Aniela Siwek| 

Walka z koronawirusem. Masz taką grupę krwi? Jesteś farciarzem

490

Najnowsze badania duńskich naukowców wykazały, że osoby z grupą krwi 0 są mniej narażone od pozostałych na zakażenie się koronawirusem, a także na ciężki przebieg COVID-19.

Walka z koronawirusem. Masz taką grupę krwi? Jesteś farciarzem
Grupa krwi może mieć znaczenie w zakażeniu. (Pixabay)

Według duńskich naukowców grupa krwi ma znaczenie przy zakażeniu koronawirusem. Badacze mają dowody potwierdzające teorię, jakoby osoby z grupą krwi 0 były mniej narażone na zakażenie od pozostałych. Ponadto jeśli już zachorują, będą przechodzić Covid-19 lżej.

Badania te ewidentnie sugerują, że osoby z grupą krwi 0 mogą być mniej narażone na zakażenie SARS-CoV-2 oraz ciężki przebieg COVID-19 – twierdzi dr Amesh Adalja z Johns Hopkins University Center for Health Security.

Eksperci nie są w stanie dokładnie wyjaśnić, dlaczego tak się dzieje. Badania są we wczesnym stadium i postawione teraz tezy trzeba jeszcze potwierdzić.

Zobacz także: Uroczystość Wszystkich Świętych w dobie pandemii. 82-letnia DJ Wika ma radę dla innych seniorów

W badaniu wzięły udział 7422 osoby, u których wykryto koronawirusa. 38,4 proc. z nich miało grupę krwi 0.

Badanie przeprowadzono także w Kanadzie. Z 95 pacjentów w stanie krytycznym spowodowanym COVID-19, większość miała grupę krwi A lub AB. Pacjenci z grupą krwi 0 nie potrzebowali respiratora, a ich stan był o wiele lepszy.

Jeśli masz grupę krwi inną niż 0, nie musisz wpadać w panikę. Z kolei jeśli masz grupę 0, nie oznacza to, że możesz swobodnie chodzić do restauracji i nie nosić maseczki – powiedział dr Torben Barington, jeden z badaczy biorących udział w eksperymencie.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić