o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KLS
|

Szybko zaczął, szybko skończył. Minister wyleciał z hukiem

39
Podziel się

Premier Czech Andrej Babis zwolnił w środę 7 kwietnia trzeciego z kolei ministra zdrowia. Jan Blatny sprawował ten urząd przez niespełna sześć miesięcy.

Szybko zaczął, szybko skończył. Minister wyleciał z hukiem
Jan Blatny (YouTube)
bDXNjfit

Sytuacja epidemiologiczna w Czechach była jedną z najgorszych w całej Europie. W pewnym momencie to w kierunku naszych południowych sąsiadów zwróciły się oczy całego świata.

Wyleciał z hukiem, bo nie stosował się do poleceń

Teraz, gdy sytuacja została z grubsza opanowana, opinię publiczną zdziwiła decyzja premiera Andreja Babisa o zwolnieniu obecnego ministra zdrowia Jana Blatnego. Zastąpił go Petr Arenberger, dyrektor praskiego szpitala uniwersyteckiego Vinohrady.

bDXNjfiv

Posunięcie to otwiera drogę do ewentualnego użycia rosyjskich i chińskich szczepionek, które nie zostały zatwierdzone przez organ regulacyjny Unii Europejskiej.

Babis wielokrotnie krytykował Blatny'ego za sposób, w jaki radził sobie z pandemią, jednocześnie narzucając mu surowe warunki stosowania eksperymentalnych leków w leczeniu pacjentów z COVID-19.

Blatny był również pod ostrzałem Miloš Zemana, prezydenta Czech i sojusznika Babisa, znanego z prorosyjskich i prochińskich poglądów. Zeman poprosił premiera w zeszłym miesiącu o zastąpienie Blatnego w związku z odmową zgody na użycie rosyjskiej szczepionki Sputnik V, ponieważ nie została ona zatwierdzona przez Europejską Agencję Leków.

bDXNjfiB

Zeman powiedział, że zwrócił się do swoich rosyjskich, chińskich i izraelskich odpowiedników z prośbą o pomoc przy szczepieniach i otrzymał od nich pozytywną odpowiedź. W lutym Izrael przekazał Czechom 5000 szczepionek Moderna.

Blatny jednak wciąż stawiał opór. Powiedział, że zezwolił na stosowanie tylko zatwierdzonych szczepionek, aby zapewnić ludzi, że „są bezpieczne, przetestowane i naprawdę działają. To samo dotyczy leków przeciwko COVID ”.

Szybko zaczął, szybko skończył

Jan Blatny, specjalista hematologii dziecięcej objął urząd Ministra Zdrowia 29 października, aby zastąpić epidemiologa Romana Prymulę, który został zwolniony po tym, jak został sfotografowany podczas wizyty w restauracji, która powinna zostać zamknięta w ramach krajowych obostrzeń.

Prymula z kolei sprawował swój urząd raptem przez 40 dni i zastąpił Adam Vojtěcha, który, nie radząc sobie z wciąż galopującą pandemią, zrezygnował z funkcji.

bDXNjfiC
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDXNjfiW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
Kolega
4 tyg. temu
^Masakra. "zezwolił na stosowanie tylko zatwierdzonych szczepionek", to znaczy Astra Zeneca tez, mimo ze usmierca ludzi.
wiki
4 tyg. temu
ten facet wyleciał ze stanowiska bo chciał zadbać o zdrowie Czechów, a to jest tylko polityka i on się na to nie godził
amen
4 tyg. temu
U nas żeby wylecieć z pisowskiego rządu musiałby zabić na przejściu dla pieszych zalany w sztok księdza podążającego w sutannie z ostatnim namaszczeniem.
bDXNjfiX
menge - le
4 tyg. temu
Broń boże leczyć!!. Szczepić, szczepić i jeszcze raz szczepić!!.
Seniorka
4 tyg. temu
We Włoszech też wielu wyleciało i zaczęto panować nad szczepieniami i pandemią.
joanna
4 tyg. temu
Czyli w Czechach zamordyzm i miłość do ruskich większa niż w Polsce jarkowej?
wio
4 tyg. temu
i co to dało?
marek zol
4 tyg. temu
Można?? można, tylko u nas wadzy nie można ruszyć bo.... święta. Czesi i Słowacy to fajne narody i żaden mądral w sukience nie mówi im jak rządzić
polska szkoła...
4 tyg. temu
a jak obecna sytuacja w Czechach ? ile zachorowań ile zgonów?? bo My jesteśmy w czołówce światowej ! Nareszcie jesteśmy w czymś dobrzy czy najlepsi
Zbigniew15
4 tyg. temu
Czeski premier to ma dobrze, bo nie musi mieć zgody Kaczyńskiego.
polak
4 tyg. temu
a u nas premier siedzi pod kapciem nadprezesa i sam liczy ile mu zostało
Zaolziak
4 tyg. temu
Mogę gwarantować - żadnego huku nie było!! To widzimisię radaktora! A ty redaktorze naucz sie polskiego! Imiona, jak Adam i Miloš są odmienne, więc Miloša Zemna, Adama Vojtěcha! Dobrze!???
voytek
4 tyg. temu
Czeski film, jak zwykle u nich.
bDXNjfiP
WQDQW
4 tyg. temu
A POLSKI minister zdrowia choc bijemy rekordy umieralnosci dostaje NAGRODY
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić