Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Pogoda długoterminowa na październik. Jak będzie jesień?

1

22 września zaczyna się astronomiczna jesień. Czy pogoda drastycznie się zmieni? Jaka jest pogoda długoterminowa na październik 2020? Co mówią synoptycy?

Pogoda długoterminowa na październik. Jak będzie jesień?
21 września - astronomiczny początek jesieni. Pogoda długoterminowa na październik (Pixabay)

Jesień. 22 września zaczyna się astronomiczna jesień

Koniec lata i początek jesieni. 22 września witamy nadchodzącą jesień. Podobnie jak w pierwszy dzień astronomicznej wiosny mamy teraz równonoc. Oznacza to, że dzień trwa dokładnie tyle samo co noc. W kolejne dni noce będą już dłuższe, a dni coraz krótsze.

Pogoda długoterminowa na październik 2020

Według synoptyków z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej temperatury w październiku będą nieco "powyżej normy" lub w górnej granicy normy.

Najwyższe prawdopodobieństwo wystąpienia miesięcznej temperatury "powyżej normy" prognozuje się w województwie pomorskim, w rejonie Koszalina, w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego oraz na granicy województwa mazowieckiego z województwem kujawsko-pomorskim. W pozostałych częściach Polski średnie temperatury powietrza powinny być "w normie". Średnie miesięczne temperatury „poniżej normy” mogą wystąpić miejscami w województwie mazowieckim, lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i podkarpackim - podaje IMGW.

Pogoda długoterminowa na październik. Wpływ Atlantyku

Według serwisu fanipogody.pl największy wpływ na pogodę w październiku będzie miał niż atlantycki. Utrzyma się on w pierwszych dniach miesiąca, dlatego synoptycy przewidują wtedy więcej opadów, niższe ciśnienie, wiatr, a nawet burze.

Nie można wykluczyć wichury w pierwszych tygodniach października na obszarze Polski. Oprócz tego prawdopodobne są burze zarówno frontowe, jak i też adwekcyjne przy spływie zimnych mas arktycznych z północy - czytamy na fanipogody.pl.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić