Prezydent Andrzej Duda zmienił zdanie ws. ułaskawienia? Koniec wątpliwości

539

Na łamach "Super Expressu" prezydent Andrzej Duda powiedział, że chciałby, żeby pobyt polityków PiS w więzieniu został przerwany. - Jeżeli może to zostać przerwane tylko i wyłącznie przez to, że ja ich ponownie po prostu ułaskawię, żeby po prostu ich ratować, to to zrobię - zadeklarował. Czy wobec tego zmieni wcześniejszą decyzję dotyczącą metody ułaskawienia?

Prezydent Andrzej Duda zmienił zdanie ws. ułaskawienia? Koniec wątpliwości
Andrzej Duda (PAP, Valdemar Doveiko)

Politycy PiS Mariusz Kamiński oraz Maciej Wąsik nadal znajdują się w więzieniu, gdzie prowadzą protest głodowy. Do ich sytuacji w rozmowie z "Super Expressem" odniósł się prezydent Andrzej Duda.

Dzisiaj Mariusz Kamiński jest w bardzo trudnej sytuacji zdrowotnej, prowadzi cały czas strajk głodowy. Maciej Wąsik także prowadzi strajk głodowy. Chciałbym, żeby to zostało przerwane. Jeżeli może to zostać przerwane tylko i wyłącznie przez to, że ja ich ponownie po prostu ułaskawię, żeby po prostu ich ratować, to to zrobię - powiedział.

Przekazał również, że "zrobi to z pełną świadomością tragizmu tej sytuacji". - Również dla urzędu prezydenta Rzeczypospolitej. Z pełną świadomością - dodał Duda.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zrównanie wieku emerytalnego. Polacy zabrali głos

Otrzymał poza tym pytanie o to, kiedy politycy PiS jego zdaniem wrócą do domów. - Mam nadzieję, że jak najszybciej. Apelowałem już do ministra Adama Bodnara, bo stworzyłem mu ku temu warunki, by przerwał obu panom odbywanie kary pozbawienia wolności. Niestety, nie korzysta z tego. Jest to dla mnie bulwersujące. Uważam to za brutalne stawianie sprawy - kontynuował.

W rozmowie z "SE" Andrzej Duda podkreślał też, że jego ułaskawienie polityków PiS z 2015 roku jest według niego cały czas w mocy.

Prezydent Andrzej Duda zmieni zdanie?

Wypowiedź prezydenta mogłaby wskazywać na to, że zamierza ponownie sięgnąć po konstytucyjną formę ułaskawienia. Jest to szybka ścieżka - w takiej sytuacji Kamiński i Wąsik natychmiast wyszliby z więzienia.

Tymczasem w rozmowie z Onetem szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek zapewnił, że nic w tej sprawie się nie zmieniło. - Prezydent niedawno wszczął procedurę ułaskawienia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika w oparciu o Kodeks postępowania karnego. Nic się w tej kwestii nie zmienia. Prezydent czeka na opinię prokuratora generalnego w sprawie ułaskawienia, bo takie są wymogi przy tej ścieżce prawnej - przekazał.

Głos w tej sprawie zabrał też na platformie X. "Toczy się postępowanie ułaskawieniowe. Prezydent Andrzej Duda podejmie decyzję niezwłocznie po otrzymaniu opinii prokuratora generalnego. Pan Adam Bodnar zwlekając i nie wypuszczając posłów z więzienia naraża ich życie i zdrowie" - napisał.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić