o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Mateusz Domański
Mateusz Domański
|

Równonoc jesienna 2020. Zobaczymy ciekawe zjawiska na niebie

1
Podziel się

Lato odchodzi w zapomnienie. We wtorek o godzinie 15:31 rozpocznie się astronomiczna jesień. W środę z kolei czeka nas kalendarzowy początek nowej pory roku.

Równonoc jesienna 2020. Zobaczymy ciekawe zjawiska na niebie
Równonoc jesienna 2020. To już koniec lata... (Pixabay)
bECyQHfV

Pora na równonoc jesienną. Jest to równonoc, po nastąpieniu której Słońce przez pół roku jedną półkulę będzie oświetlać krócej, a drugą - dłużej. Jesienią będziemy mogli podziwiać kilka jasnych planet, m.in. Marsa.

Na niebie znajduje się taka szczególna linia, po której Słońce pozornie w ciągu roku przemierza wszystkie gwiazdozbiory zodiakalne. Ta linia nazywa się ekliptyką. W dwóch miejscach równik i ekliptyka przecinają się na niebie, co oznacza, że dwa razy do roku Słońce jest w punkcie tego przecięcia. Raz jest to początek astronomicznej wiosny, a 22 września o godzinie 15:31 Słońce będzie w punkcie Wagi, w tak zwany węźle zstępującym, przejdzie na południową hemisferę i w tym momencie zaczyna się astronomiczna jesień - przekazał w rozmowie z RMF FM doktor Leszek Błaszkiewicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
bECyQHfX

Jesień 2020. Kiedy się zacznie?

Kalendarzowy początek jesieni czeka nas w środę 23 września. Według kalendarza, potrwa ona do 21 grudnia, kiedy to rozpoczniemy kolejną porę - zimę.

Korzystając z okazji, warto przypomnieć, że pod koniec października znów będziemy zmieniać czas. Tym razem przejdziemy na czas zimowy.

bECyQHgd

Póki co pozostaje nam cieszyć się ostatnimi powiewami letniej aury. Już niebawem wysokie temperatury przejdą do historii. Ponownie będziemy musieli wygrzebać z szafy cieplejsze ubrania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECyQHgy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Klimatolog
12 miesięcy temu
Kiedy to ocieplenie klimatu wreszcie? Chcemy ciepłych zim.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić