Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|

Rewolucja w Kodeksie pracy. Zarobki, urlopy i praca zdalna. Co się zmieni? Zobacz

18
Podziel się:

Czeka nas rewolucja w Kodeksie pracy. Więcej urlopów i wyższe zarobki, a także uregulowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej - to tylko niektóre zmiany, które mogą pojawić się w związku z nowelizacją Kodeksu pracy.

Rewolucja w Kodeksie pracy. Zarobki, urlopy i praca zdalna. Co się zmieni? Zobacz
Rewolucja w Kodeksie pracy (Pixabay)

Czeka nas rewolucja w Kodeksie pracy

Zmiany będą dotyczyły pensji minimalnej, urlopów czy pracy zdalnej. W przypadku płacy minimalnej już wiadomo, że od 1 stycznia 2021 r. będzie ona wynosiła 2062 zł netto (na rękę). To o 142 zł więcej niż obecnie, ale jednocześnie o 138 zł mniej, niż zapowiadało PiS (najniższa krajowa miała wzrosnąć do 2200 zł na rękę).

Kolejna istotna zmiana to urlopy, a dokładniej - urlopy dla ojców. Parlament Europejski chce wprowadzić w całej Unii 2-miesięczne urlopy dla ojców na opiekę nad dzieckiem. Nie byłby to jednak "dodatkowy" urlop. W tym momencie w Polsce istnieje 36-tygodniowy urlop rodzicielski, z którego najczęściej korzystają matki. Po zmianach ten właśnie urlop zostałby skrócony o 2 miesiące, które z kolei zostałyby przeznaczone na urlop dla ojców. Decyzje jednak nie zostały jeszcze podjęte.

Konieczne będzie też uregulowanie przepisów dotyczących pracy zdalnej i ich zapisanie w Kodeksie pracy. Jak na razie, od 5 września, ponownie przedłużono możliwość zlecania pracy zdalnej pracownikom. Związkowcy domagają się, by przy nowelizacji kodeksu uwzględnić też dodatkowe fundusze dla pracowników, którzy - pracując zdalnie - płacą wyższe rachunki i korzystają z własnego sprzętu.

Rewolucja w Kodeksie pracy ma też dotyczyć równych wynagrodzeń dla kobiet i mężczyzn. W Sejmie jest już projekt ustawy o równych płacach dla kobiet i mężczyzn, wykonujących tę samą pracę. Jeśli kobieta za wykonanie tej samej pracy co mężczyzna będzie w danej firmie zarabiała mniej, będzie mogła pozwać pracodawcę do sądu pracy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Ksawery 1029
2 lata temu
Kodeks pracy super tylko kto go przestrzega a co ważniejsze kto to kontroluje. Nikt. Skargi do PIP nic nie dają. Pogrążają pracownika. Pracodawcy traktuja pracowników jak śmieci. zatrudniają ludzi na 1/4 na 1/2 etatu a każą pracować na cały etat reszta pod stołem nawet.np. W uzdrowiskach bo NFZ zwraca za 6 dni pracy argument jednego z dyrektorów. spotkałem sie z tym że pracodawca karze zwracać sobie przez pracownika pieniądze jakie mu wypłacił za chorobowe zreszta znana na caly kraj firma. Mało tego są firmy ktore mają 20-30 pracowników a zatrudniają tylko 5na umowę.
Janosik
2 lata temu
Pięknie będzie z tą minimalną pensją Powiększy się rzesza bezrobotnych i ilość ludzi zatrudnianych na czarno Brawo wy!!!!
MoniaD
2 lata temu
Rodzicielski trwa 32 tyg, a nie 36. Być może autorowi pomyliło się z wcześniejszym stanem praenym, kiedy było tygodni 26.
gość
2 lata temu
"Polsce istnieje 36-tygodniowy urlop rodzicielski, z którego najczęściej korzystają matki. Po zmianach ten właśnie urlop zostałby skrócony o 2 miesiące, które z kolei zostałyby przeznaczone na urlop dla ojców. " Czyli skrócili o 8 tygodni, dla niepoznaki że dla ojców, dobrodzieje....
Pracownik
2 lata temu
Kodeks pracy ciągle się zmienia na korzyść pracodawcy tak jest w intertransie Clark w Kwidzynie pracodawca nie przestrzega przepisów prawa stosowany jest mobbing przez brygadzistów wobec pracowników dyrekcja się o tym woli karę zapłacić niż coś robić w tej sprawie oszukują na wypłatach za urlop na pęsjach trzeba ciągle ich kontrolować jedna siedziba znajduje się w Kwidzynie a główna siedziba firmy jest w Łomiankach po ostatnich negocjacjach płacowych oferowali podwyżkę dla każdego pracownika złoty dwadzieścia brutto co ciekawe dyrektor który na negocjacjach powiedział wprost do swojej załogi że to co robimy nauczył by małpy za banana wykonywać tej pracy co my ją wykonujemy brygadziści dostają co rok podwyżkę za to że ludzi ścigają co każdy wykonuje ją dobrze nawet gdy chce się porozmawiać z dyrektorem o problemie to pracownik jest traktowany jak śmieć takie podejście do pracowników to jest tragedia i co mamy zrobić korporacja IP dla której są wykonywane usługi transportowe nie miesza się w taki incydent co od dwóch lat nie ma podwyżki płacowej dla pracowników ale firma co rok dostaje podwyżki za wykonywanie swoich usług dla IP i co mamy zrobić związki tylko składki biorą i nic w tym temacie się nie dzieje ale kodeks pracy jest tak robiony żeby pracodawca był nie tykalny
Ineczka
2 lata temu
W Polsce mamy za długie urlopy wypoczynkowe powinno być 14 dni i reszta w gestri pracodawcy.
Mat
2 lata temu
Super ze dadzą bo ci którzy dojezdzają 40km muszą sobie bilet płacić tak jak to jest w Lear Tychy wszedzie dopłacają ino w Lear zdzierają chociasz na bilet będzie
Kaxha
2 lata temu
Skrócenie godzin pracy...6 godzin dziennie...i wszyscy bedą szczęśliwi
Rozt
2 lata temu
Najlepiej to grzebać w czymś co działa. Po jakiego grzyba?
123
2 lata temu
Super a gdzie podwyżki dla ludzi któż tak ciężko pracują sprzątające w szkole ,ciągle wymagają a jeszcze tą epidemia gdzie trzeba być ostrożnym, jak co przerwa trzeba raniąc po całej szkole i zdrsynfekować wychodzimy z pracy ledwo co stoimy na własnych nogach ale tego nikt nie wìdzi
Wags
2 lata temu
MAtko-co za bzduryyy
Xdd
2 lata temu
Jak by nie było,zawsze źle...ludzie weźcie się za życie,a nie za ciągle narzekanie!
Olo
2 lata temu
Zawsze się znajdzie jakiś mądry. Co za bzdury
Js3
2 lata temu
Przecież ci, którzy pracują zdalnie nie dojeżdżają do pracy Nie wydają na paliwo czy bilet Nie wspomnę ile czasu zaoszczędzają na dojazdy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić