o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Jan Manicki
|

300 martwych słoni. Znaleźli przyczynę

42
Podziel się

W tym roku w Botswanie zmarło ponad 300 słoni. Przyczyną mają być sinice w zbiornikach wodnych. Słonie piją zatrutą wodę, co niesie za sobą fatalne skutki.

300 martwych słoni. Znaleźli przyczynę
Słonie masowo giną z powodu zatrutej wody (Twitter)
bDeVeVpN

Rząd Botswany poinformował w poniedziałek, że przyczyną śmierci ponad 300 słoni od początku roku jest zatruta woda w większości zbiorników wodnych. Śledztwo w tej sprawie prowadzone było od czerwca. Teraz okazuje się, że to sinice zatruwają wodę w jeziorach i rzekach.

Słonie masowo giną z powodu zatrutej wody. Przyczyną są sinice

Wicedyrektor Departamentu Przyrody i Parków Narodowych Botswany Cyril Taolo stwierdził na konferencji prasowej, że liczba martwych słoni wzrosła w ostatnim czasie do 330. W lipcu ta liczba wynosiła 281. Co ciekawe, inne zwierzęta żyjące w delcie rzeki Okawango nie umierają w związku z piciem zatrutej wody.

Wciąż jest wiele pytań bez odpowiedzi. Dlaczego umierają tylko słonie? Dlaczego tylko na tym obszarze? Badamy kilka hipotez – powiedział Mmadi Reuben, główny weterynarz Botswany.
bDeVeVpP

Ciepła woda to idealne warunki dla sinic. Winne globalne ocieplenie

Sinice, nazywane też cyjanobakteriami to mikroskopijne organizmy często występujące w wodzie, a czasami także w glebie. Nie wszystkie z nich wytwarzają toksyny szkodliwe dla innych organizmów. Niektóre zakwity sinic mogą być jednak szkodliwe dla ludzi i zwierząt.

Naukowcy twierdzą, że wraz z globalnym ociepleniem coraz częściej mamy do czynienia z toksycznymi związkami wytwarzanymi przez sinice. Ocieplenie klimatu prowadzi do wyższych temperatur wody. To z kolei oznacza namnażanie się toksycznych cyjanobakterii.

bDeVeVpV

Według Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu średnia temperatura w Afryce rośnie dwa razy szybciej niż na innych kontynentach. Potwierdza to profesor Patricia Glibert z Centrum Nauk o Środowisku Uniwersytetu Maryland. Twierdzi ona, że cieplejsza woda to odpowiednie warunki do rozwoju trujących bakterii.

Na całym świecie obserwujemy coraz częściej toksyczne zakwity bakterii – stwierdziła Gilbert.
bDeVeVpW

Słonie masowo giną z powodu zatrucia. Podobnie jest w Zimbabwe

W sąsiadującym z Botswaną Zimbabwe w ostatnim czasie znaleziono około 25 martwych słoni. Władze kraju podejrzewają, że również uległy one infekcji bakteryjnej. Zwierzęta znaleziono z nienaruszonymi kłami, co wyklucza kłusownictwo i celowe otrucie.

Władze rezerwatów uważają, że słonie mogły połknąć toksyczne bakterie podczas poszukiwania pożywienia. Ciała martwych słoni znaleziono w pobliżu zbiorników wodnych. Przyczyną również mogły być sinice.

Ogólna populacja słoni w Afryce spada z powodu kłusownictwa. W Botswanie, gdzie mieszka prawie jedna trzecia słoni na kontynencie, liczba zwierząt wzrosła jednak w ostatnim czasie. W kraju żyje około 130 tysięcy słoni.

bDeVeVpX

Toksyna zabiła prawie 300 słoni w Botswanie

bDeVeVqq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Kasa
4 tyg. temu
Taa bo w Afryce wcześniej było zimno... Ktoś je wytrul i tyle a teraz gadają głupoty. Pewnie jakieś toksyny do uprawy itp.
Yeti
4 tyg. temu
Przyjdzie i kolej na człowieka, jak załamie ekosystem.
ip123
4 tyg. temu
Zmiany klimatyczne w Afryce, wzrost temperatury. A co na to ich ekolodzy? Czy też proponują zakazy spalania drewna w kominkach i piecach, ogniskach? A jak tam z przestrzeganiem prawa o silnikach, filarach cząstek stałych, ad blue, katalizatorach. To tamci mieszkańcy muszą dbać o swoje środowisko i przejść na pojazdy elektryczne. Dobrze napisałem, czy to tylko Europejczycy mają być szykanowani bzdurnymi przepisami? A co na to Azja,Ameryki (z wielkimi pojemnościami silników)?
bDeVeVqr
kainn
4 tyg. temu
Greta ratuj slonie.Interesujesz sie polska a w afryce gina slonie
Latamito
4 tyg. temu
Elephant lives matter!!
Najnowsze komentarze (42)
Grzegorz
4 tyg. temu
Żyjemy na jedynej żywej planecie w dostępnym nam kosmosie i robimy wszystko aby ją zniszczyć. Wystarczy wyjść na spacer i widzi się dziesiątki starych mebli opon, butelek, plastiku i to w małej skali małego osiedla. Głupota i prostactwo ludzkie wybije zwierzęta i nastepnie wszystkich ludzi.
Sceptyczna
4 tyg. temu
A może sinice to pestycydy, śr czystości, które wypływają z rzek w okresie spiętrzenia wód, bo gorąco to zawsze było...
Szczesliwa
4 tyg. temu
Bez paniki! Brama wraz z gretynka i who uratuje swiat.
:(6666
4 tyg. temu
Opryski nieba zbierają pierwsze plony.
To moja wina
4 tyg. temu
rozpaliłem grila. Składam samokrytykę i proszę PE o wymierzenie sankcji
Gocha2
4 tyg. temu
bo komuś potrzebny pewnie ten rewir, na którym żyją proste
Hi hi hi
4 tyg. temu
Zakazać buszmenom palenia drewnem, i nałożyć podatek od CO2
Zoolog
4 tyg. temu
Jedyny i prawdziwy król zwierząt.
bDeVeVqj
Siwyjon
4 tyg. temu
Bo zostały zatrute przez człowieka z chęci zysku. I po co kłusować jak można normalnie zabijac i zgonic na naturę.
m&Y
4 tyg. temu
Cokolwiek się nie dzieje zawsze jest jedno wytłumaczenie : globalne ocieplenie :)
Emeryt.
4 tyg. temu
Do "ip23":co to są filary cząstek stałych?
Bombaj
4 tyg. temu
Przecież to jest Afryka to jaka ma być woda, zimna?
btv
4 tyg. temu
wyjaśnienie jest prostsze. Słonie zginęły od COVID-19 który wpływa na oddychanie
Ech
4 tyg. temu
"W tym roku w Botswanie zmarło ponad 300 słoni." - a "redachtor" kiedyś padnie, inaczej: kopnie w kalendarz. Bo już nie umrze. Umieranie scedował na zwierzęta.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić