aktualizacja 

Powody, przez które dorosły człowiek śpi krócej. Eksperci wymieniają dwa

11

Sen jest nieodłączną częścią naszego życia. Jest etapem regeneracji naszego organizmu. Podczas snu, kiedy ciało odpoczywa od fizycznego zmęczenia, nasz mózg się regeneruje. Jednak, czy zauważyliście, że wraz z wiekiem budzicie się wcześniej? Znamy powody.

Powody, przez które dorosły człowiek śpi krócej. Eksperci wymieniają dwa
Jesteście ciekawi, dlaczego dorośli budzą się wcześniej wraz z wieki? Oto powód (Pexels)

Czasy, kiedy byłeś stereotypowym nastolatkiem, którego rodzice muszą długo budzić, czasem nawet przy użyciu "wiadra wodą", już dawno minęły?

Zdaniem ekspertów istnieją dwa powody, dla których w miarę starzenia budzimy się wcześniej. Jesteście ciekawi, z czym to się wiąże?

Otóż okazuje się, że ma to związek z mózgiem oraz oczami. - Prawdopodobnie nerwy w mózgu nie wyczuwają i nie reagują na bodźce tak dobrze, jak powinny to robić, gdyż mózg się starzeje - powiedziała dr Sairam Parthasarathy, dyrektor Centrum Nauk o Śnie na Uniwersytecie Nauk o Zdrowiu w Arizonie, w rozmowie z HuffPost.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bojarska-Ferenc OSTRO o TVP: "Stacja nie jest warta takich osób jak ja. TVP zatrudnia ludzi nieobliczalnych"

Oznacza to, że mózg osoby młodszej potrafi szybciej i lepiej łączyć fakty niż osoby starszej.

Jak podkreślają eksperci brak umiejętności wyczuwania "sygnałów czasowych", czyli kiedy powinno się obudzić, a kiedy położyć się spać, ma duży wpływ na podejmowanie decyzji.

Podobnie jak większość rzeczy, które zmieniają się wraz z wiekiem, nie ma tylko jednego powodu, ale wszystkie są ze sobą powiązane - powiedziała Cindy Lustig, profesor psychologii na Uniwersytecie Michigan.
Co ciekawe, jednym z powodów wydaje się być to, że zmiany widzenia, które pojawiają się wraz z wiekiem, zmniejszają intensywność stopnia stymulacji świetlnej, jaką otrzymuje nasz mózg, co odgrywa ważną rolę w "ustawianiu" naszego zegara dobowego i utrzymywaniu go w dobrej kondycji - dodała.

Czy rzeczywiście powinno spać się osiem godzin na dobę?

Pamiętacie te czasy, kiedy wasi rodzice powtarzali wam, że bardzo ważne jest, aby zapewnić sobie osiem godzin snu na dobę? Być może mieli rację. Doktor Dan Friederich ostrzega przed potencjalnymi śmiertelnymi konsekwencjami spania od czterech do pięciu godzin.

Czy myślisz, że możesz przeżyć, śpiąc każdej nocy tylko od czterech do pięciu godzin? -  pyta swoich zwolenników.

Wielokrotnie nagradzany okulista z St. Louis w stanie Missouri tłumaczy, że brak wystarczającej ilości snu może prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Badania wielokrotnie wykazały, że optymalna ilość snu to od sześciu do ośmiu godzin na dobę. Jednak najlepiej spać co najmniej siedem - wyjaśnił w filmie opublikowanym na TikTok.
Jeśli śpisz dłużej niż dziewięć godzin, jest to również szkodliwe dla twojego zdrowia. Ale spanie mniej niż pięć to najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić - dodał.

Podkreślił, że "większa śmiertelność, choroby układu krążenia i wszystkie inne rodzaje chorób wiążą się z tak małą ilością snu".

Źródło: ladbible.com

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić