Warszawa. Martwy łabędź na Białołęce. Potwierdziły się najgorsze obawy

137

Martwy łabędź został znaleziony w piątek w warszawskiej dzielnicy Białołęka. Ptaka zbadał lekarz weterynarii. Badania wykazały, że zwierzę było zakażone wirusem H5N8, czyli ptasią grupą.

Warszawa. Martwy łabędź na Białołęce. Potwierdziły się najgorsze obawy
Martwy łabędź w Warszawie (Facebook)

Ptasia grypa w Warszawie. Białołęcki ratusz potwierdził, że martwy łabędź, którego znaleziono w piątek na Kanale Żerańskim, był zakażony wirusem H5N8.

Wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Jak podaje Powiatowy Lekarz Weterynarii jest jednak niebezpieczny dla ptaków. Aby zapobiec jego rozprzestrzenianiu, należy eliminować i utylizować martwe zwierzęta.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ptasia grypa. Martwy łabędź w Warszawie

Analiza całego genomu szczepu wirusa grypy H5N8 wykrytego w Polsce potwierdza jego wysoki stopień podobieństwa do szczepów wirusa HPAI H5N8 występujących aktualnie w Europie, co jednoznacznie wskazuje na ich wspólne pochodzenie - przekazał Główny Inspektorat Weterynarii.

Nie wiadomo, jak wirus trafił do Polski. Zarówno na wschód, jak i zachód od Polski występuje taki sam poziom podobieństwa genetycznego. Sytuacja nie ma związku z epidemią HPAI H5N8 z sezonu 2019/2020.

Powiatowy Inspektorat Weterynarii przypomina o obowiązku informowania o każdym przypadku martwego ptaka. Informacje należy przekazywać na telefon alarmowy 536-310-809.

Zobacz także: Gatunek zagrożony wyginięciem sklonowany
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić