Przełom w walce z COVID-19? Ten lek jest 27-krotnie skuteczniejszy od remdesiviru

2

Naukowcy nieustannie pracują nad znalezieniem leku, który pozwoli na skuteczną walkę z koronawirusem. Niewykluczone, że w końcu dojdzie do przełomu. Wszystko za sprawą plitidepsyny.

Przełom w walce z COVID-19? Ten lek jest 27-krotnie skuteczniejszy od remdesiviru
Będzie przełom w walce z COVID-19? (Getty Images)

Ciekawe wnioski płyną z badania opublikowanego w "Science". W tym naukowym piśmie podano, że plitidepsyna - dostępna jako lek przeciwnowotworowy Aplidin - wykazała ponad 27-krotnie wyższą skuteczność w powstrzymywaniu rozmnażania się koronawirusa w badaniach laboratoryjnych in vitro na komórkach ludzkich niż używany obecnie remdesivir.

To jednak nie koniec dobrych informacji. Ten lek był również skuteczny podczas badań na myszach. Udało się u nich zaobserwować zahamowanie replikacji koronawirusa w płucach o ponad 99 procent!

Plitidepsyna vs. brytyjska odmiana koronawirusa

Skuteczność plitidepsyny sprawdzono również na brytyjskim wariancie koronawirusa. Udało się osiągnąć "porównywalne wyniki".

Teraz odbywają się kolejne testy. Jeżeli badania na ludziach potwierdzą skuteczność wspominanej substancji, to możemy doświadczyć przełomu w walce z pandemią koronawirusa.

Wiadomo, jakie jest pochodzenie plitidepsyny. Pozyskuje się ją z żachw - małych zwierząt morskich.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić