Rekordowa temperatura w Europie. Na Sycylii dosłownie piekło na ziemi

18

Na Sycylii, w okolicach miasta Syrakuzy, odnotowano rekordowo wysoką temperaturę 48,8 st. C. Jak przekazują meteorolodzy, to nowy europejski rekord wszech czasów.

Rekordowa temperatura w Europie. Na Sycylii dosłownie piekło na ziemi
Pożary na Sycylii. (PAP)

Najwyższa temperatura w historii Europy została zarejestrowana we Włoszech podczas fali upałów, która opanowała kraj. Meteorolodzy przewidują, że na Sycylii, gdzie padł rekord, w ciągu najbliższych dni sytuacja niewiele się zmieni.

Najwyższa temperatura wszech czasów

Jeśli dane te zostaną potwierdzone, może to być najwyższa temperatura zarejestrowana na kontynencie europejskim i zarazem pobicie poprzedniego rekordu 48 st. w Atenach 10 lipca 1977 r. - oświadczył meteorolog Manuel Mazzoleni z portalu 3bmeteo.

Jak w przypadku wszystkich rekordów, trwa proces weryfikacji wyniku. Wszystko jednak wskazuje na to, że zostanie uznany. Oznacza to, że w górach na zachód od Syrakuz słupki rtęci wskazywały niemal 50 stopni Celsjusza.

Na południu Włoch w Kalabrii, Apulii, Basilicacie i Kampanii ma być do 42 stopni. Ekstremalna fala upałów okrzyknięta została przez synoptyków "Lucyferem". Na terenie całych Włoch doszło do serii pożarów, w których zginęły już dwie osoby.

Zobacz także: Tłumy nad Morskim Okiem. Nagrania z Tatr
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić