Rosjanie przygotowują się do prowokacji? Niepokojące doniesienia

Rosjanie mogą zaatakować szpital z cywilami na okupowanych terenach i obwinić za to ukraińskich żołnierzy - donosi Centrum Narodowego Sprzeciwu Ukrainy. Celem takiej prowokacji byłoby manipulowanie nastrojami ludności cywilnej.

Rosjanie przygotowują się do prowokacji? Niepokojące doniesienia
Zniszczony szpital w okupowanym Doniecku (Getty Images, 2022 Anadolu Agency)

Jak czytamy na stronie Centrum Narodowego Sprzeciwu, okupacyjna administracja wroga na tymczasowo zajętych terenach obwodu ługańskiego zmaga się z fatalną opinią wśród miejscowych. Wszystko przez kryzys humanitarny w regionie.

"Zwykli mieszkańcy wyrzucani ze szpitali"

Został spowodowany m.in. przejściem cywilnych placówek medycznych na służbę rosyjskiego wojska. - W szczególności zwykli mieszkańcy są po prostu wyrzucani ze szpitali lub odmawia się im świadczenia usług - czytamy na stworzonym przez Siły Operacji Specjalnych portalu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Baterie Patriot dla Ukraińców. "Te szkolenia już trwają"

Centrum Narodowego Sprzeciwu powołuje się na partyzantów, którzy mówią o możliwym ostrzale szpitala, w którym przebywają cywile. W ten sposób zdaniem Centrum, Rosjanie mogliby oskarżyć ukraińską armię i stworzyć materiały na użytek kremlowskiej propagandy w mediach.

Ryzyko ataku terrorystycznego

W czwartek o podobnej możliwej prowokacji wspomniał Serhij Hajdaj, szef obwodu ługańskiego. Opisał, że rosyjscy żołnierze wysyłają na front wszystkich swoich żołnierzy, w tym niedawno zwolnionych ze szpitali polowych, a także wojskowych, którzy powinni już zakończyć okres służby i wrócić do ojczyzny.

W niedzielę gubernator Ługańszczyzny informował, że cywilna opieka zdrowotna w obwodzie ługańskim niemal przestała istnieć, ponieważ wszystkie zasoby szpitali i punktów medycznych przeznaczono na potrzeby rosyjskiej armii.

Według Hajdaja dochodzi nawet do sytuacji, w których ranni żołnierze wroga są umieszczani na oddziałach położniczych, a kobiety w ciąży przenosi się do innych placówek medycznych.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić