Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Przerażenie w Olsztynie. Centrum uznane za obszar zagrożony

131
Podziel się:

Mieszkańcy Olsztyna są przerażeni. W centrum miasta znaleziono martwego nietoperza zakażonego wścieklizną. Obszar został uznany za zagrożony, a właściciele psów i kotów muszą zachować o szczególną ostrożność.

Przerażenie w Olsztynie. Centrum uznane za obszar zagrożony
W Olsztynie znaleziono nietoperza zakażonego wścieklizną (Getty Images)

Martwego nietoperza znaleziono w centralnej części miasta. Badanie przeprowadzone 17 sierpnia przez olsztyńskie laboratorium wykazało, że zwierzę było zarażone wścieklizną. Powiatowy Lekarz Weterynarii w Olsztynie wydał w tej sprawie specjalne rozporządzenie.

Olsztyn. Centrum miasta zagrożone wścieklizną

U chorych nietoperzy obserwuje się utratę zdolności lotu, nadpobudliwość na dotyk i dźwięk, przewracanie się na grzbiet i aktywność dzienną niespotykaną u zdrowych osobników. Nietoperze nie wykazują agresji. Należy zdecydowanie zaznaczyć, że kontakt fizyczny z tak zachowującym się nietoperzem może stwarzać ryzyko zakażenia wścieklizną — ostrzega Inspekcja Weterynaryjna w Olsztynie.

Z rozporządzenia wynika, że obszar zagrożony wścieklizną od północnego wschodu ograniczają zabudowania osiedla Podleśna wraz z cmentarzem komunalnym. Od wschodu granicę wyznacza natomiast węzeł kolejowy wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ulicy Leonharda.

Od południowego wschodu zagrożony obszar sięga osiedla Mazurskiego, a od południa wyznacza go ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do ul. Warszawskiej. Od północnego zachodu zagrożenie obejmuje część osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny, następnie wzdłuż granicy lasu rezerwat Redykajny.

W związku z niepokojącą sytuacją na wyznaczonym obszarze stają tablice informacyjne. Na tym terenie właściciele psów mogą wyprowadzać swoje pupile jedynie na smyczy. Koty zaś powinny przebywać w odosobnieniu. Oprócz tego na obszarze zagrożonym należy unikać kontaktu ze zwierzętami dzikimi i nie dotykać zwierząt podejrzanych lub padłych.

W przypadku znalezienia na obszarze zagrożonym martwego nietoperza lub innego dzikiego ssaka należy o tym fakcie powiadomić Prezydenta Miasta za pośrednictwem Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie, policję lub powiatowego lekarza weterynarii - czytamy w rozporządzeniu.

Wścieklizna jest groźną chorobą zakaźną spowodowaną pogryzieniem przez zwierzę, które jest jej nosicielem. Do zakażenia dochodzi przez przeniesienie wirusa ze śliną do rany. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby jest wodowstręt.

Zobacz także: Szczepionka na wściekliznę. Tak powstało pierwsze lekarstwo na śmiertelną chorobę
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(131)
kowid
9 miesięcy temu
Nietoperwk nie chciał się zakeczupować i dostał wścieklizny
DRa
12 miesięcy temu
Ja nie jestem przerażony
NOLek
12 miesięcy temu
Olsztyn nic dziwnego że tam wścieklizna 😅😅💩
Eryk
12 miesięcy temu
Lubie Olsztyn bo jest anty PiSowski
Wasyl
12 miesięcy temu
A gdzie ten Olsztyn ,? To ściana wschodnia
Zapytanie
12 miesięcy temu
Wodowstręt??? Czy światłowstręt?
Giertyh
12 miesięcy temu
Wścieklizna ogarnęła całą totalną opozycję, a wy martwicie się jednym netoperkiem
Ewa
12 miesięcy temu
W danych miejscach oddalonych od ludzi zostawiać jedzenie naszpikowane dawkami przeciw wściekliźnie,a nie straszyć ludzi!tylko znów problem bo "coś "trzeba dać!i na kogo "zwalić"ten proceder,na nadleśnictwo?,urząd miasta,?głównego weterynarza?.No urzędy bierzcie się do pracy!czas to pieniądz!im szybciej!tym lepiej,mniej zwierząt padnie,a ludzie będą bezpieczniejsi
obserwator
12 miesięcy temu
A co z dzikami biegającymi po ulicach miasta.
obserwator
12 miesięcy temu
A co z dzikami biegającymi po ulicach miasta.
Ulka
12 miesięcy temu
Olsztyn moim miastem!!! przestańcie siać panikę my tutaj normalnie żyjemy
Ludwik
12 miesięcy temu
I❤Olsztyn
Zofia
12 miesięcy temu
Wybic dzikie koty nietoperze i zamknac to miasto na miesiac kwarantanna😄😄😄
Mauzoleum nau...
12 miesięcy temu
Problem w tym idjotko, że do szczepień na wściekliznę nikt nikogo nie zmuszał. Drugi problem polega na tym, że dziś by uzyskać jaki kolwiek stopień naukowy albo dyplom potrzebna jest tylko i wyłącznie umiejętność referowania wykutych informacji, nie trzeba zdolności logicznego myślenia, kojarzenia faktów itp. W świecie gdzie wszystko zostało wywrucone do góry nogami z moralnością na czele motłoch i tępactwo spotyka się na uczelniach a inteligentów gdzie indziej.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić