o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
ABA
|

Wyburzali stare budynki. Izraelskie media piszą o odkryciu w Warszawie

414
Podziel się

Izraelskie media poinformowały w poniedziałek o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta warszawskiego. Znalezione w nim przedmioty zostały potajemnie wywiezione z Polski. Złożono już zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wyburzali stare budynki. Izraelskie media piszą o odkryciu w Warszawie
Warszawskie getto. (Wikimedia Commons)
bDKkYoiJ

O odkryciu poinformował izraelski portal Israel Hayom. W artykule napisano, że podczas wyburzania starych budynków na terenie dawnego getta, natknięto się na bunkier, który został przygotowany przed powstaniem w 1943 roku.

Cenne znaleziska wywiezione z Polski

Wewnątrz podziemnego schronu znaleziono wiele cennych pamiątek. Były to m.in. książki, broń, a także dziesięć filakterii. Są to skórzane pudełeczka, wykonane z koszernej skóry, w których przechowywano cztery ustępy Tory ręcznie przepisane w języku hebrajskim. Dorośli Żydzi nosili je przymocowane rzemieniem do czoła i ramienia.

bDKkYoiL

Odnalezione filakterie mogą mieć nawet sto lat. Jak przekazuje portal, zostały potajemnie wywiezione z Polski. Dowiedział się o nich instytut zajmujący się Holokaustem - Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education i skontaktował się z ekipą budowlaną bez zawiadamiania o tym polskich władz.

Zobacz także: Zagadka z warszawskiego getta

O odkryciu poinformowano tuż przed konferencją zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rabin Avraham Krieger, dyrektor instytutu Shem Olam powiedział, że liczba filakterii wskazuje na to, że bunkier służył za podziemne miejsce spotkań religijnych minjan (zgromadzenie dziesięciu Żydów płci męskiej, którzy ukończyli trzynasty rok życia).

bDKkYoiR

Jak informuje tvn24.pl sprawa na tym się nie zakończyła. Doniesienia dotarły do przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Informacje mają być dokładnie przeanalizowane.

Konserwator zabytków profesor Jakub Lewicki przekazał, że sprawa została zgłoszona na policję. Zawiadomienie dotyczy braku zgłoszenia o znalezisku archeologicznym oraz wywiezieniu artefaktów z Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKkYoiS
bDKkYojm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(414)
Zbigniew
miesiąc temu
przecież są u siebie... to kogo maja informować... ze stryja wywieźli tynki z rysunkami Schulza i tez było OK...
Ando
miesiąc temu
Do Eustachy : Dokładnie tak jak piszesz nie istnieje narodowość żydowska ponieważ nigdy nie było państwa żydowskiego, nie są nawet grupą etniczną ponieważ etnicznie też nie są spójni są tylko i wyłącznie grupą wyznaniową . Kwestia żydowska tak ogólnie to największa hipokryzja jak świat widział . Wszyscy się litują nad żydami ze względu na II wojnę światową ale tego co żydzi zrobili choćby z Palestyną i tego że są okupantami dokładnie tak samo jak Niemcy podczas II wojny światowej już nikt nie widzi .
OniZabiliJezu...
miesiąc temu
oh kolejna historia z serii znaleźliśmy w Polsce coś cennego więc to na pewno należy do ży... dostwa. to samo było ze złotym pociagiem. nasi jeszcze dobrze nie ogarnęli sie w temacie a łapczywe i parszywe łapska z izraela już domagały się informacji czy aby przypadkiem złoty pociąg nie zawiera ich skarbów. krew sie w żyłach gotuje jak się czyta takie informacje. cały świat wiecznie przez nich sterroryzowany, rzucają z łatowścią oskarżeniami o antysemityzm niczym niemcy puszkami z cyklonem.
bDKkYojn
over
miesiąc temu
Typowe działanie Izraela - są ponad prawem, bo przecież zostali tak skrzywdzeni, a najmniejsza krytyka, to oczywiście antysemityzm i międzynarodowe oburzenie. Kilkanaście lat temu w podobny sposób Yad Vashem zrabował freski namalowane przez Brunona Schulza z willi w Drohobyczu.
xklp
miesiąc temu
przecież wiadomo że to państwo traktuje nas gojów jak niewolników ( a właściwie jak podludzi delikatnie mówiąc o zapisach Tory ) a Polaków jako naród do wycyckania z kasy
Najnowsze komentarze (414)
Kazik38
2 tyg. temu
A mnie Żydzi uratowali życie. Mój Tato przed wojną był pracownikiem urzędu celno pocztowego w Łodzi. Jego praca polegała na dostarczaniu paczek zagranicznych do adresatów, mieszkańców Łodzi jakie przychodziły przez wymieniony urząd z zagranicy. Najczęściej były to paczki dla rodzin żydowskich od ich rodzin mieszkających za granicą. W roku 1939, gdy Niemcy napadły na Polskę mój Tato ( znający na pamięć adresy zamieszania Żydów na terenie miasta ) został specjalnie skierowany do ochrony konwoju poczty z zadaniem wywiezienia dokumentów państwowych na Zachód przez Rumunię. Wyjazd został zablokowany przed Lwowem z uwagi na wkroczeniu Rosjan na polskie tereny od Wschodu. Moja Mama, pozostała została sama z jednorocznym niemowlakiem nie mając żadnych środków do życia podjęła pracę na poczcie z zadaniem rozdzielania listów . Miała dodatkowe zadanie polegające na odkładaniu listów adresowanych do łódzkiego gestapo do specjalnej przegródki. Listy były zabierane przez tajne komórki. W ten sposób zostało uratowanych wiele rodzin, najwięcej żydowskich. Z chwila powrotu do Łodzi mojego Taty moja Mama została zwolniona z pracy ale po trzech latach 1943roku została zabrana z domu na gestapo, na przesłuchanie. Po tygodniu wróciła zbita " na kwaśne jabłko" i po paru godzinach zmarła na moich oczach. Tato w tym czasie był w pracy. Po pogrzebie mojej Mamy ( sponsorowany przez rodziny żydowskie) Gestapo zabrało mnie ( mającego 5 lat) z domu do specjalnego obozu dla dzieci i młodzieży polskiej, który rozlokowany był na wydzielonym terenie Łódzkiego Getta. W tym obozie byłem „ o głodzie i chłodzie” kilkanaście dni, ciężko zachorowałem prawdopodobnie na tyfus. Zostałem wywleczony do oddzielnego baraku i po kilku dniach zaliczony jako nieżywy, załadowany do papierowego worka i wywieziony przez żydowskie służby poza obóz. Przy pochówku zwłok, ktoś stwierdził ,że jeszcze żyję i „ktoś’ mnie przeszmuglował , zostałem uratowany a potem wywieziony na Pomorze do mojej Babci. W mojej pamięci pozostała śmierć mojej Mamy i kilka dni pobytu w obozie. O reszcie swojego losu dowiedziałem się mając 60 lat. Obecnie, mając 83 lata życia i 65 lat pracy zawodowej pozostało jeszcze nie spełnione podziękowanie za uratowanie życia nie znanym żydowskim wybawicielom. Dziękuję i przestrzegam młodych oby to piekło nigdy się nie powtórzyło.
Ekonomista
miesiąc temu
I dlatego nikt ich na świecie nie lubi i nie szanuje ... Siedzą jak brudne szczury żeby w najmniej oczekiwanej chwili ukraść albo oszukać ... Nie dziwię się Arabom ...
Kris
miesiąc temu
Zawsze wywęszą tymi swoimi nochalami kasę.
Zbychu
miesiąc temu
Dlaczego piszecie izraelskie państwo Izrael na pewno jest młodsze niż te budynki Jeżeli coś piszecie to bądźcie trochę dokladniejsi
nonono
miesiąc temu
Pan Jezus mówił o tym ,że faryzeusze poszerzają swoje filakterie, aby ludzie uważali ich za bardziej pobożnych.
Kapucyn
miesiąc temu
A ja myślałem , że odnaleźli akt własności Polski i przeniosą Izrael nad Wisłę.
.c.
miesiąc temu
Po przeczytaniu poniższych komentarzy nikt nie może mieć wątpliwości, Polacy to antysemici!
rohan
miesiąc temu
Przecież to było mienie prywatne, osób ostatniego sortu. (klasyfikacja w/g prawiczków) O co ten krzyk?
bDKkYojf
Strusiek69
miesiąc temu
Co do wywożenia różnych rzeczy. Między Sienną63 a Sienną63 w Warszawie, stoi sobie fragment muru getta z tabliczkami po polsku, angielsku i w jdisz, że oto oryginalny fragment muru z którego to dwie cegły pojechały do muzeum holokaustu w Nowym Jorku. Na przeciwko znajduje się koszerna restauracja, co by nie było daleko na obiadek. Problem polega na tym, że uczęszczałem do szkoły na Sienną63, w 1987 roku i jedyne co tam stało to około pół metrowy, betonowy murek, dzielący posesję. To się nazywa kreowanie własnej legendy. Normalnie mistrzowie autopromocji:) Dodam że jest to dla nich atrakcja turystyczna, przywożą wycieczki.
fff
miesiąc temu
pocztą dyplomatyczną jak ściany z domu bruno schultza?
Erwin
miesiąc temu
Pewien stary ksiądz powiedział w rozmowie ze mną,,gdyby Hitler wszystkich Żydów wydusił, to byłby spokój'' Potem dodał ,,ale nie byłoby to po chrześcijańsku''
icek
miesiąc temu
Czyli ukradli jednym słowem
Koro
miesiąc temu
Spędzili ich tam i siedzą i knują dobrze że jeszcze palestyna ich zajmuje co jakiś czas : )
Zakonnica
miesiąc temu
Całe życie czegoś szukaja o wszystko maja pretensje niech siedza w Izraelu,czemu upodobali sobie Polske i Ameryke?
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić