy temu
Islam to też religia, tak jak katolicyzm. Jeden Bóg i w imię tego Boga narzuca się innym swój światopogląd.
patataj
10 miesięcy temu
Amerykańskie wojsko w ciągu 2 godzin jest w stanie przemieścic się z terenu Polski do Rammstein w Niemczech. Takie to jest wojsko!
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić