Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Powódź w Chinach. 14 osób zginęło po zniszczeniu tamy na rzece Jangcy

28

W Chinach nadal panuje kryzys w związku z porą deszczową i powodzią. Zniszczeniu uległa tama, która rozciągała się na rzecze Jangcy. W konsekwencji doszło do znacznego podniesienia się poziomu wody i śmierci kilkunastu mieszkańców.

Powódź w Chinach. 14 osób zginęło po zniszczeniu tamy na rzece Jangcy
Po zniszczeniu tamy doszło do znacznego podniesienia się poziomu wody (Getty Images, Stringer)

Według ustaleń Fox News w wyniku zniszczenia tamy poziom wody podniósł się o ponad 50 stóp (15,24 metry). Do tej pory zapora zatrzymywała około 45 procent wody, z której część przedostała się wcześniej na zalane tereny.

Powódź w Chinach. Co ją wywołało?

Ratownicy uratowali 1900 osób, które były uwięzione w swoich domach i budynkach. Eksperci przewidują, że szczyt zalania nastąpi dopiero we wtorek 21 lipca. W związku z tym trwają prace nad naprawieniem 6-metrowej grobli na Poyang, największym słodkowodnym chińskim jeziorze.

Sezonowe powodzie występują w Chinach każdego roku. Jednak w tym roku miały miejsce wyjątkowo obfite opady, w konsekwencji czego doszło do klęski żywiołowej. Najbardziej poszkodowani są mieszkańcy centralnych i południowych regionów.

Koszt strat wywołanych przez powódź wyceniono na ponad 7 miliardów dolarów. Ministerstwo Kryzysowego Zarządzania Chin podało, że doszło do ewakuacji około 1,8 milionów osób. Ostatnia taka wielka powódź miała miejsce w 1988 roku. Zginęło wówczas ponad 2 tysiące osób, a 3 milionów domów uległo zniszczeniu.

Zobacz także: Zobacz też: Powódź w Turcji. Nagrała ucieczkę męża przed falą powodziową
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić