aktualizacja 

Rosja chwali się nową, zabójczą superbronią

145

Podczas targów lotniczych MAKS 21 w Rosji po raz pierwszy pokazano nowy lekki, jednosilnikowy myśliwiec piątej generacji. Na jego temat entuzjastycznie wypowiedział się prezydent Władimir Putin.

Rosja chwali się nową, zabójczą superbronią
Rosja zaprezentowała nowy odrzutowiec. (Getty Images)

Podczas targów MAKS 21 Rosja zaprezentowała nowy lekki myśliwiec Checkmate. Wcześniej maszynę pokazano Władimirowi Putinowi w podmoskiewskim porcie lotniczym Żukowskij - poinformował Rostec, rosyjski koncern państwowy odpowiedzialny za eksport tamtejszej technologii.

Jak zapewniają twórcy myśliwca, powstał on według unikalnego projektu i nigdy wcześniej nie był produkowany w Rosji. W komunikacie prasowym czytamy też, że nowa maszyna "to połączenie innowacyjnych rozwiązań i technologii". Według wcześniejszych doniesień ma stanowić konkurencję dla F-35.

Jednosilnikowy myśliwiec zachwalał na antenie państwowej telewizji dyrektor generalny UAC Jurij Slusar, który opisał go jako "jedynego w swojej klasie".

Ma zasięg rażenia 1500 km, największy współczynnik ciągu do ciężaru, skrócone podrywanie się i lądowanie, a maksymalne obciążenie bojowe to ponad 7 ton, co jest absolutnym rekordem dla maszyny tej klasy - wyliczał Slusar.

Jak zapewnił, zaprezentowany model nie jest makietą i wzbije się w powietrze już w 2023 roku. Testy statyczne maszyny zakończą się za niecały rok.

Podczas otwarcia pokazów lotniczych na temat myśliwca Checkmate wypowiedział się sam Putin. "To, co dziś widzimy w porcie Żukowskij pokazuje jasno, że rosyjskie lotnictwo ma wielki potencjał rozwoju i że tworzymy konkurencyjne maszyny" - powiedział.

Zobacz także: Odkrycie pod Zamościem. Szukali rozbitego niemieckiego samolotu, znaleźli superbroń
Autor: BJ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić