Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Prawo jazdy podczas kontroli. Będzie ważna zmiana w przepisach

2

Kierowcy od bardzo dawna czekają już na zapowiadaną zmianę w ustawie Prawo o rychu drogowym. Chodzi o zniesienie obowiązku posiadania przy sobie w czasie kontroli drogowej prawa jazdy w formie tradycyjnej. Kiedy w końcu będzie możliwość pozostawienia prawa jazdy w domu?

Prawo jazdy podczas kontroli. Będzie ważna zmiana w przepisach
Kierowcy czekają od dawna na tę zmianę (Pixabay)

Prawo jazdy on-line. Nadal czekamy

Polski parlament nadal pracuje nad nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym. Kierowcy czekają przede wszystkim na jeden zapis - mianowicie zniesienie obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w formie tradycyjnej. Autorem projektu zmian (tzw. pakiet deregulacyjny) jest Ministerstwo Infrastruktury i Ministrstwo Cyfryzacji.

Prawo jazdy. Projekt zmian

Kierowcy, którzy mają prawo jazdy wydane w Polsce, podczas poruszania się po polskich drogach nie będą musieli mieć przy sobie dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami. To duże ułatwienie. Teraz, gdy zapomną prawa jazdy, podczas kontroli płaca mandat.

Jeśli zmiany wejdą w życie, wszystkie dane kierowcy i posiadane przez niego uprawnienia będą sprawdzane przez internet. Policja w czasie kontroli drogowe zapyta kierowcę o dane osobowe, a następnie sama sprawdzi dane w bazie danych o posiadaczach dowodów osobistych i w Centralnej Ewidencji Kierowców.

Nie da się ukryć, że to spore ułatwienie dla kierowców. Niestety, prace nad pakietem deregulacyjnym ciągle odsuwają się w czasie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić