Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Rekord temperatury w Polsce! Tak gorącego tego lata jeszcze nie było

14

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, że w sobotę 8 sierpnia odnotowano najwyższą temperaturę w 2020 roku. O godzinie 16 termometr wskazał aż 35 stopni Celsjusza. Wiemy, gdzie jest najgoręcej w Polsce.

Rekord temperatury w Polsce! Tak gorącego tego lata jeszcze nie było
8 sierpnia padła rekordowa temperatura – 35 stopni Celsjusza (Getty Images, Gallo Images , Contributor)

Według ustaleń Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej rekordowe 35 stopni Celsjusza odnotowano w Słubicach. To miasto znajduje się w zachodniej części województwa lubuskiego.

Bezpieczeństwo w czasie upałów

Temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza zaobserwowano także m.in. w Gorzowie (33,5 st. C) w woj. lubuskim oraz Trzcińsku-Zdroju (34,3 st. C) w woj. zachodniopomorskim. Mimo że upał jest dla wielu osób – szczególnie na urlopach – powodem do radości, warto pamiętać, że gorąco niesie za sobą również zagrożenie.

Czego nie robić podczas upału? Najbardziej niebezpieczny jest okres między godziną 15 a 18 – właśnie wtedy panuje najwyższa temperatura powietrza. Jeśli na termometrze widzimy 30 stopni Celsjusza, warto zachować ostrożność już od godziny 10 rano.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Skutki wysokiej temperatury najbardziej odczuwają dzieci, osoby w podeszłym wieku oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Żeby zminimalizować negatywne skutki upału, trzeba pamiętać o regularnym piciu wody, noszeniu lekkiej odzieży oraz noszeniu nakrycia na głowie. Żeby uniknąć negatywnego wpływu promieni słonecznych, pamiętajmy o użyciu przed wyjściem kremu z filtrem – nawet jeśli słońce skryło się akurat za chmurami.

Zobacz także: Zobacz też: Upał w mieszkaniu. Jak sobie z nim poradzić?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić