Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ESO
|

Przebadali kleszcze. Wywołują groźną chorobę u ludzi

16
Podziel się:

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaka z rodzaju Babesia. Choroba ta atakuje czerwone krwinki, wątrobę i nerki. Wbrew powszechnej opinii nie jest to choroba, która dotyka tylko zwierząt. Niektóre gatunki mogą wywoływać groźną chorobę także u ludzi.

Przebadali kleszcze. Wywołują groźną chorobę u ludzi
Zdjęcie ilustracyjne. (Wikimedia Commons, Richard Bartz)

Badania pracowników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza wraz z Instytutem Dendrologii PAN oraz University of Berkley były prowadzone na terenie Leśnych Zakładów Doświadczalnych UPP (Murowana Goślina i Siemianice oba zlokalizowane w Wielkopolsce) i parków miejskich miasta Poznania.

"Mogą być groźne dla ludzi"

Naukowcy przebadali kleszcze z Wielkopolski i okazało się, że gatunki te są groźne nie tylko dla psów, ale mogą być groźne także dla ludzi

Przebadaliśmy 1598 kleszczy pospolitych na obecność pierwotniaków Babesia. W kleszczach z Wielkopolski były obecne następujące gatunki z rodzaju Babesia: B. canis, B. divergens, B. venatorum, gatunki te są groźne dla psów i mogą być groźne dla ludzi - tłumaczy dr inż. Anna Wierzbicka z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Babesia canis została wykryta u wszystkich stadiów rozwojowych kleszcza pospolitego, przy czym najwyższy odsetek był notowany w larwach (13 proc.).

Nasze odkrycie sugeruje, że Babesia jest przekazywana przez samice kleszczy poprzez jajniki do jaj - transowarnie, czyli "mama" kleszcza przekazuje je potomstwu - tłumaczy badaczka z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Na terenach leśnych (10,2 proc.) kleszcze dużo częściej przenosiły Babesia niż w parkach miejskich (2,5 proc.). Jest to sytuacja odwrotna niż obserwowana np. dla bakterii boreliozy, która częściej występuje w miastach niż w lesie.

Jakie jest znaczenie praktyczne przedstawionych badań? Po pierwsze na poziomie ogólnoświatowym - kleszcz pospolity został wskazany jako prawdopodobny efektywny wektor babeszjozy (tzn. może ją przenosić na zwierzęta i ludzi). Jego rola i rzeczywiste możliwości przenoszenia powinny stanowić dalszy przedmiot badań.

Po drugie w obszarze lokalnym - tereny rekreacyjne miasta Poznania są terenem występowania groźnej, szczególnie dla psów, choroby. Odsetek zarażonych kleszczy jest wyższy niż notowany w innych częściach kraju. Właściciele psów i weterynarze powinni brać to pod uwagę w planowaniu ochrony psów, jak i diagnostyce ich chorób.

Zobacz także: Najpewniejszy objaw boreliozy. Pojawia się nawet 30 dni po ukąszeniu przez kleszcza
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(16)
wb.
11 miesięcy temu
Po stosowaniu toksycznego DDT nastąpiło drastyczne ograniczenie populacji drobnych ptaków w naszych lasach i na polach i kleszcze nie mają obecnie odpowiedniej ilości naturalnych wrogów co doprowadziło do ich rozprzestrzenia się i tylko stworzenie dla nich wroga może tą tendencję odwrócić.
zlosliwa
11 miesięcy temu
znowu fialek
xdd
11 miesięcy temu
'nie jest to choroba, która dotyka tylko zwierząt' lol, chyba 'zwierzęta, na nieszczęście język polski ma takie coś jak przypadki.
bez szyderstw
11 miesięcy temu
Za to media wywołują sraczkę.
Paw
11 miesięcy temu
Jakby wypalało się trawy to by świństwa było mniej.
Cima
11 miesięcy temu
I jeszcze bartonella
dr_wnerw
11 miesięcy temu
Od kilku lat dr Z z Białegostoku i spółka odsyłała chorych ludzi z poważnymi objawami i dodatnimi wynikami Babeszjozy, twierdząc ze ta choroba w Polsce nie występuje. Dziś ta sama Pani dr bryluje w mediach jako korona-celebrytka. Rozumiecie o co chodzi? A popularny w kręgach władzy dr H który mówił że inna choroba roznoszona przez kleszcze czyli Borelioza to choroba lekka w leczeniu i przyjmena? W wywiadzie dla Polpharma TV kpił z ludzi z dodatnimi wynikami PCR na Borelioze mówiąc, że to sa niewiarygodne badania. Dziś to samo badanie ten sam dr rekomenduje do diagnostyki korony. Z tą jednak różnicą, że wcześniej testy robiono na małą skalę tylko w wykwalifikowanych laboratoriach a materiałem była krew lub płym MR, kóre zdecydowanie trudniej zanieczyścić niż wydzielinę z nosa pobieraną masowo w namiotach. Smaczku dodaje fakt, że dziś te testy robią byle laboratoria w byle Pcimiu, a wcześniej tylko kilka wiodących ośrodków naukowych zdecydowanie potrafiących zapewnić sterylne warunki minimalizując ryzyko kontaminacji materiału..
Rozsądny
11 miesięcy temu
Wróćmy do dawnego wypalania traw które niwelowało rozmnażanie i migrację na potęgę kleszczy a tym samym unikniemy zachorowań na nieuleczalne choroby przenoszone przez kleszcze.
Emce
11 miesięcy temu
Mnie kilka lat temu ukąsił kleszcz z babeszjoza, wiem bo go wyslalem do badań. Po ok 2 tyg. mialem lekkie bóle z tyłu pleców i głowy i sikalem przez kilka dni doslownie na czarno, głównie rano, z upływem dnia mocz robił sie coraz bardziej klarowny
Czyżby...?
11 miesięcy temu
Czy reaumatolog Bartosz Fiałek na stałe nocuje i stołuje się w studiu WP?
N do Proteza
11 miesięcy temu
Ło matkobosko! To ten nawiedzony reumatolog-celebryta, Bartosz Fiałek, robi również za eksperta od boreliozy?! A może by jeszcze cośkolwiek pobredził na temat hemoroidów, płaskostopia i wytrzeszczu oczu? A jak znajdzie czas, to może coś o rozszczepieniu atomu i równaniach fizyki kwantowej?
Marian
11 miesięcy temu
A ja myślałem o covid wariant sigma bis!
ip123
11 miesięcy temu
Czas najwyższy "nakopać do szmat" tym quasiekologom, obrońcom Wilk i niedźwiedzią. Wyrąb państwowych lasów już im nie przeszkadza. Teraz przeszkadza gnojkom ognisko na własnym polu i wzywają straż pożarną. To obecni terroryści.
Beata
11 miesięcy temu
Moja psina 2 lata temu ledwo odratowana po babeszji,prawie nie miała płytek krwi, siadały nerki. Tylko młody wiek i opieka od serca dr.Malgorzaty Ch z Legionowa uratowały Pumbę.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić