Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Potężna eksplozja w Bejrucie. "Straciłem słuch, w moim aucie wypadły szyby"

35
Podziel się:

We wtorek około godziny 18 czasu lokalnego w stolicy Libanu, Bejrucie, doszło do potężnego wybuchu. Skala zniszczeń nie jest jak na razie dokładnie znana, podobnie jak przyczyny eksplozji. Można usłyszeć pierwsze relacje świadków

Potężna eksplozja w Bejrucie. "Straciłem słuch, w moim aucie wypadły szyby"
(PAP, EPA)

Do wybuchu doszło w okolicach portu w centrum Bejrutu. Według świadków w domach w promieniu wieluset metrów wyleciały okna i drzwi. Nad miastem unosi się ogromna chmura pomarańczowego dymu.

Przyczyny nie są dokładnie znane. Libańskie media państwowe mówią o pożarze w składzie fajerwerków i petard. Według tamtejszego ministra zdrowia rannych jest wiele osób. Wstępnie informowano o co najmniej 10 ofiarach śmiertelnych, potem bilans wzrósł do ponad 70. Ofiar wciąż może być więcej.

Pierwsze relacje świadków mówią o "największej eksplozji, jaką w życiu widzieli". W internecie natychmiast pojawiło się wiele zdjęć wybitych szyb w mieszkaniach i samochodach.

Czytaj także:

Eksplozja w Bejrucie

Reporterzy BBC rozmawiali z jednym z naocznych świadków, Hari Nasrallahem, który znajdował się w samochodzie w pobliżu miejsca wybuchu.

Na kilka sekund straciłem słuch, a potem nagle zaczęły pękać szyby - relacjonuje Hari Nasrallah.
Ze wszystkich stron leciało szkło, z budynków, pojazdów, witryn sklepowych. Z początku pomyślałem, że to zamach, bo czasami do nich dochodzi w tym regionie. Wybuch był bardzo, bardzo głośny. Mieszkam w okolicy, gdzie ostatnio wybucha dużo samochodów pułapek, ale kiedy zobaczyłem dym, zorientowałem się, że to coś innego - mówił stacji Hari Nasrallah.

Według niego źródłem eksplozji nie była bomba wykorzystywana w atakach terrorystycznych i zabójstwach politycznych. W takich sytuacjach unoszący się dym jest czarny, podczas gdy w tym przypadku był on koloru pomarańczowego. Potwierdzałoby to hipotezę o tym, że eksplozja była jedynie nieszczęśliwym wypadkiem, jednak na ostateczne potwierdzenie należy poczekać.

Zobacz także: Pożar we Francji. Dzieci wyskoczyły z trzeciego piętra

Zobacz także: Pożar we Francji. Dzieci wyskoczyły z trzeciego piętra
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(35)
ujjjj
2 lata temu
Rabarbar i allah akbar.
prawda
2 lata temu
Robota Hezbollah, tj terrorystyczy nowotwór Iranu w libanie
"Droga' red-
2 lata temu
akcjo, "...wstrząsnął światem...". Z tekstu wynika, że - świadkiem. Świat to nie jest taki duży świadek. Dziekuję.
Wilkowiecko
2 lata temu
"Wybuch wstrząsnął światem" POTWIERDZAM! Jak walnęło, to u mnie w gospodarstwie szyby z okien wypadły a kury z grzęd pospadały.
mag
2 lata temu
ktoś musiał dać rozkaz na ten wybuch. Światem rządzą szaleńcy jak podczas II wojny.Jedni szaleńcy zgotowali piekło a drudzy udawali że tego nie widzą. To się nigdy nie skończy , tak jest cały czas tylko z różnym natężeniem.
Kazik
2 lata temu
Z lewej strony ten pomarańczowy przechodzi trochę w żółty kolor. To jednak bomba jonowa z ćwiartkowym napedem pochłaniaczy molekuł wodorowych po rozstrzepieniu bozonu membranowego. To widać jasno.
Ola
2 lata temu
Kim uderzył w Izrael . I do kogo będą się modlili wierni w polskich kościołach ? Wasz Jezus jest atakowany.
Realista
2 lata temu
Zabił ich COVID19
he he
2 lata temu
Pewnie od Chińczyków dostali instrukcję do ich produkcji. U nich często dochodzi do wybuchów.
Alex
2 lata temu
Ktoś chyba chce powiększyć „swoje” terytorium..
KAT
2 lata temu
Niestety ale każdy kto się trochę zna widzi że to nie bajki o fajerwerkach tylko bomba wodorowa. Pomarańczowy dym świadczy o spalaniu pewnego rodzaju amunicji, potem jest eksplozja, fala uderzeniowa i świadkowie mówią że na moment stracili słuch. Niestety zaczęło się najgorsze i panowie z pejsami zaczęli wojnę.
pozdro
2 lata temu
to był samozapłon roku 2020......
test
2 lata temu
Jeśli było słychać grzmot podobny do burzy, to znaczy że była to walizkowa bomba atomowa o celowo maksymalnie zmniejszonej sile wybuchu. Mierzyli już radioaktywność? Jest jakiś opad radioaktywny?
NLS
2 lata temu
Fala uderzeniowa przeleciała co najmniej 3,5 km. Widać to było na filmie. Trwała około 1,5 sekundy. ~2,000 m/s x 1,5 s = 3,000 m = 3 km.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić