Rosjanin wsiadał do pociągu. "Chciał przejść na stronę wroga"

Funkcjonariusze departamentu FSB Rosji w obwodzie twerskim zatrzymali na stacji kolejowej 40-letniego mieszkańca. Zapewniają, że mężczyzna jechał do Ukrainy, gdzie planował dołączyć do jednej z jednostek Sił Zbrojnych Ukrainy. Grozi mu do 20 lat więzienia.

Rosjanin wsiadał do pociągu. "Chciał przejść na stronę wroga"
Zatrzymali mężczyznę, który rzekomo chciał walczyć po stronie Ukrainy (Twitter)

Jak pisze propagandowa agencja TASS, powołując się na służbę prasową Federalnej Służby Bezpieczeństwa w obwodzie twerskim, funkcjonariusze "udaremnili nielegalną działalność obywatela Federacji Rosyjskiej urodzonego w 1982 r., który zamierzał wyjechać na Ukrainę w celu udziału w działaniach wojennych przeciwko Siłom Zbrojnym Federacji Rosyjskiej".

Miał jechać na Ukrainę, został zatrzymany

Służby opublikował filmik, na których widać, jak mężczyzna jest zatrzymywany przez funkcjonariuszy FSB prosto na dworcu, przed wejściem do jednego z pociągów. Według lokalnej gazety Vesti Tver właśnie wtedy 40-latek wybierał się do Ukrainy.

Mężczyzna miał rzekomo utrzymywać kontakt przez internet z przedstawicielem strony ukraińskiej, z jego rekomendacji zapoznawał się z trasą wyjazdu na terytorium Ukrainy. Miał także dokonywać zakupów elementów sprzętu wojskowego, umundurowania oraz środków medycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Słaby kamuflaż Rosjan. T-90 wyleciał w powietrze

Grozi mu 20 lat więzienia

Rosyjskie służby wszczęły przeciwko mężczyźnie postępowanie karne. Za przygotowanie do popełnienia zdrady stanu w postaci przejścia na stronę wroga grozi mu pozbawienie wolności do 20 lat z grzywną w wysokości do 500 tysięcy rubli. Obecnie mężczyzna przebywa w areszcie.

Agencja RBC przypomina, że to nie pierwszy taki przypadek w ostatnich dniach. 9 stycznia w obwodzie briańskim zatrzymano Rosjanina podczas rzekomej próby wyjazdu na Ukrainę. Według śledztwa zamierzał wyjechać, by wziąć udział w działaniach wojennych po stronie Sił Zbrojnych Ukrainy.

Narodowy Komitet Antyterrorystyczny, powołując się na regionalny oddział FSB, zwrócił wówczas uwagę, że w 2022 roku mężczyzna wielokrotnie próbował przedostać się na Ukrainę przez Białoruś.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić