Rekolekcje w szkołach. Rodzice mają dość

175

"Dyrektorzy nadal łamią prawo, wspierając Kościół w organizacji rekolekcji wielkopostnych" - alarmuje Gazeta Wyborcza i zwraca uwagę, że mimo zmian zapowiadanych w resorcie edukacji przez Barbarę Nowacką, wciąż wiele szkół chętniej słucha proboszcza niż rządu.

Rekolekcje w szkołach. Rodzice mają dość
ksiądz katecheta wykorzystywał seksualnie swoją uczennicę. Chciał uniknąć kary więzienia (Adobe Stock, DAREK11)

Rodzice dzieci jednej z podstawówek w Dąbrowie Górniczej zwracają uwagę, że w elektronicznych dzienniczkach pojawił się zapis o rekolekcjach.

Zamiast lekcji dzieci pójdą do kościoła pod opieką nauczycieli. Ci nieuczęszczający na lekcje religii mogą w tym czasie zostać w szkolnej świetlicy.

Ale takie rozwiązanie zdaniem Doroty Wójcik z fundacji Wolność od religii, która na prośbę rodziców interweniowała w tej sprawie, nie jest satysfakcjonujące dla rodzin niewierzących.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Jezus na stadionie". Kim jest ojciec John Bashobora?
Dla uczniów, którzy nie zostali zwolnieni ze szkoły przez rodziców, szkoła ma zapewnić zajęcia szkolne. Jednakowoż oferowanie biernego pobytu uczniów w świetlicy czy bibliotece szkolnej nie jest rozwiązaniem, którego rodzice oczekują od dyrekcji szkoły publicznej, gdyż podstawowym i priorytetowym zadaniem szkoły jest zapewnienie uczniom dostępu do edukacji - przekonuje Dorota Wójcik w piśmie do dyrekcji placówki przytaczanym przez Gazetę Wyborczą.

Tymczasem szkoły wciąż organizują rekolekcje we współpracy z parafiami. Nierzadko wykorzystują do tego sale gimnastyczne w szkole lub zwracają się z prośbą do nauczycieli przedmiotowych o opiekę nad dziećmi w trakcie wizyt w kościele.

Powołują się przy tym na rozporządzenie MEN w tej sprawie. Przytacza je w mediach społecznościowych jedna z matek ucznia, która próbowała interweniować w sprawie rekolekcji w szkole syna.

Na jej pismo tak odpowiedziała dyrektorka: "Uczniowie uczęszczający na naukę religii mają prawo do zwolnienia z zajęć szkolnych w celu odbycia trzydniowych rekolekcji wielkopostnych, jeżeli rekolekcje te stanowią praktykę danego kościoła lub innego związku wyznaniowego. W czasie trwania rekolekcji szkoła nie jest zwolniona z realizowania funkcji opiekuńczej i wychowawczej."

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić