Rosja. Zatrzymali 17-latka. "Wyznawał poglądy neonazistowskie"

Rosyjska FSB poinformowała o aresztowaniu 17-letniego Rosjanina, który miał rzekomo planować dywersję i podpalenie stacji energetycznej. Służby nazywają nastolatka "neonazistą", który miał rzekomo być członkiem Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego - organizacji, która sprzeciwia się wojnie.

Rosja. Zatrzymali 17-latka. "Wyznawał poglądy neonazistowskie"
Rosjanie zatrzymali 17-latka (Telegram)

Rosyjskie FSB nie określiło dokładnie, gdzie agenci zatrzymali młodego mężczyznę, ale wiadomo, że chodzi o obwód kałuski.

Funkcjonariusze pochwalili się, że skonfiskowali u 17-latka trzy improwizowane urządzenia zapalające, sprzęt łączności i instrukcje dotyczące organizacji podpalenia.

Pokazowe zatrzymanie 17-latka

Służby opublikowały również nagranie z zatrzymania. Widać na nim, jak ludzie w cywilnych ubraniach powalają idącego chodnikiem 17-latka. Po schwytaniu chłopak powiedział, że rzekomo otrzymał zadanie podpalenia od przedstawicieli Rosyjskiego Korpusu Ochotniczego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Dziad" wyszedł z bunkra? Gen. Polko nie wierzy
Znalazłem kanał na Telegramie, zacząłem go czytać. Zainteresowałem się tym. Wysłali mi link do kuratora. Po długiej rozmowie zdecydowaliśmy się na podpalenie stacji energetycznej. Z improwizowanych środków zrobiłem trzy butelki koktajli Mołotowa. Ukryłem je w opuszczonym domu – mówi na nagraniu.

Grozi do 20 lat więzienia

Po nowelizacji Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej młodemu mężczyźnie grozi do 20 lat więzienia. 17-latek opowiedział, że rzekomo współpracował z Rosyjskim Korpusem Ochotniczym, którego przedstawiciele sprzeciwiają się Kremlowi.

Organizacja zrzesza walczących z władzami rosyjskimi po stronie Ukrainy. Ruch został utworzony w sierpniu 2022 roku przez rosyjskich emigrantów. W 2023 roku przedstawiciele stowarzyszenia przeprowadzili kilka nalotów w regionach przygranicznych Federacji Rosyjskiej.

Według informacji ukraińskich dziennikarzy żołnierze Korpusu walczyli za Ukrainę od czasu wybuchu wojny w Donbasie, służąc w różnych batalionach ochotniczych (np. "Azow").

Trwa ładowanie wpisu:telegram
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić