Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Są dowody na istnienie nowej siły natury. Zmieni prawa fizyki?

103
Podziel się:

Prof. Mark Lancaster, kierownik eksperymentu w Wielkiej Brytanii powiedział ostatnio w BBC, że wraz ze swoim zespołem odkryli nową siłę, a to oznacza zmianę praw fizyki. Teraz trwają badania nad tym, czy był to przypadek, czy rzeczywiście mamy do czynienia z nową siłą.

Są dowody na istnienie nowej siły natury. Zmieni prawa fizyki?
Wielki Zderzacz Hadronów (Twitter.com)

Wszystkie siły, których doświadczamy każdego dnia, można sprowadzić do zaledwie czterech kategorii: grawitacji, elektromagnetyzmu, siły silnej i siły słabej. Teraz fizycy twierdzą, że znaleźli możliwe oznaki piątej fundamentalnej siły natury. Odkrycia pochodzą z badań przeprowadzonych w laboratorium niedaleko Chicago.

Siły te decydują o tym, jak wszystkie obiekty i cząstki we Wszechświecie oddziałują ze sobą. Na przykład grawitacja powoduje, że przedmioty spadają na ziemię, a ciężkie przedmioty zachowują się tak, jakby były przyklejone do podłogi.

Zaskakujące wyniki eksperymentu

Eksperyment, prowadzony w Fermi National Accelerator Laboratory (Fermilab) w Batavia w stanie Illinois, poszukuje oznak nowych zjawisk w fizyce, badając zachowanie cząstki subatomowej zwanej mionem.

Eksperyment z Muon g-2 polega na wysłaniu cząstek wokół 14-metrowego pierścienia, a następnie przyłożeniu pola magnetycznego. Zgodnie z aktualnymi prawami fizyki, zakodowanymi w teorii znanej jako model standardowy, powinno to powodować drgania mionów z określoną szybkością. Zamiast tego naukowcy odkryli, że miony chybotały się szybciej, niż oczekiwano. Mówią, że może to być spowodowane siłą natury, która jest zupełnie nowa w nauce.

Brytyjska Rada ds. Obiektów Naukowo-Technologicznych (STFC) stwierdziła, że ​​wynik „dostarcza mocnych dowodów na istnienie nieodkrytej cząstki subatomowej lub nowej siły”. Ale wyniki eksperymentu nie dają jeszcze jednoznacznej odpowiedzi.

Prawda czy przypadek?

Obecnie istnieje jedna na 40 000 szans, że wynikiem może być statystyczny przypadek - co równa się statystycznemu poziomowi ufności opisanemu jako 4,1 sigma. Aby stwierdzić odkrycie, potrzebny jest poziom 5 sigma, czyli jedna do 3,5 miliona szans, że obserwacja jest zbiegiem okoliczności.

Odkryliśmy, że interakcje mionów nie są zgodne z modelem standardowym - powiedział BBC prof. Mark Lancaster, który jest kierownikiem eksperymentu w Wielkiej Brytanii.
Oczywiście jest to bardzo ekscytujące, ponieważ potencjalnie wskazuje na przyszłość z nowymi prawami fizyki, nowymi cząstkami i nową siłą, której do tej pory nie widzieliśmy - dodał.

Odkrycie to jest najnowszym z szeregu obiecujących wyników eksperymentów z zakresu fizyki cząstek elementarnych w USA i Japonii, a ostatnio z Wielkiego Zderzacza Hadronów (największy na świecie akcelerator cząstek - przyp.red.) na granicy szwajcarsko-francuskiej.

Przez całą swoją karierę szukałem sił i cząstek wykraczających poza to, co już znamy, i to jest to. To jest ten moment, na który czekałem i nie śpię dużo, ponieważ jestem zbyt podekscytowany - powiedział profesor Ben Allanach z Cambridge University.

Nikt jeszcze nie wie, co robi ta potencjalna "nowa siła", poza wpływem na cząstki mionów. Fizycy teoretyczni uważają, że może to być również związane z jeszcze nieodkrytą cząstką subatomową. Istnieje więcej niż jedna koncepcja tego, czym może być ta hipotetyczna cząstka. Jeden nazywa się leptoquark, inny to bozon Z '(bozon pierwszy Z).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(103)
katolek
rok temu
Co na te bzdury episkopat?Kiedy ta naukowa ciemnota zostanie odizolowana od spoleczenstwa?
Zibi
rok temu
Pisze stop hejtowi aleś coś głupi to głupi. Ps. Zwróciłem już 500 plus, 13 emeryturę. Nie zapomnij zapłacić podatku Belki i daty podniesione o przez Tuska.
Maja Faja
rok temu
Nauka to znaczy powątpiewać , i dzieki temu jest ciagly rozwoj . Nie mieszajmy z nia religii , tam liczy sie kabała .
Pipi
rok temu
To wiedza jaka ma bardzo niewielka grupa ludzi . To jak wiedza da vinci i prostych tak jak my osób .
Grawitacja
rok temu
Moc
Wcz
rok temu
Obecnie najsilniejszą siłą natury są pieniądze .
Altruista
rok temu
Odkrywacie jakieś miniony a nie potrafi cię przyznać że tylko Bóg mógł to wszystko co oglądamy stworzyć.
Altruista
rok temu
Odkrywacie jakieś miniony a nie potrafi cię przyznać że tylko Bóg mógł to wszystko co oglądamy stworzyć.
Stacha i Stef...
rok temu
Łolaboga Łolaboga co to bedzie a juści to cholerstwo zeżre nas do gołej kości,
Dres
rok temu
Ja i moja Beema tniemy równo drogą powiatową pełną stówą. Wszycho
Maniek
rok temu
Bóg powiedzial, że odpowiedź jest w nauce..... I miał rację
Maniek
rok temu
A ja wierzę że jest energia której oko ludzkie nie zobaczy. Mój tata jak miał 12 lat widział falującą postać sąsiadki nad stawem która wcześniej zmarła, był tak przerażony że mu włosy dęba stanęły jakby porażony prądem i co wy na to? Ma teraz 62 lata a tego do końca nie zapomni
Mario
rok temu
Ciekawe kiedy naukowcy zrozumieja ze dezynfekcja i szczepionki obnizaja odpornosc organizmu..
Sw kaczor
rok temu
Izaak newton przywraca się w grobie. Prawo powszechnego ciążenia . Autorze czytałeś o tym? Foton nie ma masy a wpada do czarnej dziury. Dlaczego? Wpada bo zakrzywienie czasoprzestrzeni wytrąca go z trajektorii . Stąd wiadomo dlaczego widać podczas zaćmienia gwiazdy za księżycem to się nazywa soczewkowanie grawitacyjne. Dowód na to Albert E był geniuszem. Czego nie można powiedzieć o tobie.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić