Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
BA
|

Ukraina. Rośnie napięcie. Rosja zwiększa siły w Morzu Czarnym

248
Podziel się:

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że przerzuca część swoich okrętów z Morza Kaspijskiego na Morze Czarne. Łącznie przeniesie ponad 10 okrętów artyleryjskich i desantowych. Wcześniej Rosja znacząco zwiększyła liczebność wojska na granicy z Ukrainą i na okupowanym Krymie.

Ukraina. Rośnie napięcie. Rosja zwiększa siły w Morzu Czarnym
Ponad 10 statków przerzucono do Morza Czarnego (Getty Images, Vitaly Nevar)

Południowy okręg wojskowy Rosji poinformował w czwartek, że przerzuca ponad 10 okrętów z Morza Kaspijskiego na Morze Czarne. Oficjalną przyczyną jest "przygotowanie do kontroli wojskowych okrętów po okresie zimowym". Mają też uczestniczyć w ćwiczeniach na Morzu Czarnym wspólnie ze stacjonującą na okupowanym Krymie Flotą Czarnomorską.

Z rozkazu dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego jednostki mają być gotowe do odparcia morskich i powietrznych sił szturmowych. Regularna kontrola odbywa się zgodnie z zatwierdzonym planem szkolenia wojsk na 2021 r. Ma na celu "podniesienie poziomu bojowego oraz wyszkolenie operacyjne wojsk i sił Okręgu Wojskowego z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji na granicy z Ukrainą" - informuje resort.

Wcześniej zauważono też znaczący wzrost liczebności wojsk rosyjskich w regionach graniczących z Ukrainą, m.in. w obwodzie woroneskim. Oficjalna przyczyna jest podobna - "przygotowanie do ćwiczeń wojskowych". Wojska stacjonują obecnie ok. 250 km od wschodniej granicy z Ukrainą. Miejscowi informują, że wojsko stacjonuje "w polu nieopodal bloków mieszkalnych".

W mediach społecznościowych udostępniono liczne nagrania, które udowadniają przerzucenie sił wojskowych na granice. Miejscowi alarmują, że w mieście Ostrogożsk - około 150 km od Ukrainy - widziano liczne bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone. Są pilnowane przez żołnierzy z bronią.

Z kolei Bellingcat i zespół śledczy New York Times opublikowali zdjęcia satelitarne obozu na Pogonowie, na których widać setki pojazdów opancerzonych. Według nich namioty wojskowe pojawiły się na poligonie na przełomie marca i kwietnia. Wśród sprzętu wojskowego, który został przerzucony bliżej granicy z Ukrainą, były widoczne bojowe wozy piechoty i systemy artylerii rakietowej.

Jak informuje agencja informacyjna RBC-Ukraina, Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzą ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym. Administracja portów morskich Ukrainy poinformowała o ograniczeniu działań niektórych portów w związku z tym. Eksperci ostrzegają, że równoległe ćwiczenia wojsk rosyjskich na Morzu Czarnym mogą być próbą zastraszania Ukrainy.

W związku ze sporym zwiększeniem wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał przystąpienie do NATO jedynym sposobem zakończenia wojny w Donbasie. Rosja z kolei zaapelowała do Ukrainy o "zaprzestanie przygotowania operacji wojskowych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(248)
Kuźniecow.
6 miesięcy temu
A po co i dlaczego na morzu czarnym pojawiły się okręty amerykańskie i brytjskie... Kto tu kogo prowokuje ?????
Garncarz
6 miesięcy temu
A może to na Morzu Czarnym a nie w Morzu Czarnym???! Nawet autora nie stać podpisać się pełnym nazwiskiem i imieniem, tylko inicjałami. To całe O2 to badziewie.
Henr
11 miesięcy temu
Rosja może imponować spokojem i racjonalnością działań. To przecież oczywiste, że wobec ukraińskich, amerykańskich i brytyjskich prowokacji na Morzu Czarnym, wobec rosyjskiego Krymu i ludności rosyjskojęzycznej Donbasu, ale także praktycznie na całym obszarze Ukrainy, Rosja musi być gotowa do realnej odpowiedzi militarnej na każdy atak. Putin ma za sobą międzynarodowe prawo i historię, ma też obowiązek bronienia Rosjan mieszkających na Ukrainie. Tak naprawdę Ukraina historycznie jest częścią Rosji i nawet jeśli nastąpiło wydzielenie odrębnego państwa, to zarówno miliony Rosjan mieszkających na Ukrainie, również historia i geneza powstania tego państwa nie mogą zostać pominięte. Jeśli obecna władza Ukrainy tego nie rozumie i chce by terenach tego państwa stały się areną początków III wojny światowej, to jest duże prawdopodobieństwo, że Ukraina przestanie istnieć.
lost
rok temu
Kilka dni temu były tutaj w WP wypowiedzi Bidena że wyśle okręty na Morze Czarne.To jak?Co mieli zrobić Rosjanie?To jest odpowiedź.Dziwne?Każdy kraj postąpił by tak samo.
marek
rok temu
Ej BOB , ty masz dobrze pod czaszką ??takie bzdury nawet dzieci nie piszą , oj czekają cię Tworki
Hrycko.
rok temu
Dość powszechnie mówiło się podczas okupacji niemieckiej Polski, ze Ukrainscy esesmani z dywizji SSGalizien byli stokrotnie gorsi od esesmanow niemieckich. Taka to nacja .
Kostek
rok temu
Destabilizacja w Europie jest Rosjanom potrzebna:nastąpił wzrost cen ropy naftowej .Po ropoczęciu "działań" w rejonie Donbasu ,Rosjanie liczą na wywołanie zamieszania w samej Unii i na całym świecie.Wykorzystają to ,by powstrzymać działania przeciw rabunkowej gospodarce w swoim kraju.A ,że przygotowani do działań w polu , to się o tym przekonamy.
Jim
rok temu
Artykul podjudzajacy do wojny, wspierajacy agresora upainskiego a pod spodem "stop hejt". Czyli jak sie nie zgadzasz to cie usuniemy. A jak juz to jest hate a nie "hejt". Co to jest ten "hejt"? Po jakiemu to jest?
Ser
rok temu
Jak to robią ,przeżucić taki okręt ? to ciekawe z tym przeżuwaniem mocne chłopy w tej Rosji.
niuniek
rok temu
A Bajden nie obawia sie muchomorka od Japończyków.
pol
rok temu
jak tak dalej pójdzie za tydzień będzie rosyjsko- polska granica
KATOLIK to
rok temu
Najgorsza Rasa
qość
rok temu
Nie tak dawno na ten akwen wpłynęły balie krowich chłopców. Zapewne z zamiarem rozpoznania nowych pastwisk . Nic dziwnego że po wypowiedziach Biadena Rosja stawia ogrodzenie.
Przestroga
rok temu
wojna to dla jednych biznes dla innych smierc
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić