Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|
aktualizacja

Ukraińcy nie mają wyjścia. Szukają tego pośród ciał. "Przerażające sceny"

Podziel się:

W sieci pojawiły się zdjęcia z Dmytriwki (obwód kijowski), na których widać, jak miejscowi szukają racji żywnościowych w zniszczonych rosyjskich czołgach, wśród ciał rosyjskich żołnierzy. Nie mają wyjścia - miejscowość ta, podobnie jak wiele innych w całej Ukrainie, w wyniku wojny została odcięta od dostaw żywności.

Ukraińcy nie mają wyjścia. Szukają tego pośród ciał. "Przerażające sceny"
Cywile szukają jedzenia na terenach, gdzie znajdują się ciała rosyjskich żołnierzy (Twitter)

Władze Ukrainy i państw zachodnich sygnalizują wycofywanie się części sił rosyjskich z zajętych rejonów w obwodzie kijowskim. Wojska agresora mają się odsuwać na północ od Kijowa, a także przenosić na Białoruś. W piątek wyzwolono kolejne miejscowości na zachód i północ od stolicy.

Zaminowane tereny i zniszczone czołgi

Lokalne władze informują, że tereny uwolnionych wsi są nadal niebezpieczne dla cywili. Rosjanie uciekają, ale zostawiają mnóstwo min przeciwpancernych i ładunków wybuchowych. Ratownicy informują, że przez ostatnie 24 godziny we wsi Dmytriwka skonfiskowali 1574 jednostki ładunków wybuchowych.

Prace trwają, a służby ostrzegają ludzi, aby byli ostrożni i natychmiast zgłaszali podejrzane sytuacje ratownikom lub funkcjonariuszom organów ścigania. Na przerażających zdjęciach z Dmytriwki widać, jak wygląda tam sytuacja teraz.

Miejscowi szukają jedzenia

Grupa cywilów szuka wśród zniszczonych rosyjskich czołgów racji żywnościowych, aby mieć cokolwiek do jedzenia.

Nie pamiętam, żebym kiedykolwiek sfilmował coś tak ponurego w strefie wojny - pisze na Twitterze Dan Rivers, dziennikarz ITV, który opublikował zdjęcia i filmy z Dmytriwki. W innym poście stwierdził, że to "przerażające sceny".

Tylko w tej wsi stoi 11 zniszczonych rosyjskich czołgów i pojazdów opancerzonych.

W środku leżą ciała rosyjskich żołnierzy, ale to nie powstrzymuje miejscowych przed szukaniem jedzenia. - To, że zostawiają ciała swoich towarzyszy, wiele mówi o rosyjskim wojsku - komentuje dziennikarz Tom Nichols.

Siły ukraińskie kontrolują wsie

Władze poinformowały, że wokół Kijowa siły odpowiedzialne za obronę stolicy kontrolowały sytuację w miejscowościach Motyszyn, Lisne, Kapitaniwka i Dmytriwka w zachodniej części Kijowa. Mają też pomóc w dostarczaniu jedzenia do odciętych miejscowości.

Zobacz także: Wojna w Ukrainie doprowadzi do głodu? Ekspert wskazuje zagrożone regiony
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić