Przyłapane przez leśnika. "Miłość, miłość na ściernisku"

1

Te ciekawostki bez dwóch zdań zainteresują fanów przyrody. Nadleśnictwo Świdnica (podlegające Lasom Państwowym) opublikowało na własnym fanpejdżu na Facebooku nową fotografię. Widać na nim dwie brykające sarny - kozła i kozicę. To dla nich bardzo ważny czas. "Miłość, miłość na ściernisku" - napisali leśnicy.

Przyłapane przez leśnika. "Miłość, miłość na ściernisku"
Trwa okres godowy saren. Fot. A Garbowski. (Facebook, Nadleśnictwo Świdnica, Lasy Państwowe)

Nadleśnictwo Świdnica zlokalizowane jest w województwie dolnośląskim. Placówka prowadzi własną stronę w mediach społecznościowych, gdzie chętnie i często się udziela.

Zamieszcza tu różne informacje ze świata flory i fauny. Na Facebooku profil ten obserwuje aktualnie 9,1 tysięcy internautów. Stronę polubiono już 8,7 tysięcy razy.

Leśnicy pokazali zakochane sarny. "Miłość, miłość na ściernisku"

W czwartek, 10 sierpnia 2023 roku Nadleśnictwo Świdnica podzieliło się na fanpejdżu na Facebooku ciekawą fotografią. Widać na niej dwie goniące się sarny, które ze sobą "romansują".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Na ratunek koziołkom. Niecodzienna akcja policji w Rymaniu
Trwa okres godowy u saren. Zaloty polegają na zabawie w ganianego, najczęściej w kółko (o czym świadczą wydeptane koła na łące lub w zbożu i już wszystko jasne) - podali przyrodnicy.

"Miłość, miłość na ściernisku" - podsumowali zadowoleni. Post cieszył się dużym zainteresowaniem ze strony internautów. Był nie tylko lajkowany, ale i komentowany.

Młode sarny urodzą się w maju lub czerwcu

Jak podaje strona Polskie Parki Narodowe (zpppn.pl), ruja u saren występuje raz w roku, przeważnie od 15 lipca do 20 sierpnia. Termin ten jest jednak ruchomy. Mają na niego wpływ warunki pogodowe.

W słoneczne i ciepłe dni przebywając w lesie, na łąkach czy śródleśnych polanach można spotkać kozła, samca sarny, którego zachowanie może przypominać zachowanie psa – biega z nosem przy ziemi, węszy i szuka feromonu zapachowego rujnej kozy. Gotowa do zalotów koza - samica sarny oprócz pozostawiania feromonów, nawołuje namiętnym popiskiwaniem adoratora, który ochoczo reaguje na to wabienie - czytamy na portalu zpppn.pl.

Młode sarenki przyjdą na świat w maju lub w czerwcu. Najczęściej samica rodzi jedno lub dwa, a rzadziej trzy i cztery pociechy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: PŁA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić