Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Wyburzali stare budynki. Izraelskie media piszą o odkryciu w Warszawie

422
Podziel się:

Izraelskie media poinformowały w poniedziałek o odkryciu bunkra na terenie dawnego getta warszawskiego. Znalezione w nim przedmioty zostały potajemnie wywiezione z Polski. Złożono już zawiadomienie na policję o możliwości popełnienia przestępstwa.

Wyburzali stare budynki. Izraelskie media piszą o odkryciu w Warszawie
Warszawskie getto. (Wikimedia Commons)

O odkryciu poinformował izraelski portal Israel Hayom. W artykule napisano, że podczas wyburzania starych budynków na terenie dawnego getta, natknięto się na bunkier, który został przygotowany przed powstaniem w 1943 roku.

Cenne znaleziska wywiezione z Polski

Wewnątrz podziemnego schronu znaleziono wiele cennych pamiątek. Były to m.in. książki, broń, a także dziesięć filakterii. Są to skórzane pudełeczka, wykonane z koszernej skóry, w których przechowywano cztery ustępy Tory ręcznie przepisane w języku hebrajskim. Dorośli Żydzi nosili je przymocowane rzemieniem do czoła i ramienia.

Odnalezione filakterie mogą mieć nawet sto lat. Jak przekazuje portal, zostały potajemnie wywiezione z Polski. Dowiedział się o nich instytut zajmujący się Holokaustem - Shem Olam Faith & the Holocaust Institute for Education i skontaktował się z ekipą budowlaną bez zawiadamiania o tym polskich władz.

Zobacz także: Zagadka z warszawskiego getta

O odkryciu poinformowano tuż przed konferencją zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Rabin Avraham Krieger, dyrektor instytutu Shem Olam powiedział, że liczba filakterii wskazuje na to, że bunkier służył za podziemne miejsce spotkań religijnych minjan (zgromadzenie dziesięciu Żydów płci męskiej, którzy ukończyli trzynasty rok życia).

Jak informuje tvn24.pl sprawa na tym się nie zakończyła. Doniesienia dotarły do przedstawicieli Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Informacje mają być dokładnie przeanalizowane.

Konserwator zabytków profesor Jakub Lewicki przekazał, że sprawa została zgłoszona na policję. Zawiadomienie dotyczy braku zgłoszenia o znalezisku archeologicznym oraz wywiezieniu artefaktów z Polski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(422)
Szkoda
12 miesięcy temu
Smutny naród..
Kazik38
rok temu
A mnie Żydzi uratowali życie. Mój Tato przed wojną był pracownikiem urzędu celno pocztowego w Łodzi. Jego praca polegała na dostarczaniu paczek zagranicznych do adresatów, mieszkańców Łodzi jakie przychodziły przez wymieniony urząd z zagranicy. Najczęściej były to paczki dla rodzin żydowskich od ich rodzin mieszkających za granicą. W roku 1939, gdy Niemcy napadły na Polskę mój Tato ( znający na pamięć adresy zamieszania Żydów na terenie miasta ) został specjalnie skierowany do ochrony konwoju poczty z zadaniem wywiezienia dokumentów państwowych na Zachód przez Rumunię. Wyjazd został zablokowany przed Lwowem z uwagi na wkroczeniu Rosjan na polskie tereny od Wschodu. Moja Mama, pozostała została sama z jednorocznym niemowlakiem nie mając żadnych środków do życia podjęła pracę na poczcie z zadaniem rozdzielania listów . Miała dodatkowe zadanie polegające na odkładaniu listów adresowanych do łódzkiego gestapo do specjalnej przegródki. Listy były zabierane przez tajne komórki. W ten sposób zostało uratowanych wiele rodzin, najwięcej żydowskich. Z chwila powrotu do Łodzi mojego Taty moja Mama została zwolniona z pracy ale po trzech latach 1943roku została zabrana z domu na gestapo, na przesłuchanie. Po tygodniu wróciła zbita " na kwaśne jabłko" i po paru godzinach zmarła na moich oczach. Tato w tym czasie był w pracy. Po pogrzebie mojej Mamy ( sponsorowany przez rodziny żydowskie) Gestapo zabrało mnie ( mającego 5 lat) z domu do specjalnego obozu dla dzieci i młodzieży polskiej, który rozlokowany był na wydzielonym terenie Łódzkiego Getta. W tym obozie byłem „ o głodzie i chłodzie” kilkanaście dni, ciężko zachorowałem prawdopodobnie na tyfus. Zostałem wywleczony do oddzielnego baraku i po kilku dniach zaliczony jako nieżywy, załadowany do papierowego worka i wywieziony przez żydowskie służby poza obóz. Przy pochówku zwłok, ktoś stwierdził ,że jeszcze żyję i „ktoś’ mnie przeszmuglował , zostałem uratowany a potem wywieziony na Pomorze do mojej Babci. W mojej pamięci pozostała śmierć mojej Mamy i kilka dni pobytu w obozie. O reszcie swojego losu dowiedziałem się mając 60 lat. Obecnie, mając 83 lata życia i 65 lat pracy zawodowej pozostało jeszcze nie spełnione podziękowanie za uratowanie życia nie znanym żydowskim wybawicielom. Dziękuję i przestrzegam młodych oby to piekło nigdy się nie powtórzyło.
Kris
2 lata temu
Zawsze wywęszą tymi swoimi nochalami kasę.
Zbychu
2 lata temu
Dlaczego piszecie izraelskie państwo Izrael na pewno jest młodsze niż te budynki Jeżeli coś piszecie to bądźcie trochę dokladniejsi
nonono
2 lata temu
Pan Jezus mówił o tym ,że faryzeusze poszerzają swoje filakterie, aby ludzie uważali ich za bardziej pobożnych.
Kapucyn
2 lata temu
A ja myślałem , że odnaleźli akt własności Polski i przeniosą Izrael nad Wisłę.
.c.
2 lata temu
Po przeczytaniu poniższych komentarzy nikt nie może mieć wątpliwości, Polacy to antysemici!
rohan
2 lata temu
Przecież to było mienie prywatne, osób ostatniego sortu. (klasyfikacja w/g prawiczków) O co ten krzyk?
Strusiek69
2 lata temu
Co do wywożenia różnych rzeczy. Między Sienną63 a Sienną63 w Warszawie, stoi sobie fragment muru getta z tabliczkami po polsku, angielsku i w jdisz, że oto oryginalny fragment muru z którego to dwie cegły pojechały do muzeum holokaustu w Nowym Jorku. Na przeciwko znajduje się koszerna restauracja, co by nie było daleko na obiadek. Problem polega na tym, że uczęszczałem do szkoły na Sienną63, w 1987 roku i jedyne co tam stało to około pół metrowy, betonowy murek, dzielący posesję. To się nazywa kreowanie własnej legendy. Normalnie mistrzowie autopromocji:) Dodam że jest to dla nich atrakcja turystyczna, przywożą wycieczki.
fff
2 lata temu
pocztą dyplomatyczną jak ściany z domu bruno schultza?
Erwin
2 lata temu
Pewien stary ksiądz powiedział w rozmowie ze mną,,gdyby Hitler wszystkich Żydów wydusił, to byłby spokój'' Potem dodał ,,ale nie byłoby to po chrześcijańsku''
icek
2 lata temu
Czyli ukradli jednym słowem
Koro
2 lata temu
Spędzili ich tam i siedzą i knują dobrze że jeszcze palestyna ich zajmuje co jakiś czas : )
Zakonnica
2 lata temu
Całe życie czegoś szukaja o wszystko maja pretensje niech siedza w Izraelu,czemu upodobali sobie Polske i Ameryke?
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić