Anna Wajs-Wiejacka
Anna Wajs-Wiejacka| 

Prezydent spotka się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Wiadomo kiedy

20

Małgorzata Paprocka z Kancelarii Prezydenta zabrała głos w sprawie aktu łaski wydanego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Zapowiedziała również spotkanie głowy państwa z ułaskawionymi Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem.

Prezydent spotka się z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem. Wiadomo kiedy
Andrzej Duda (PAP, Piotr Nowak)

We wtorkowe popołudnie prezydent Andrzej Duda zdecydował się ułaskawić Macieja Wąsika i Mariusza Kamińskiego. Obaj politycy wczoraj wieczorem opuścili zakłady karne, w których przebywali od 9 stycznia. Do prezydenckiego aktu łaski odniosła się sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Paprocka.

Paprocka w programie "Graffiti" przekazała, że prezydent uwolnił obu skazanych od zastosowanych wobec nich środków karnych i wymierzonych im kar pozbawienia wolności. Akt łaski objął również zatarcie skazań.

Prezydent Andrzej Duda zdecydował się na zastosowanie aktu łaski pomimo negatywnej opinii ze strony ministra sprawiedliwości. Adam Bodnar wskazywał, że po przejrzeniu akt sprawy nie widział podstaw do ułaskawienia obu polityków. Przypomniał, że obaj zostali skazani za poważne przestępstwa urzędnicze i w dalszym ciągu nie dostrzegają swojej winy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zapytaliśmy o zmiany w TVP. Zaskakujące odpowiedzi Polaków

Paprocka zapowiada spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z Maciejem Wąsikiem i Mariuszem Kamińskim

Małgorzata Paprocka odnosząc się do decyzji prezydenta, podkreśliła, że "w sensie formalnym jest to drugi akt łaski, odwołujący się do aktu pierwszego z 2015 roku". Akt ten miał zostać przywołany w treści wstępnej wtorkowego ułaskawienia, podobnie jak orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego oraz racje, które skłoniły prezydenta do podjęcia decyzji.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Paprocka podkreśliła, że w opinii prezydenta Maciej Wąsik i Mariusz Kamiński w dalszym ciągu są posłami i "mają prawo wykonywać swój mandat". W kwestii tej stanowisko głowy państwa pozostaje niezmienne i różni się od nie tylko od stanowiska polityków obecnego obozu władzy, jak i wielu prawników.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP zapowiedziała, że w środę o godzinie 15:00 dojdzie w Pałacu Prezydenckim do spotkania Andrzeja Dudy z Kamińskim i Wąsikiem.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić