Reżim Łukaszenki walczy z Poczobutem. Dziennikarz na "liście terrorystów"

Przebywający w białoruskim więzieniu dziennikarz Andrzej Poczobut został wpisany na "listę terrorystów" przez Komitet Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) - podaje białoruskie centrum praw człowieka Wiasna. Na liście znajduje się już 179 Białorusinów, w tym opozycjonistka Swiatłana Cichanouska.

Reżim Łukaszenki walczy z Poczobutem. Dziennikarz na "liście terrorystów"
Andrzej Poczobut został aresztowany w marcu przez białoruskie władze (PAP)

Dziennikarz i działacz Związku Polaków na Białorusi Andrzej Poczobut przebywa w białoruskim więzieniu od ponad półtora roku. Władze białoruskie oskarżają go "wzniecanie wrogości" i nawoływanie do sankcji. Tym razem znalazł się na kolejnej liście "wrogów kraju".

179 Białorusinów na "liście terrorystów"

Jak podaje centrum praw człowieka Wiasna, na "liście terrorystów" białoruskiego KGB wpisano w czwartek - oprócz Poczobuta - kolejne cztery osoby. Łącznie znalazło się na niej 179 Białorusinów, w tym liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska.

Białoruskie środowiska obrońców praw człowieka, władze Polski i społeczność międzynarodowa uznały sprawy karne wobec przedstawicieli polskiej mniejszości za "motywowane politycznie" i pokazowe represje, które wpisują się w falę ataków na społeczeństwo obywatelskie na Białorusi i wolność słowa.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Poczobut oskarżany o "podżeganie do nienawiści"

Poczobut został aresztowany 25 marca 2021 roku, w dniu obchodów białoruskiego Dnia Wolności, nieuznawanej przez Łukaszenkę rocznicy powstania niepodległego państwa białoruskiego. Białoruskie władze zarzuciły mu "podżeganie do nienawiści". Od tego czasu jest przetrzymywany w więzieniu w bardzo złych warunkach.

Na początku zeszłego roku władze białoruskie zatrzymały także innych działaczy mniejszości polskiej, w tym Andżelikę Borys, szefową Związku Polaków na Białorusi. W marcu tego roku ją zwolniono. Polacy byli oskarżeni m.in. o "wzniecanie wrogości".

Zobacz także: Zaatakują Ukrainę od północy? "Białorusini nie mają nic do gadania. Łukaszenka robi dobrą minę do złej gry"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić