Aleksander Sławiński| 

Potężny wybuch w centrum Bejrutu. Przerażające nagrania

48

Dziś około godz. 17 czasu polskiego w porcie w centrum stolicy Libanu, Bejrutu, doszło to potężnej eksplozji. Jej siła była tak duża, że doprowadziła do wypadania okien i drzwi w promieniu kilkuset metrów. Prawdopodobną przyczyną był pożar w fabryce fajerwerków, jednak istnieją również inne podejrzenia.

Potężny wybuch w centrum Bejrutu. Przerażające nagrania
(Twitter)

Do sytuacji doszło wczesnym wieczorem czasu lokalnego. W pewnym momencie doszło do ogromnej eksplozji, a nad miastem pojawiła się wielka chmura pomarańczowego pyłu.

Drzwi i okna okolicznych budynków zostały wyważone siłą wybuchu. Zginęło ponad 70 osób, a kilka tysięcy zostało rannych.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Czytaj także:

Potężna eksplozja w Bejrucie

Według libańskiej agencji prasowej NNA powodem był pożar w magazynie petard. Nieco odmienną wersję podał libański minister zdrowia, który stwierdził, że chodzi o statek zacumowany w bejruckim porcie.

Niektórzy dopatrują się tu związku ze zbliżającym się ogłoszeniem wyroku przez trybunał ONZ w sprawie zabójstwa byłego premiera kraju Rafika Haririego w 2005 roku. Hariri jako szef rządu dążył do załagodzenia trwającego od dziesięcioleci konfliktu między libańskimi chrześcijanami a muzułmanami. O zamach na niego podejrzewany jest Hezbollah, który jednak zaprzecza zarzutom.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Nie wiadomo na razie, czy wybuch mógł mieć z tym jakikolwiek związek. Istnieją natomiast obawy, że pomarańczowy kolor dymu związany jest z toksycznymi pyłami wzniesionymi przez eksplozję.

Zobacz także: Pożar rurociągu w Egipcie. Świadek nagrał cały sznur płonących aut

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić