o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

To ćwiczą rosyjscy piloci. Do czego się szykują?

118
Podziel się

Według dziennikarzy agencji Reuters, rosyjscy piloci wojskowi ćwiczą bombardowania celów na Morzu Czarnym. Niecałe dwa tygodnie po incydencie z udziałem brytyjskiego okrętu wojskowego HMS Defender, który był na manewrach na Ukrainie, Rosjanie pokazują, że nie zamierzają pozostać bierni w tym strategicznym regionie.

To ćwiczą rosyjscy piloci. Do czego się szykują?
Rosyjskie samoloty wojskowe ćwiczył bombardowania okrętów na Morzu Czarnym (Wikimedia Commons)
bEEbaFTp

Według Reutersa ćwiczenia takie odbyły się w sobotę. W manewrach brali udział piloci Floty Czarnomorskiej, która ma bazę w Sewastopolu, podporządkowanej Południowemu Okręgowi Wojskowemu.

Warto przypomnieć, że dzieje się to niecałe dwa tygodnie po tym jak Rosjanie informowali o nielegalnym - ich zdaniem - "wtargnięciu" brytyjskiego okrętu wojskowego na wody terytorialne Krymu.

bEEbaFTr

Rosjanie oskarżali wtedy Londyn o "prowokację". Posunęli się wręcz do stwierdzeń, że jeśli takie działania będą zdarzały się ponownie, będą bombardować wrogie okręty. Teraz zaczęli takie działania ćwiczyć.

Zobacz także: Wielkie ćwiczenia wojskowe NATO na Ukrainie. Rosja obserwuje USA i ich sojuszników

Czy takie działania Rosji można traktować jako realne ostrzeżenie i zagrożenie? Zapytaliśmy o to ekspertów.

bEEbaFTx
Nie wyciągałbym z tego daleko idących wniosków. Odkąd tylko ulokowali się na Krymie to ćwiczą dużo i często. Zawsze można budować siedem albo 77 teorii na temat jakiegoś zdarzenia. Dla mnie - zdarzenie trywialne, niekoniecznie warte komentowania - mówi o2.pl były wysoki rangą oficer wywiadu.

I dodaje, że z punktu widzenia wywiadowczego o wiele bardziej doniosłe było inne zdarzenie. Pod koniec czerwca wyszedł w morze rosyjski okręt podwodny "Biełogord". To olbrzymi, mający ponad 180 m długości atomowy okręt podwodny. Nie ma on praktycznie uzbrojenia, ma jednak dodatkowe wyposażenie szpiegowskie.

bEEbaFTy

Rajchel: Trzeba to przypisać do sytuacji

Innego zdania jest były komendant Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Gen. bryg. pilot Jan Rajchel mówi w rozmowie z o2.pl, że trudno nie łączyć takich ćwiczeń z działaniami politycznymi.

Tego rodzaju działania należy przypisać do aktualnej sytuacji wojskowo-politycznej w rejonie Krymu. Ale należy też podkreślić , że piloci mogą wykonywać tego rodzaju manewry w ramach zwykłych ćwiczeń, czyli wznawiania nawyków szkoleniowych. Bez względu na okres, w jakim jesteśmy, to piloci muszą się kiedyś tego nauczyć. Być może z taką sytuacją mamy tutaj do czynienia, ale w mojej ocenie nie można pominąć kontekstu politycznego - mówi o2.pl gen. Rajchel.

Dodaje, że bombardowania celów morskich to w pilotażu "wyższa szkoła jazdy".

bEEbaFTz
To kolejny etap ćwiczeń pilotów, którzy zaczynają od szkoleń z bombardowań celów lądowych. Nad morzem inaczej prowadzi się nawigację. Na ziemi ma się kilka punktów odniesienia, na wodą inaczej szuka się celu i polega bardziej na optycznych przyrządach celowniczo-nawigacyjnych - mówi generał.

Według rosyjskiej agencji RIA Novosti ćwiczenia były prowadzone na dużą skalę. Brały w nich udział samoloty myśliwskie Su-27, bombowce taktyczne Su-24 i Su-34 oraz myśliwce wielozadaniowe Su-30. Przeprowadzone zostały symulowane naloty bombowe i rakietowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEEbaFTS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(118)
jörg
2 miesiące temu
Wszelka nienawiśc polsko - rosyjską rozpoczęła Polska. To w XVI w. hetman Tarnowski kazał wymordowac jeńców rosyjskich. Potem Polska wtargnęła na tereny rosyjskie i w bitwie pod Kłuszynem (4.VII. 1610 r.) Polacy pokonali armię rosyjską, po czym zajęli stolicę Rosji. Tam Polacy mordowali, grabili i gwałcili. 4 XI 1612 r. Polacy zostali głodem wzięci i musieli ujśc z Moskwy. Ludnośc Moskwy dowiedziała się o terminie wyjścia Polaków z Kremla i wymordowali 3 tys. Polaków (ocalało 200). Potem Polska dzięki beznadziejnej polityce katolickich Wazów (Zygmunt III Waza to najgorszy król w historii Polski) zostaliśmy skłóceni z Rosjanami, Kozakami, Szwedami, Niemcami. W XVII w. Polska słbła - Rosja rosła w siłę dzięki carom Romanowym (rusycyzm). Wiek XVIII to wiek potęgi Rosji i słabości Polski. Rosja przekupuje dostojników kościelnych (biskupi Kossakowski, Massalski, prymas Poniatowski) oraz za 3 miliony rubli kupuje korone dla Stanisława Poniatowskiego ci oraz większość polskiej magnaterii służą temu kto im płaci. Niemiec (Fryderyk II król Prus) poddaje hasło rozbioru Polski. Zgadza sie na to niemieckojęzyczna Maria Teresa z Wiednia, ochoczo przystępuje do rozbioru Polski księżniczka szczecińska Anna Zofia Anhalt Zerbst była caryca (zmarła 26 XI 1796 r.) Rosji Katarzyny II. W odwecie za gwałty, grabieże i morderstwa w Moskwie Suworow urządza rzeź Pragi i morduje około 30 tys. Polaków, ponadto Suworow w 600 koni kontroluje słabiutką wówczas Polskę. Po rozbiorach jest nadzieja w Napoleonie, są powstania, kibitki, wywóz na Sybir, konfiskata majątków. Przychodzi XX w. Powstaje Polska i od razu atakuje Rosję Radziecką (1919), Litwę (1920, Żeligowski) i Czechosłowację (1938 - Zaolzie). Po bitwie warszawskiej Polacy biora do niewoli około 200 tysięcy jeńców i swoimi celowymi działaniami doprowadzają do śmierci większości z nich - dlatego potem Stalin robi Polsce Katyń. Wielu ludzi w Polsce kompletnie nie zna historii, ale matołom - historia niepotrzebna. Dzięki takiej historii nienawiśc między nieuświadomionymi narodami kwitnie. "Nie ma dymu bez ognia" - może wreszcie Polacy /choc bardzo wątpię/ zaczną czytać historyczne ksiązki I oceniać w obiektywnej perspektywie nasze polskie niechlubne działania wobec sąsiadów.Drażnienie rosji to jest tak jak całowanie się z Lwem. Przyjemność żadna a niebezpieczeństwo ogromne.
riczi
3 miesiące temu
Polska jako jedyny kraj na świecie trzy razy rozłożył ruskich na łopatki w tym dwa razy Polacy siedzieli na kremlu i rządzili tym kacapskim narodem
123
3 miesiące temu
Ruski bandyta czeka na super prowokacje
bEEbaFTT
Zbyszek
3 miesiące temu
Ciekaw jestem jakie zdarzenie Rosjanie uznają za przekroczenie Czerwonej linii i odpowiedzą.
asassas
3 miesiące temu
A może rosyjskie okręty popłyną sobie poćwiczyć do Zatoki Meksykańskiej ? Zobaczymy jak zareagują Amerykanie . Nie wiem czemu tu się dziwić jak cały czas szczuje się rosyjskiego niedźwiedzia.
maciek
3 miesiące temu
czy koło Krymu kowboje i dzemojady mają jakieś posiadłości
Zygfryt
3 miesiące temu
Ruscy w przyszłym roku mają przystąpić do NATO i UE to pewne
podlec
3 miesiące temu
Złe pytanie,oni nie ćwiczą oni demonstrują,ze strachu i zawsze w jakimś interesie.
szkolą
3 miesiące temu
się do obrony Smoleńska, tak na wszelki wypadek gdyby polska delegacja znowu chciała tam lądować
no tak
3 miesiące temu
Ruskie się prężą bo Turcja śpi. Jak się obudzi, ruskie natychmiast przycichną.
LUJ
3 miesiące temu
OD KIEDY TO DE/BILE Z REUTERSA COKOLWIEK WIEDZĄ
edward
3 miesiące temu
a dlaczego to granice nato przesuwają sie na wschod coraz dalej?
Henryk
3 miesiące temu
A jankesi ćwiczą loty turystyczne?
bEEbaFTL
Jorguś2
3 miesiące temu
Też durne pytanie. Usa otoczyło Rosję, więc cza być w ciągłym pogotowiu, cza się nie bać i przy..... .
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić