Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 

Rosjanie na granicy? Ta formacja budzi ogromny strach

2070

Kryzys na granicy polsko-białoruskiej ma kolejnych aktorów. Oprócz Polaków, Białorusinów i migrantów do akcji wmieszali się także Rosjanie. Według informacji portalu o2.pl pojawili się tam oficerowie rosyjskiej FSB. To niedobra informacja. Rosjanie będą podgrzewać konflikt.

Rosjanie na granicy? Ta formacja budzi ogromny strach
Punkt kontrolny przy granicy (Artur Reszko)

Trwający od późnej wiosny konflikt graniczny nabiera tempa. Po tym, jak w poniedziałek ogromna grupa uchodźców szturmowała granicę, w rejon przerzucane są kolejne siły wojska i policji.

Oprócz policjantów, żołnierzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej na granicy operują także polskie służby specjalne. Co zrozumiałe, z uwagi na nieregularny, asymetryczny charakter konfliktu. Pojawiają się również informacje o udziale polskich jednostek specjalnych GROM-u i Jednostki Wojskowej Komandosów.

Dochodzi do tego kolejny argument. Według naszych informacji na pograniczu aktywne jest nie tylko białoruskie KGB, ale także Rosjanie. I to nie byle kto.

Zobacz także: Dlaczego Polska nie występuje o art. 4? Generał mówi wprost

Goście z Rosji

Oficerowie FSB, Rosjanie. Współpracują z białoruską Strażą Graniczną - mówi rozmówca o2.pl.

Dodaje, że to ci funkcjonariusze, którzy przybyli na Białoruś w 2020 r., po wyborach prezydenckich. Formalnie stacjonują w Mińsku, ale pilnie baczą na to, co dzieje się w strefie nadgranicznej. Trudno się dziwić, bo działania dookoła sytuacji kryzysu imigranckiego to doskonały wgląd w procedury i sposób reagowania państwa polskiego.

FSB - następczyni KGB

FSB FR, czyli Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej to potężna instytucja. W teorii odpowiada za kontrwywiad na terenie Rosji, jednak jej kompetencje są o wiele szersze. Służba prowadzi również działania wywiadowcze poza granicami kraju, odpowiada za walkę z terroryzmem i chroni interesy ekonomiczne.

W ramach FSB są także jednostki specjalne, czyli specnaz FSB. Można założyć, że to właśnie oni pojawiają się na granicy, wspierając i współpracując z grupą działań specjalnych (OSAM) Białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego. Warto przypomnieć, że w Rosji FSB wypełnia także działania ochrony granic. Odpowiada za to Służba Pograniczna FSB.

FSB powstała w 1995 r., z Federalnej Służby Kontrwywiadowczej. Tę zaś utworzono po "reformie" KGB. Działania FSB są globalne. Niedawno informowaliśmy o śmierci w Niemczech dyplomaty z ambasady Rosji. Prawdopodobnie był on oficerem FSB na dyplomatycznym przykryciu.

To prawdopodobnie FSB przeprowadziło w ub. roku zamach na Aleksieja Nawalnego. Rosyjski opozycjonista został otruty środkiem chemicznym i tylko cudem uniknął śmierci, bo samolot, którym leciał, wylądował w Omsku, a Nawalny mógł błyskawicznie trafić do szpitala.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić