Ukraina. Rośnie napięcie. Rosja zwiększa siły w Morzu Czarnym

497

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że przerzuca część swoich okrętów z Morza Kaspijskiego na Morze Czarne. Łącznie przeniesie ponad 10 okrętów artyleryjskich i desantowych. Wcześniej Rosja znacząco zwiększyła liczebność wojska na granicy z Ukrainą i na okupowanym Krymie.

Ukraina. Rośnie napięcie. Rosja zwiększa siły w Morzu Czarnym
Ponad 10 statków przerzucono do Morza Czarnego (Getty Images, Vitaly Nevar)

Południowy okręg wojskowy Rosji poinformował w czwartek, że przerzuca ponad 10 okrętów z Morza Kaspijskiego na Morze Czarne. Oficjalną przyczyną jest "przygotowanie do kontroli wojskowych okrętów po okresie zimowym". Mają też uczestniczyć w ćwiczeniach na Morzu Czarnym wspólnie ze stacjonującą na okupowanym Krymie Flotą Czarnomorską.

Z rozkazu dowódcy Południowego Okręgu Wojskowego jednostki mają być gotowe do odparcia morskich i powietrznych sił szturmowych. Regularna kontrola odbywa się zgodnie z zatwierdzonym planem szkolenia wojsk na 2021 r. Ma na celu "podniesienie poziomu bojowego oraz wyszkolenie operacyjne wojsk i sił Okręgu Wojskowego z uwzględnieniem zmieniającej się sytuacji na granicy z Ukrainą" - informuje resort.

Wcześniej zauważono też znaczący wzrost liczebności wojsk rosyjskich w regionach graniczących z Ukrainą, m.in. w obwodzie woroneskim. Oficjalna przyczyna jest podobna - "przygotowanie do ćwiczeń wojskowych". Wojska stacjonują obecnie ok. 250 km od wschodniej granicy z Ukrainą. Miejscowi informują, że wojsko stacjonuje "w polu nieopodal bloków mieszkalnych".

W mediach społecznościowych udostępniono liczne nagrania, które udowadniają przerzucenie sił wojskowych na granice. Miejscowi alarmują, że w mieście Ostrogożsk - około 150 km od Ukrainy - widziano liczne bojowe wozy piechoty i transportery opancerzone. Są pilnowane przez żołnierzy z bronią.

Z kolei Bellingcat i zespół śledczy New York Times opublikowali zdjęcia satelitarne obozu na Pogonowie, na których widać setki pojazdów opancerzonych. Według nich namioty wojskowe pojawiły się na poligonie na przełomie marca i kwietnia. Wśród sprzętu wojskowego, który został przerzucony bliżej granicy z Ukrainą, były widoczne bojowe wozy piechoty i systemy artylerii rakietowej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Jak informuje agencja informacyjna RBC-Ukraina, Siły Morskie Sił Zbrojnych Ukrainy prowadzą ćwiczenia wojskowe na Morzu Czarnym. Administracja portów morskich Ukrainy poinformowała o ograniczeniu działań niektórych portów w związku z tym. Eksperci ostrzegają, że równoległe ćwiczenia wojsk rosyjskich na Morzu Czarnym mogą być próbą zastraszania Ukrainy.

W związku ze sporym zwiększeniem wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nazwał przystąpienie do NATO jedynym sposobem zakończenia wojny w Donbasie. Rosja z kolei zaapelowała do Ukrainy o "zaprzestanie przygotowania operacji wojskowych".

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić